17.05.2017, 13:32 | czytano: 3408

Zbadaj swoje znamiona - akcja profilaktyczna raka skóry w Nowym Targu

­Każdy z nas posiada znamiona na skórze, nie wszystkie z nich są groźne, ale duża część powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Zbliżające się wielkimi krokami lato, to najlepszy moment na upewnienie się, czy żaden z pieprzyków na naszym ciele nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.
W maju przypada Dzień Walki z Czerniakiem. Z tej okazji 20 maja w godzinach 13.00-16.00 w Allmedica przy ul. Kowaniec 2a w Nowym Targu będzie można nieodpłatnie zbadać znamiona barwnikowe. Rejestracja na badanie pod numerem tel. 18 265 74 88.
- W promieniach gorącego słońca aż chce się wystawić choć na chwilę twarz i inne ukryte normalnie pod ubraniem członki. Szczególnie panowie lubią w trakcie pracy w ogrodzie, przejażdżki rowerowej, pracy na budowie ściągać koszulki i następnie chwalić się opalenizną, której wszyscy będą zazdrościć. Niektórzy lubią sobie pospać na plaży lub rzeką w pełnym wakacyjnym słońcu. Szczęśliwi Ci o ciemnej karnacji, którzy od razu opalają się na brązowo i którym oparzenia słoneczne nie grożą. Jednakże większość Polaków ma jasny tzw. fototyp skóry, opala się na czerwono i łatwo parzy słońcem. Wielokrotne oparzenia słoneczne, ekspozycja na słońce w ciepłych krajach, korzystanie z solariów znacznie zwiększa ryzyko tzw. nieczerniakowych nowotworów skóry i najgroźniejszego z raków skóry- czerniaka złośliwego - mówi specjalistka dermatologii ALLMEDICA lek. med. Justyna Sidełko.

W celu oceny, czy posiadane przez nas znamiona barwnikowe nie są niebezpieczne, należy udać się do dermatologa, który wykona bezbolesne badanie dermatoskopowe. W trakcie wizyty, specjalista ogląda oświetlone znamię w dużym powiększeniu i bada jego powierzchnię. Ocenie podlega zarówno kolor, asymetria, brzeg, średnica, jak i strukturę zmiany. Jeżeli któreś ze znamion lekarz zdiagnozuje jako potencjalnie ryzykowne, zleca jego usunięcie i badanie histopatologiczne.

- Dzięki badaniom profilaktycznym znamion (dermatoskopia) obserwuje się w Polsce zwiększoną rozpoznawalność wczesnego stadium czerniaka, co zdecydowanie polepsza rokowanie.

Innymi słowy, eksponujmy się na słońce z umiarem, stosujmy preparaty z filtrem o wysokim wskaźniku ochrony, nośmy jednak koszulki i przede wszystkim badajmy znamiona raz w roku. – radzi lek. med. Justyna Sidełko.
- Pamiętajmy, że dzieci ze względu na mniejsze stężenie melaniny są bardziej narażone na oparzenia słoneczne i powinny przede wszystkim unikać intensywnej ekspozycji na słońce. Konieczna jest odpowiednia odzież ochronna. U dzieci znacznie łatwiej dochodzi do nadmiernego wchłaniania filtrów przez naskórek i dopiero w dalszej kolejności zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów (na przykład z filtrami mineralnymi). – dodaje lek. med. Justyna Kostyra-Grabowska.

oprac. r/ źródło: Allmedica
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl