17.07.2017, 21:47 | czytano: 2588

Orawskie Lato - podsumowanie (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
Tegoroczne Orawskie Lato trwało trzy dni. Były do dni pełne atrakcji i ciekawych, ważnych wydarzeń oraz jubileuszy.
Niedziela, 16 lipca przywitała mieszkańców Orawy, delegacje gmin partnerskich, miłośników orawskiej kultury oraz turystów słonecznym choć bardzo chłodnym porankiem. XXVI Orawskie Lato przyniosło kolejne ważne wydarzenia i dostarczyło miłych emocji. W niedzielę, podobnie jak w sobotę odbyła się impreza plenerowa.
Po południu na stadionie sportowym Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki zagrała krótki koncert. Od południa można było odwiedzać stoiska VI Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Natomiast oficjalne otwarcie XXVI Orawskiego Lata nastąpiło, gdy na scenie pojawiły się Trombity Haniaczyków, a po nich orawskie muzyki. Prowadzący tegoroczną uroczystość Jan Świdroń rozpoczął krótką rymowanką o Orawskim Lecie. Witacka i zaproszenie gości na scenę przez wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka oraz prowadzącego XXVI Orawskie Lato stanowiły pierwszy punkt uroczystości.

Wójt Karlak na pamiątkę jubileuszu piętnastoletniej współpracy wręczył primátorce miasta Trstená Magdalénie Zmarzlákovej pasterski róg. Taki sam róg otrzymał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros na pamiątkę dziesięcioletniej współpracy z gminą Jabłonka. Po przemówieniu wójta Antoniego Karlaka zabrali głos przedstawiciele gmin partnerskich. Część oficjalna zakończyła się wręczeniem po raz jedenasty Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”.

Tegorocznym laureatem została Stefania Solawa z zespołu „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Wójt pogratulował Laureatce oraz wręczył nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Pani Stefania nie kryła wzruszenia. Od wielu lat wraz z zespołem występuje na licznych imprezach, na których z radością prezentuje orawską kulturę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXVI Orawskim Lacie wystąpiły: Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jabłonki, Zespół Regionalny „Lipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, Zespół wokalny „Nad Wolbórką” z Wolborza, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Zebranej na stadionie widowni zaprezentował się również węgierski Zespół Regionalny „Glück Auf” z Nagymányok, który przedstawił swój program artystyczny w dwóch odsłonach: po niemiecku i po węgiersku.
Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają stałą widownię, chętnie kibicującą śmiałkom biorącym w nich udział. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) udowodniły w konkursie „masło moje masło”, że orawskie wyroby są najwyższej jakości.

UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl