01.09.2017, 14:48 | czytano: 1382

Niesamowita Terpsychora (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
W szczawnickim Dworku Gościnnym miała miejsce polska premiera opery - baletu „Terpsichore” autorstwa Georga Friedricha Heandela w reżyserii Heleny Kazárowej. Jest to kolejne wydarzenie w ramach tegorocznych Barokowych Eksploracji.
Publiczność przybyłą do sali głównej Dworku Gościnnego przywitała dyrektor artystyczny Szczawnickiego Chóru Kameralnego Agnieszka Żarska. Podziękowała ona tym, bez których wieczór z operą nie mógłby się odbyć, a więc: władzom Województwa Małopolskiego, Ministerstwu Kultury Republiki Czeskiej za specjalny grant na to wydarzenie oraz gospodarzom i właścicielom Dworku Gościnnego - państwu Mańkowskim.
Program wieczoru składał się z dwóch części: w pierwszej królował barok francuski: goście usłyszeli muzykę i zobaczyli tańce w wykonaniu tancerzy z baletu Hartig Ensemble, natomiast w drugiej odbyła się długo wyczekiwana polska premiera opery - baletu Terpsichore. Sztuka ta została skomponowana jako preludium do opery II Pastor Fido z myślą o francuskiej tancerce Marie Sall?. Opera i miała swoją premierę w 1734 roku w londyńskim Covent Garden.

Piękny balet w połączeniu z muzyką Orkiestry Musica Florea pod dyrygencją Marka Stryncla wraz ze śpiewem operowym dał niesamowity efekt, oczarowując tym samym szczawnicką publiczność, która raz po raz nagradzała artystów gromkimi brawami.

Organizatorzy zapraszają na kolejny koncert, który odbędzie się w sobotę 2 września w szczawnickim kościele, gdzie będzie można usłyszeć obszerne fragmenty Oratorium Mesjasz w wykonaniu miedzynarodowego Baroque Collegium 1685.

Weronika Błażusiak, zdj. Joanna Dziubińska/ pieniny24
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl