04.06.2017, 20:16 | czytano: 1043

Noc Bibliotek w Zakopanem

zdj. Marcin Szkodziński
Tegorocznej trzeciej edycji Nocy Bibliotek przewodziło hasło „Czytanie porusza”. Na ten szczególny wieczór 3 czerwca do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem zaproszony został autor przewodnika, który zachęca do czytania oraz organizatorka wycieczek, która stara się poruszyć serca i umysły turystów.
W pierwszej części spotkania odbyła się promocja Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego. Autor w trakcie spotkania wspomniał, że sama świadomość iż wydawca był od samego początku, a nie trzeba będzie dopiero go szukać po napisaniu przewodnika czyni pracę znacznie łatwiejszą i pozwala się skupić na części merytorycznej. Mimo to w trakcie prac nie obyło się bez przeszkód i trudności.
– Każdy szlak musiałem przejść minimum dwa razy – zaznacza Tomasz Skrzydłowski z działu edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Specyfika pisania jest taka, że nie da się przejść dwóch szlaków naraz i opisać. Człowiek zasugerowany jest tym pierwszym i w drugim szlaku już by nie napisał tak jak powinien, bo sugeruje się przy pierwszym. Jest jednak szlak prowadzący z Cyrhli w kierunku Równi Waksmundzkiej i dalej na Wodogrzmoty, który musiałem przejść pięć razy. Za każdym razem coś zapomniałem i musiałem wracać – dodaje.

Uaktualniona trzecia edycja Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich, to kompendium wiedzy o florze i faunie występującej w poszczególnych częściach Tatr. Całość wzbogacona została wspaniałymi zdjęciami oraz mapami szlaków. W przewodniku wymienionych zostało ponad 300 gatunków roślin, z których stworzony został atlas dołączony na końcu książki.

Druga część wieczornego spotkania w zakopiańskiej bibliotece poświęcona była podróżom po najciekawszych miejscach świata. O swoich podróżach i miejscach, które warto odwiedzić opowiadał Elżbieta Chodurska, której pasja organizowania wycieczek przerodziła się w pracę zawodową. W trakcie spotkania usłyszeć można było rzadko odwiedzanym Hebronie, a także o odwiedzanej przez tłumy turystów Jerozolimie.

– Jak chce się zobaczyć Jerozolimę, to trzeba przebić się przez tłum – mówi Elżbieta Chodurska, właścicielka biura podróży InfoTour. – Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miasto na Świecie. Jednak najciekawsze miejsca to te, które przedeptujemy niekoniecznie z całą masą ludzi – dodaje.
Przybyli na Noc Bibliotek mogli nie tylko wysłuchać opowieści o odległych krainach, ale także zobaczyć je na zdjęciach.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl