24.09.2017, 12:38 | czytano: 6423

Dworek w Sieniawie zostanie odrestaurowany

zdj. FB Dworek w Sieniawie
W niedzielę 1 października odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych i konserwatorskich w dworku w Sieniawie. "Zapraszamy wszystkich miłośników starych dworków polskich, piękna i historii na uczestnictwo w Dniu Otwartym dworu w Sieniawie" - czytamy w przesłanym zaproszeniu.
Dwór w Sieniawie jest jednym z nielicznych unikalnych obiektów zabytkowych znajdujących się na Podhalu z XVII wieku. Stanowi część zespołu parkowo-dworskiego znajdującego się w pobliżu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, wybudowanego w 1740 roku przez właściciela Sieniawy Andrzeja Sędzimira jako kaplica Dworku. Dwór oraz zabudowania gospodarcze powstały na ziemiach należących do sołtysa Sieniawy. Zostały one wykupione w I połowie XVII w. przez dziedzica Raby Wyżnej – Kaspra Sierakowskiego z Bogusław  herbu Ogończyk.
Dworek wzniesiono na niewielkim skrawku ziemi, położonym nad stromym brzegiem Raby. Budynek był murowany z kamienia, dach przykryto gontem.

Sieniawa stała się własnością dziedzica Bogusława Sierakowskiego i jego następców. Kolejnym dziedzicem, zamieszkującym dworek w Sieniawie był Andrzej Sędzimir. Pod koniec XVIII w. Dwór przejął ród Borowskich. W latach 50 XIX w. ziemie dworskie przejął Stefan Wilkoszewski herbu Sariusz.W roku 1885 Dworek w Sieniawie zakupił doktor Jan Zduń (pochodzący z rodu inteligenckiego o chłopskich korzeniach, wywodzącego się z miejscowości Pcim koło Myślenic). Od 1917 r. kolejnym właścicielem dworu została córka Zdunia - Wanda z mężem z Kazimierzem Głowińskiego herbu Godziemba. W 1942 r. do dworu przeprowadziła się Róza Zduninowa i rodzina Głowańskich uciekając przed Niemcami. Wspomagali tam działania polskiej partyzantki, która wielokrotnie znajdowała u nich schronienie. Od początku sierpnia 1944 r. dwór w Sieniawie był miejscem kontaktowym Armii Krajowej w tym I Pułku Strzelców Podhalańskich.

W połowie lutego 1945 r. majątek dworski przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W 1946 r. w wyniku przeprowadzonej reformy rolnej, ziemie podzielone zostały pomiędzy pracowników dworskich. W latach 50 w budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. Wiele lat miesiła się tu spółdzielnia „Przełom”. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Nowym Sączu uznał w 1993 r. zespół dworski w Sieniawie za zabytek architektoniczny.
Budynek przez wiele lat ulegał niszczeniu przez brak konserwacji i remontu. Obecny jego stan jest bardzo zły, nienadający się do użytkowania, aby przywrócić mu dawną świetność potrzeba dużych nakładów finansowych jak i zaangażowania sercem wielu osób.Teraz rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności Kompleksu Parkowo- Dworskiego w Sieniawie. W przesłanym nam zaproszeniu czytamy: "Wszystkie działania mają na celu odtworzenie pierwotnej formy budynku. Odrestaurowanie dworu sprawi, że wraz z kościołem dawną dworską kaplicą stanowić będą jeden z najpiękniejszych obiektów w regionie i staną się atrakcją dla Sieniawy i miejscowości ościennych. Powstał projekt odbudowy dworu wykonany przez architekta Macieja Zubka z Nowego Targu. Wiele wspaniałych osób przyczyniło się do powstania tak ważnego projektu. Nad całością czuwa projektant Alicja Cailleux wielka pasjonatka i wizjonerka, która podjęła się stworzyć wnętrza w dawnym stylu dworkowym i przywrócić im blask i świetność".

materiał nadesłany, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Sentymentalny28.09.2017, 19:40
Wspaniałe poczynania. Dworek i drewniany kościółek, to piękne miejsca o które trzeba zadbać. Klimat tych miejsc jest niepowtarzalny. Warto by się zająć również i kościółkiem Św. Antoniego, bo tam przecieka dach. Jeżeli tak zostanie, to straty będą ogromne. Może obecny ksiądz proboszcz zainteresowałby tym tematem również konserwatora zabytków.
Entuzjasta25.09.2017, 21:15
Bardzo cieszy taka informacja bo o historie i związane z nią miejsca musimy dbać, miejmy nadzieje, że i pałac w Rabie Wyżnej doczeka się remontu
O n a25.09.2017, 11:18
Rower Tylko ze w Rabie jak i Sieniawie Dworek i PAłac naleza do osób prywatnych:/
Ale wojt i radni racja nic nie interesują sie;/
rower24.09.2017, 17:48
w sieniawie cos robic zaczeli a w rabie pałac sie wali a park to dzungla nie wstyd panie wojcie i panowie radni
jo24.09.2017, 13:11
eeeee to gumiok bedzie na dniu otwartym
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl