10.04.2017, 10:02 | czytano: 4142

Największy na Podhalu konkurs palm wielkanocnych odbył się tradycyjnie w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
119 palm zostało zgłoszonych na 59. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju, zorganizowany w niedzielę w Muzeum Orkana. Największe miały ponad 20 metrów.
Rabczański konkurs należy do najstarszych w Polsce. Co roku przyciąga nie tylko tłumy uczestników, ale i widzów, którzy towarzyszą biorącym udział w konkursie w uroczystej mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny, a potem idą w barwnym, palmowym orszaku z nowego do starego kościółka. Orszak i cały konkurs mają uroczystą, regionalną oprawę, o którą rokrocznie, na przemian dbają tutejsze dziecięce zespoły regionalne - Majeranki i Robcusie. W tym roku święto oprawiał pierwszy z nich, wspomagany przez dorosłych członków Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej. Podczas konkursu o zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych opowiedziała etnograf Dorota Majerczyk.
Kiedyś konkurs rozgrzewała rywalizacja między oboma zespołami o najwyższą palmę. W 2007 roku palma wykonana przez zespół Robcusie miała 32 metry. Od kilku lat muzeum nie ma tej kategorii w regulaminie, ale zespoły nie zaniechały robienia wysokich, kilkunastometrowych, a czasami ponad 20-metrowych palm.

Zgłoszone palmy oceniała komisja w składzie: Piotr Lulek - znawca kultury ludowej, regionalista, przewodniczący jury; Marcin Kudasik - znawca kultury ludowej, regionalista, Aleksandra Traczyk - adiunkt muzealnictwa, pracownik Muzeum im. Wł. Orkana, oraz Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z Muzeum im. Wł. Orkana.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach - dla palmy tradycyjnej, nowoczesnej i najpiękniejszej. Wręczali je zwycięzcom starosta Krzysztof Faber, burmistrz Ewa Przybyło i dyrektor muzeum Zbigniew Wójciak. Nagrodami były wieże grające, tablety i telefony komórkowe. Jury przyznało też osiem wyróżnień.

WYNIKI KONKURSU:

Palma Tradycyjna:

I miejsce - Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa
II - Sabina Bochnak ze Skawy
III - Wiktoria Natalia Traczyk z Rabki-Zdroju

Palma Współczesna:
I m. - Julia Łabuz z Rdzawki
II - Karolina Koszarek z Ponic
III - Karolina Sroka z Rdzawki

Palma Najpiękniejsza:

I m. - Dominik i Łukasz Zając z Rdzawki
II - Dariusz Mlekodaj z Rabki
III - Jakub i Jan Kołatek z Rdzawki.

Patronat nad konkursem sprawował portal Podhale24.pl.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl