29.10.2017, 10:06 | czytano: 1864

"Jurek" - film o Jerzym Kukuczce

zdj. Piotr Korczak
W Eco Hotelu w Kościelisku miała miejsce projekcja filmu "Jurek" o Jerzym Kukuczce, po której odbyło się spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim oraz kierownikiem produkcji Dominiką Mandlą.
Podczas spotkania twórcy filmu opowiedzieli o kulisach jego produkcji. Film oprócz materiałów archiwalnych, zawiera sceny stworzone przez reżysera, które uzupełniać mają dokumentalną część historii. Jedną z nich jest scena pobytu chińskiej delegacji w Polsce. Jak opowiadała Dominika Mandla, podczas kręcenia filmu stanęła przed trudnym zadaniem znalezienia w Krakowie 5 osób pochodzenia chińskiego, które zgodziłby się wzięć udział w zainscenizowanym wydarzeniu.
Problemem okazało się także pozyskanie wywiadu z Reinholdem Messnerem, włoskim himalaistą, który ścigał się z Kukuczką o pierwsze w historii skompletowanie Korony Himalajów. Według Pawła Wysoczańskiego Messner okazał się być niezbyt przychylny Polakom, którzy pomimo jego sukcesu wciąż stawiają go za Jerzym Kukuczką. I choć wywiad udało się nakręcić, Messner okazał się być jedynym rozmówcą, który za udział w filmie kazał sobie zapłacić.

Spotkanie zorganizowane przez Gminę Kościelisko prowadziła Anna Kopaniarz.

rk-w/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl