21.08.2017, 18:00 | czytano: 626

13. Spotkania z Filmem Górskim - ludzie i czyny, które mogą zawładnąć wyobraźnią

13. SzFG, odbywające się w Zakopanem w dniach 30 sierpnia - 3 września, to nie tylko okazja do wzięcia udziału w aktywnościach outdoorowych, czy seansach znakomitych filmów - to też miejsce spotkań z podróżnikami, wspinaczami, autorami książek i celebrytami, którzy żyją górami.
Oto oni:
Andrzej Bargiel

Himalaista i skialpinistą, który na nartach zjechał z Manaslu, Sziszapangmy i Broad Peak. Cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.). Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu. Dlatego wyprawa K2 Ski Challenge rusza pod hasłem „Dokonać niemożliwego”.Zakopiańczyk opowie o ekstremalnej wyprawie, która jest na liście jego niezwykłego projektu Hic Sunt Leones.

Krzysztof Wielicki

Ten wybitny wspinacz zdobył Koronę Himalajów i Karakorum jako piąty człowiek na świecie.To również autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne oraz pierwszym himalaistą, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Po letniej wyprawie przygotowawczej PHZ na K2 spotkamy się z Krzysztofem Wielickim - kierownikiem prawdopodobnej Polskiej wyprawy na K2, który opowie o o wyprawie i planach zimowego podboju ostatniego i najtrudniejszego ośmiotysięcznika niezdobytego zimą.

Janusz Gołąb

Janusz Gołąb - polski himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum (razem z Adamem Bieleckim). To jeden z najlepszych polskich wspinaczy, który będzie uczestnikiem prawdopodobnej zimowej wyprawy na K2. Za dokonania wspinaczkowe został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Marek Kamiński

Podróżnik, polarnik i przedsiębiorca. Pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył dwa bieguny ziemi w jednym roku. Uczestniczył w wyprawach na Antarktydę, Grenlandię, dwa razy przepłynął jachtem Ocean Atlantycki, przeszedł Pustynię Gibsona, w 2004 roku dotarł na obydwa bieguny z niepełnosprawnym chłopcem – Jaśkiem Melą. Ceniony mówca i wykładowca, wymieniany w pierwszej trójce jako ekspert zarządzania w badaniu „Kogo słucha biznes”, zrealizowanym przez Think Thank we współpracy z Google i Instytutem Monitorowania Mediów.

Ewa Wachowicz

Miss Polonia, producentka i autorka programów kulinarnych i książek oraz jurorka "Top Chefa", zdobyła najwyższy wulkan świata w parze z koleżanką, lekarzem laryngologiem - Klaudią Cierniak-Kożuch. Tym samym ma na koncie już 6 zdobytych wulkanów w ramach projektu Korony Wulkanów Ziemi. Do pełnej korony brakuje jej jeszcze tylko ostatniego klejnotu - Mt Sidley (4285 m), najwyższego wulkanu Antarktydy.

Gerlinde Kaltenbrunner
Wejście na szczyt K2 (8611 m) dało jej tytuł pierwszej kobiety, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczne szczyty bez użycia dodatkowego tlenu i bez wsparcia tragarzy. Wspinanie jest jej pasją i pracą. Mieszka w Górnej Austrii, w wolnych chwilach wspina się w skałach, w Alpach lub jeździ na wyprawy. Z zawodu jest pielęgniarką. Po krótkiej przerwie, kiedy pracowała jako przedstawiciel handlowy w branży outdoorowej, odważyła się wejść na niestabilną ścieżkę kariery i zostać profesjonalnym alpinistą. Dziś ma na swoim koncie wszystkie czternaście 8-tysięczników. Gerlinde Kalterbrunner, „Cała ja” (Wydawnictwo STAPIS, 2013) – po spotkaniu można uzyskać autograf autorki. Książki do zakupienia podczas festiwalu.

Marek Holecek

Czeski wspinacz i himalaista znany z wytyczania nowych dróg w stylu alpejskim w górach najwyższych. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany przez Czeski Związek Alpinizmu. Za wspinaczkę na Talung (7349 m, pierwsze wejście Thumba Party północno-zachodnim filarem w stylu alpejskim M6+, WI6) wraz ze Zdenkiem Hrubým otrzymał nagrodę Wejście Roku Czeskiego Związku Himalaizmu i nominację do Złotych Czekanów (Piolets d’Or), czyli najbardziej prestiżowego światowego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia górskie. Więcej na: www.marekholecek.cz

Spotkanie organizowane we współpracy z Czeskim Centrum i z Fundacją Historie Dobrodružstvi, która została założona w Ostravie w roku 2016 w celu zachowania pamięci o czeskich oraz czechosłowackich osiągnięciach eksploracyjnych, podróżniczych i wspinaczkowych.

Źródło: materiały prasowe, r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl