25.07.2017, 22:02 | czytano: 1666

Zespoły regionalne „Hyrni” i „Młode Podhale” na Jarmarku Podhalańskim

NOWY TARG. Na 17. Jarmarku Podhalańskim nie może zabraknąć „naszego” regionu. Tuż po Paradzie, która oficjalnie rozpocznie Jarmark wystąpią od godz. 17.45 zespoły regionalne „Hyrni” i „Młode Podhale”. Hej!
Zespół regionalny „Hyrni”
Zespół powstał w lutym 1974 roku w Nowym Targu. Początkowo działał pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kulutry w Nowym Targu, pod nazwą Śwarni. Od 1981 roku działa przy Zakładowym Domu Kultury NZPS "Podhale" w Nowym Targu jako zespół "Hyrni". W związku z upadłością NZPS "Podhale", od 1993 roku, bazą jego działania jest ponownie Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Członkowie zespołu to w szczególności młodzież wywodząca się z rodzin góralskich zamieszkałych na Podhalu. Poprzez lata swej działalności, zespół "Hyrni" uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą. Zespól prezentuje w zwyczajach, tańcach, śpiewie, muzyce, gwarze oraz strojach wciąż żywy folklor górali Skalnego Podhala. Kierownik zespołu: Maciej Warpecha.

Zespół regionalny „Młode Podhale”

Zespół Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Został założony w październiku 2010 roku przez śp Andrzeja Stocha dzięki przychylności rektora PPWSZ Prof. Stanisława Hodorowicza. Zrzesza młodzież studiującą na PPWSZ a także uczniów szkół średnich i absolwentów innych uczelni. W zespole prowadzona jest również grupa, w której można nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca od podstaw. Na chwilę obecną Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” liczy około 80 osób. Obecnie opiekę nad zespołem z ramienia uczelni sprawuje dr Maciej Hodorowicz, kierownikami są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk.

MOK w Nowym Targu
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl