29.08.2017, 14:00 | czytano: 1682

II Bieg po Oddech - z Justyną Kowalczyk dla chorych na mukowiscydozę

3 września ulicami Zakopanego na dystansie 5 km pobiegną ci, którym los chorych ma mukowiscydozę nie jest obojętny.
Mimo ograniczeń związanych z chorobą, w biegu udział wezmą też chorzy na mukowiscydozę. Swój udział w imprezie zapowiedziała również Justyna Kowalczyk, wieloletnia Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
Dla wielu chorych na mukowiscydozę przebiegnięcie 5 kilometrów pozostaje jedynie w sferze nieosiągalnych marzeń. Choroba postępując z wiekiem wyniszcza organizm, w szczególności układ oddechowy, co powoduje, że chory w ostatnim stadium choroby dosłownie dusi się od środka. Według średniej statystycznej w Polsce chorzy na mukowiscydozę umierają przed swoimi 23 urodzinami.

- O ile we wczesnych stadiach choroby wysiłek fizyczny jest wskazany i wspomaga codzienną rehabilitację, z czasem jakiekolwiek formy aktywności fizycznej wykraczają poza możliwości chorych – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Gdy choroba jest już mocno zaawansowana, problem stanowi pokonanie kilku metrów i wykonanie podstawowych czynności życiowych. Dla wielu jedyną szansą na dalsze życie jest przeszczep płuc, ale nawet udana transplantacja nie oznacza wyleczenia. Mukowiscydoza, pomimo wielu badań prowadzonych na świecie mających na celu wynalezienie leku na tę ciężką chorobę genetyczną, nadal pozostaje nieuleczalna – dodaje Majek.

- Matka jednego z moich serwisantów od lat zajmuje się chorymi na mukowiscydozę w szpitalu w Rabce i to ona pierwsza uświadomiła mi jak ciężka jest to choroba, z jakimi problemami muszą się mierzyć chorzy i ich opiekunowie – wyjaśnia Justyna Kowalczyk. - Wcześniej nie tylko nie miałam o tym pojęcia, ale podobnie jak wielu Polaków, w ogóle nie słyszałam o takiej chorobie. Wierzę, że imprezy takie jak Bieg po Oddech zmieniają świadomość społeczną.
Podobnie jak w roku ubiegłym współorganizatorem Biegu po Oddech jest Urząd Miasta Zakopane oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, natomiast Sponsorem Złotym oraz fundatorem II nagrody w kategorii Open – Blachotrapez.

Każdy uczestnik Biegu otrzyma pakiet startowy, którego zakup stanowi cegiełkę wsparcia dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego. Na uczestników czekać będzie wiele dodatkowych atrakcji. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli m.in. spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, zatańczyć Zumbę pod kierunkiem instruktorów czy wziąć udział w konkursach i zabawach na świeżym powietrzu.
Więcej na www.bieg.oddychaj.pl.

Zapisy możliwe jeszcze w dniach 2 i 3 września w godzinach otwarcia Biura Zawodów.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl