29.05.2017, 20:50 | czytano: 1467

Udana impreza promująca Frydman, gminę Łapsze Niżne i Spisz, czyli XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

W ten weekend Frydman odwiedziło ponad 700 turystów z różnych regionów Polski w ramach XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Organizator wydarzenia był Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, którego przedstawicielem i koordynatorem była Paulina Kasprzycka we współpracy z wójtem gminy Łapsze Niżne Jakubem Jamrozem, proboszczem parafii we Frydmanie księdzem Ludwikiem Węgrzynem oraz dyrektorem Zespołu Szkół we Frydmanie Piotrem Wojtaszkiem.
W ramach imprezy można było zwiedzić najstarszy na Polskim Podtatrzu kościół z historykiem sztuki Pauliną Kluz, zwiedzić piwnice z przewodnikiem Tomaszem Brzyżkiem, posłuchać wykładu „Spisz na szlaku winnym” historyka Gabriela Kurczewskiego, uczestniczyć w warsztatach plecionkarskich, spróbować oryginalnego węgrzyna, uczestniczyć w koncercie Katarzyny Wiwer i Rafała Monity jako zapowiedź sierpniowego festiwalu „Barok na Spiszu”, obejrzeć interesującą wystawę plenerową czy posłuchać występu regionalnego zespołu „Frydmanianie” kierowanego przez Tomasza Markowicza.

Wielkim powodzeniem cieszył się spacer po Frydmanie z Piotrem Wojtaszkiem, który w barwny i humorystyczny sposób przekazywał informacje o miejscowości i Spiszu, okraszając je kapitalnymi anegdotami.

Przebojem dwudniowej imprezy okazał się kiermasz kulinarny. Do uczty duchowej Maria Węgrzyn, Zofia Tynus, Wanda Grudzień, Maria Blak, Małgorzata Milaniak, Agnieszka Łukasz, Katarzyna Tynus, Anna Noworolska i Andrzej Bigos dołączyli ucztę smakową złożoną z tradycyjnych spiskich potraw, które zachwycały przybyłych gości.

W niedzielne popołudnie we Frydmanie pojawiła się ekipa telewizyjna z krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej realizująca program „Podróże z góralem”.
Współpraca wszystkich instytucji frydmańskich z Małopolskim Instytutem Kultury przyniosła znakomite rezultaty. Wolontariusze z różnych miast Polski podkreślali niezwykłe zaangażowanie i sympatię zwykłych mieszkańców miejscowości. Świetna organizacja przedsięwzięcia pozwalała zaplanować ciekawe i sympatyczne spędzenie całego dnia w tej pięknej spiskiej miejscowości, która już w 2012 roku wydała swoją naukową monografię „Z dziejów Frydmana”.

organizatory, opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl