14.03.2017, 22:10 | czytano: 1979

23-kilometrowy bieg po szlakach Babiej Góry

W miniony weekend 120 biegaczy wzięło udział w III Biegu Śnieżnej Pantery, który odbył się w Zawoi i na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Zaprezentowano także wystawę poświęconą babiogórskim wilkom.
Imprezę wyróżnia wyjątkowa formuła – uczestnicy nie wnosili klasycznej opłaty startowej, dokonywali za to dowolną darowiznę na rzecz Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Nie było także zwycięzców. Liczył się przede wszystkim cel, którym w tym roku była pomoc wilkom. Hasło III edycji brzmiało bowiem: „Niech Wilk będzie z Tobą!”.
Mimo że uczestnicy wydarzenia nie rywalizowali o nagrody, to ze względu na długość trasy, bardzo zróżnicowane podłoże (od twardych skał, śnieg, po chlupoczące błoto) i przewyższenia (około 1500 m), bieg nie należał do łatwych. Po porannej odprawie, o godz. 9.00 biegacze wystartowali sprzed budynku Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi. W newralgicznych punktach trasy obecni byli m.in. pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego oraz ratownicy GOPR, którzy zadbali by biegacze bez przeszkód dotarli do mety. Punkt kontrolny znajdował się w Schronisku PTTK Markowe Szczawiny, gdzie na uczestników czekał specjalnie przygotowany smaczny posiłek. Na koniec w Centrum odbył się m.in. wykład pn. „O czym wyją wilki?”, który poprowadziła od ponad 20 lat badająca i angażująca się w ochronę tych zwierząt, dr Sabina Nowak.

Andrzej Habina/ zdj. Bieg Śnieżnej Pantery
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl