17.08.2017, 22:51 | czytano: 939

Letnia Filharmonia Aukso - druga odsłona

W kościele filialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach nastąpiły „ILUMINACJE” – koncert orkiestrowy w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Był to drugi koncert w ramach Letniej Filharmonii Aukso.
Gości, wśród których znaleźli się m.in. dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Hurkała, przedstawiciel ZEW Niedzica Marek Kieczek oraz kompozytor Zbigniew Bargielski, przywitała dyrektor festiwalu "Letniej Filharmonii AUKSO w Pieninach" Justyna Rekść-Raubo wraz z gospodarzem miejsca, ks. proboszczem Tadeuszem Wojciechowskim.
W programie wieczoru znalazła się „Suita z czasów Holberga” Edwarda Griega, fragmenty „Suity w dawnym stylu” Zbigniewa Bargielskiego, drugiego z tegorocznych jubilatów, „Modlitwa" i temat „Jasminum” Zygmunta Koniecznego oraz tytułowe „Iluminacje op.18” na głos wysoki i orkiestrę smyczkową Benjamina Brittena, z tekstem Artura Rimbaud. Jako solista wystąpił Karol Kozłowski – tenor, absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Stanisława Daniela Kotlińskiego oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Od 2009r. jest związany z teatrem Wielkim – Operą Narodową, a od 2010r. występuje jako solista z zespołem muzyki dawnej Capella Cracoviensis. Na zakończenie zabrzmiało słynne „Ave verum corpus” W.A. Mozarta. 

Zarówno orkiestrowe, perfekcyjne prezentacje AUKSO, jak i solowe popisy Karola Kozłowskiego, obdarzonego czystym, mocnym, ale miękkim głosem i ogromną wrażliwością, zostały przyjęte przez zebranych z ogromnym entuzjazmem i mocno oklaskiwane. W efekcie na bis zabrzmiały jeszcze dwie pieśni Mozarta.

Tego samego dnia w południe, w Zamku w Niedzicy, wykład pt. „Muzyka a zdrowie muzyka”, na temat zagadnień zdrowotnych w zawodzie muzyka instrumentalisty wygłosił Burkhard Dammann, specjalista od technik oddychania i relaksacji.

Alina Lelito
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl