23.04.2017, 09:30 | czytano: 3760

Zimowe biegi w Szczawnicy (zdjęcia)

W uzdrowisku odbyła się V edycja Biegów w Szczawnicy. Zawodnicy rywalizowali na trasach czterech biegów: Hardego Rollingu, Chyżej Durbaszki, Wielkiej Prehyby oraz Niepokornego Mnicha. Łącznie wystartowało ok.1350 biegaczy, którzy nie zważając na deszcz z nieba i śnieg pod nogami, pokonywali kolejne kilometry po górskich ścieżkach.
Jako pierwszy o godz 3:00 wystartował bieg pod nazwą Niepokorny Mnich zaliczany do Mistrzostw Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim. Trasa ze względu na zasypane śniegiem wyższe partie górskie po stronie Słowackiej, została skrócona. Tym samym biegacze mieli do przebiegnięcia 64 km, a nie 96, jak w poprzednich latach. Trasa Mnicha biegła przez Przechybę, Rytro, Obidzę oraz Durbaszkę. Pierwszy na mecie usytuowanej przy karczmie „U Polowacy” zjawił się Marcin Świerc z rewelacyjnym czasem 6h 6 min.. Natomiast w śród pań zwyciężyła Edyta Lewandowska z czasem 7 h 34 min. Mimo niesprzyjających warunków biegacze przybiegali na metę uśmiechnięci i wcale nie było widać po nich zmęczenia.
Następni zmagania rozpoczęli uczestnicy Wielkiej Prehyby. Na starcie zawodników powitał zastępca burmistrza Tomasz Moskalik, który również wziął udział w biegu. Trasa liczyła 43 km i prowadziła przez Halę Przechyba, Obidzę , Radziejową, Przełęcz Gromadzką, Wysoką, Durbaszkę oraz Szafranówkę. Na tym dystansie nie miał sobie równych Kamil Leśniak. Jego czas to 3 h 50min. Natomiast wśród kobiet zwyciężyła Natalia Tomasiak z czasem 4h 42min.

W Jaworkach odbył się start liczącej 20 km Chyżej Durbaszki. Jej trasa wiodła przez Rezerwat Biała Woda, na Przełęcz Rozdziela, Durbaszkę oraz Szafranówkę. Pierwszy na miecie pojawił się Dariusz Marek z czasem 1h 36 min. Klasyfikacje pań wygrała Martyna Kantor z czasem 1 h 54 min.

Jako ostatni ruszył bieg Hardy Rolling. Trasa liczyła tylko 6 km i wiodła trasą narciarską na Szafranówkę. Na najwyższym stopniu podium wśród mężczyzn stanął Andrzej Beniowski. Pokonanie trasy zajęło mu niecałe 30 minut. Wśród pań triumfowała Kinga Pachura. Kinga przebiegła ten dystans w 37 minut.

Każdy z zawodników po przekroczeniu linii mety otrzymywał pamiątkowy medal.

Uroczyste zakończenie imprezy oraz dekoracja zwycięzców odbyły się w Dworku Gościnnym, do którego tłumnie przybyli zawodnicy. Organizatorzy podziękowali sponsorom oraz instytucjom, bez których biegi nie mogłyby się odbyć. Podziękowali oni również ratownikom GOPR z Sekcji Operacyjnej Szczawnica za przygotowanie tras zawodów mimo wielu trudności.

W przeprowadzeniu zawodów oprócz goprowców pomagali liczni wolontariusze, ratownicy medyczni oraz strażacy z OSP Szczawnica.

Nagrody wręczali: burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz zastępca burmistrza Szczawnicy Tomasz Moskalik.

Wyniki biegów:
Hardy Rolling(6km):
Kobiety:
1. Pachura Kinga
2. Warda Martyna
3. Wszołek Anna

Mężczyźni:
1. Beniowski Andrzej
2. Kożuch Michał
3. Listopad Dariusz
Chyża Durbaszka(20km):
Kobiety:
1. Kantor Martyna
2. Grzywaczewska Justyna
3. Mosiołek Monika

Mężczyźni:
1. Marek Dariusz
2. Dołęgowski Krzysztof
3. Baran Artur

Wielka Prehyba(43km):
Kobiety:
1. Tomasiak Natalia
2.Solińska Katarzyna
3. Bondara Sylwia

Mężczyźni:
1. Leśniak Kamil
2.Klecha Rafał
3.Faron Robert

Niepokorny Mnich(64km):
Kobiety:
1.Lewandowska Edyta
2.Kącka Anna
3.Węta Marta

Mężczyźni:
1.Świerc Marcin
2.Gorczyca Bartosz
3.Probst Wojciech

Weronika Błażusiak, zdj. Weronika Błażusiak, Alina Lelito
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl