119 palm zostało zgłoszonych na 59. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju, zorganizowany w niedzielę w Muzeum Orkana. Największe miały ponad 20 metrów.
Rabczański konkurs należy do najstarszych w Polsce. Co roku przyciąga nie tylko tłumy uczestników, ale i widzów, którzy towarzyszą biorącym udział w konkursie w uroczystej mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny, a potem idą w barwnym, palmowym orszaku z nowego do starego kościółka. Orszak i cały konkurs mają uroczystą, regionalną oprawę, o którą rokrocznie, na przemian dbają tutejsze dziecięce zespoły regionalne - Majeranki i Robcusie. W tym roku święto oprawiał pierwszy z nich, wspomagany przez dorosłych członków Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Podczas konkursu o zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych opowiedziała etnograf Dorota Majerczyk. Zgłoszone palmy oceniała komisja w składzie: Piotr Lulek - znawca kultury ludowej, regionalista, przewodniczący jury; Marcin Kudasik - znawca kultury ludowej, regionalista, Aleksandra Traczyk - adiunkt muzealnictwa, pracownik Muzeum im. Wł. Orkana, oraz Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z Muzeum im. Wł. Orkana.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach - dla palmy tradycyjnej, nowoczesnej i najpiękniejszej. Wręczali je zwycięzcom starosta Krzysztof Faber, burmistrz Ewa Przybyło i dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak. Nagrodami były wieże grające, tablety i telefony komórkowe. Jury przyznało też osiem wyróżnień.
WYNIKI KONKURSU:
Palma Tradycyjna:
I miejsce - Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa
II - Sabina Bochnak ze Skawy
III - Wiktoria Natalia Traczyk z Rabki-Zdroju
Palma Współczesna:
II - Karolina Koszarek z Ponic
III - Karolina Sroka z Rdzawki
Palma Najpiękniejsza:
I m. - Dominik i Łukasz Zając z Rdzawki
II - Dariusz Mlekodaj z Rabki
III - Jakub i Jan Kołatek z Rdzawki.
Patronat nad konkursem sprawował portal Podhale24.pl.
r/ zdjęcia Piotr Kuczaj