04.05.2017, 11:52 | czytano: 2013

Główne nagrody „Dzieci ze Skrzypnego” i „Skrzypnianek” na IX Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi"

W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbył się IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi". 28 zespołów dziecięcych oraz 58 zespołów dorosłych przez dwa dni prezentowało swój dorobek artystyczny w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe i zespoły śpiewu grupowego.
Na festiwalowej scenie wystąpiło ponad 1000 artystów z Beskidu Żywieckiego, Krakowa, Podhala, Spisza, Lubelszczyzny, Śląska oraz Sądecczyzny. Ich występy oceniała rada artystyczna składająca się z fachowców i ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) w składzie: Marek Piotrowski (przewodniczący, etnomuzykolog), Wiesława Hazuka (choreograf) i Janusz Chojecki (choreograf). Festiwalowi towarzyszyły warsztaty rękodzieła dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej.
Po raz pierwszy – i to z wielkim sukcesem - w tym Festiwalu udział wzięły dwie grupy śpiewacze ze Skrzypnego: „Dzieci ze Skrzypnego” w kategorii dziecięcej oraz „Skrzypnianki” w kategorii dorosłych. Opiekunem obydwu grup, które od lat odnoszą sukcesy na wielu festiwalach i uznanych wydarzeniach artystycznych, patriotycznych i religijnych jest nauczycielka Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem mgr Monika Peciak.
W Dąbrowie Górniczej grupy te zaśpiewały wiązanki tradycyjnych nut podhalańskich.

Tym razem swoimi występami w kategorii grup śpiewaczych Skrzypnianie wywalczyli sobie:
I miejsce - „Dzieci ze Skrzypnego” - kat. dziecięca
II miejsce - „Skrzypnianki” - kat. dorośli

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl