03.11.2017, 15:38 | czytano: 7263

Sprzeciw wobec utworzenia dwóch parków krajobrazowych w rejonie Czarnego Dunajca i Jabłonki

Fot. Łukasz Sowiński
Wójtowie ośmiu gmin podpisali się pod rezolucją, w której sprzeciwiają się utworzeniu parków krajobrazowych Pasma Policy i Torfowisk Orawskich. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Jabłonce.
Jabłonka, Czarny Dunajec, Raba Wyżna, Jordanów, Bystra Sidzina, Zawoja i Maków Podhalański - tego gminy położone w przeważającej większości wokół Babiej Góry, są przeciwne zapisom w projekcie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski, w którym pojawiły się zapisy o utworzeniu dwóch parków krajobrazowych, które swoim zasięgiem będą wkraczać na tereny większości z tych gmin.
Uczestnicy spotkania nie kwestionują konieczności ochrony przyrody, ale przypominają, że na tym terenie funkcjonują już Babiogórski Park Narodowy z otuliną, obszary Natura 2000, są rezerwaty i pomniki przyrody oraz Południowomałopolski Obszar Krajobrazu Chronionego. Są one, zdaniem samorządów, wystarczające do skutecznej ochrony przyrody i krajobrazu. "Wprowadzenie nowych ograniczeń może skutkować znacznym spowolnieniem rozwoju gospodarczego, a w niektórych sektorach gospodarki wręcza zablokowaniem rozwoju gospodarczego" - napisali samorządowcy w przyjętej rezolucji. "Mieszkańcy powinni mieć możliwość podejmowania aktywności na swoim pięknym przyrodniczo terenie".

Pod dokumentem podpisali się: wójtowie Stanisław Tempka, Antoni Karlak, Józef Babicz, Andrzej Dziwisz, Stanisław Pudo, Paweł Sala, Macin Pająk i sekretarz Grażyna Wojdyła. Uczestnikami spotkania w Orawskim Centrum Kultury byli m.in. poseł Anna Paluch, senator Andrzej Pająk, były senator i marszałek Janusz Sepioł, radni Sejmiku Małopolskiego Barbara Dziwisz, Stanisław Barnaś, Marek Haber, Jan Piczura i Marek Wierzba, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, starosta powiatu suskiego Józef Bałos.

Tekst rezolucji Forum Samorządowców i Mieszkańców Gmin Bystra-Sidzina, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Maków Podhalański, Raba Wyżna, Spytkowice i Zawoja w sprawie projektu Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego znajduje się tutaj.

r/ zdjęcia Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
scypok07.11.2017, 11:39
dlaczego takich protestow nie robili jak powstawal program NATURA2000 bo wiekszosc ludzi na tej sali przez ten program jest pokrzywdzona a Pan Juliusz stary wojt mowil ze trzeba patrzec 30lat do przodu tylko w ktorym kierunku panJuliusz mial skierowany wzrok patrzac 30 lat do przodu nie wiadomo
Jasiek przyjacie clowieka06.11.2017, 16:33
Same *** parki i za przeproszeniem kibla nie postawisz bo zwierzeta i widziane albo niewidziane ptaki sa bardziej chronione niz ludzie,co za czasy !!!!!! Jakbym widzial tego ptaka ale nikt go nie widzial !!!!!!!!! a urzedasy piepszone zrobili nature 2001,
antyurzędas05.11.2017, 02:17
Parki, rezerwaty, otuliny, jakieś specjalne strefy chronione i Bóg wie co jeszcze !!! I banda nierobów która chce załapać się do ,, niby roboty " przy obsłudze
tych tworów - tak wygląda prawda w tym temacie.
Pogonić całe to towarzystwo do łopaty - w przenośni i dosłownie - gwarantuję, efekty będą wiele korzystniejsze - tak dla środowiska, jak i dla nas wszystkich - kochających naturę i normalność !!!
młody ojciec04.11.2017, 13:24
Przy takim poziomie bałaganu jak w Szpitalu im. Jana Pawła II , a szczególnie na ginekologi i położnictwie to Święty imiennik się chyba tyłem do tego szpitala tyłem obraca. Poziomu i wskaźnika dzietności i katastrofalnej demografii Wierzba nie podniesie , bo każdego odstraszy , aby tam pójść rodzić. Żółta karta, a on się pierdołami zajmuje.
Monika04.11.2017, 09:17
Wierzba niech sie zajmie szpitalem! Na położnictwie jeden bałagan, nie ma z kim gadac, nowy personel, nikt nic nie wie, a ja i moje dziecko na tym cierpiałyśmy. Pytam, dlaczego pan robi doświadczenia na naszych dzieciach i nas?!!!! Dlaczego nie mam prawa uzyskać właściwych informacji i pomocy o osób wykwalifikowanych? To samo z noworodkami. Moje dziecko jak płakało to jakaś młoda gówniara zaczęła nim wstrząsać i mówi do mnie Matka!!!!! Ja sobie wypraszam,z e do mnie odzywac się typu matko weź, matka zrobi itp.
ola04.11.2017, 07:54
Jasne -zróbmy same parki i pierdołki a potem zero inwestycji bo ptaszki żabki itd itp .Parki to niech robią w Niemczech ,Francji itd bo Polska ma już ich nadmiar . Zakichani ekolodzy z PO.
Kolo z Orawy04.11.2017, 05:45
,,Śmiech na sali" , co przeciwko sobie protestowali.Widać , że wybory się zbliżają i niektórzy są za ,a nawet przeciw.
Gniewny04.11.2017, 02:11
Z całym szacunkiem dla pana Marka Wierzby. Co on tam robi? oddał pensję menedżerską Dyrektora SP ZOZ za ten czas. Skończmy z tym rozdawnictwem pensji w naszym państwie, Wizytówka szpitala = kosze na odpady z 19 wieku i szyld rozlatujący się im. J. P II. Wstyd i jeszcze raz wstyd. Gdzie jest organ założycielski. Panie Starosto. Pobudka!!!!
do Mieszkaniec03.11.2017, 20:45
... Z rugiejd strony wygladalo to tak...
(czytamy co piszemy, czytają inni)
A czego ci organizatorzy się maja wstydzić... , tego że dopisali ludzie... , a stało się cos komuś... , czy ktoś gdzieś nie dojechał..., tu trzeba gratulować a nie zazdrościć...
...dla maruderów i zadrośników...03.11.2017, 20:38
...gratuluje organizatorom i uczestnikom...tych co bolą serca i zazdrośników co przyszli na salę i wyszli ze spuszczonymi głowami i piszą o korkach , chodnikach ... nie macie się czego przyczepić ...to trzeba pisać jakieś głupoty... gratulacje dla wójta za pomysł, były tłumy ... sami ludzie dojechali wiec się tylko cieszyć, a czy będzie efekt zobaczymy ...liczy się głos wszystkich...
byłem widziałem, bądźmy po prostu obiektywni...
Sokrates03.11.2017, 19:24
Słuszne gabaryty ma część naszej władzy.. czas na dietę, nie na diety :-)
gulugulu03.11.2017, 19:04
Najlepiej całe Podhale przełonacyć w skansen , albo,park , a z ludzi zrobić małpy,a oddychać im kazać smogiem , bo będzie go dużo jak zaczną dziwoki przyjeżdżać nas , jako te małpy w parku oglądać. Tylko pomysły PO i PSL na koniec się liczą , bo następnej szansy już nie będą mieli po wyborach. Co oni mogą jeszcze wykombinować?
goral03.11.2017, 18:50
Brawo,brawo! Pognać wreszcie te koalicję PO-PSL, którą wszystko robi przeciw społeczeństwu.Widać ,że ludzie gór nie boja sie tych...szkoda gadać!
orawiec03.11.2017, 18:45
Chodzi o obecną władze, ale w urzędzie marszałkowskim, a tam rządzi PO, a gość, który pisze o PZPR to zupełnie odleciał
pytanie z Orawy03.11.2017, 18:19
PZPR kwitnie na Orawie
czyżby wójtowi chcieli zabrać działki pod park ?
tak jak jest03.11.2017, 18:18
Ja bym chciał tylko delikatnie napomknąć forumowiczom, znawcom tematu, że to właśnie Marszałek dzieli największymi pieniędzmi w regionie.
ja03.11.2017, 18:12
Obecnie rządzących w sejmiku małopolskim a to koalicja PO i PSL.Nie wiesz o tym? To czym sie interesujesz i po co zabierasz głos?
Mieszkaniec03.11.2017, 18:01
Popieram protest. Z rugiejd strony wygladalo to tak. Zablokowali całą Jabłonke autobusy stały tylko na chodniku dla pieszych wraz z strazakami i prywatnymi samochodami. Ludzie walczyli o przejazd samochodem., mieszkancy i przyjezdni musieli chodzic droga. Do potracenia lub zderzenia duzo nie brakowalo, kierowca puszczaly nerwy i sie nie ma co dziwic bo dzis nie obowiazywaly przepisy. Zero organizacji.Policja oczywiscie równiez gdzies zaginela!!! Wstyd dla organizatora!!!!
partia krajobrazowa03.11.2017, 17:09
Należy rozumieć,że utworzenie parków krajobrazowych to wymysł obecnie
rządzących ??? Czyli ma się rozumieć,że zgromadzenie "orawskie" nie
popiera działań rządu ??? Skoro tak, to kogo popierają ??? .....
dddd03.11.2017, 17:08
Błagam i zaklinam - odsuńcie radnego Barnasia, bo wszystko zepsuje....
Orawiok03.11.2017, 16:54
Od tego jest Wójt aby takie sprawy sygnalizował i super że doprowadził do spotkania, szkoda że nie przyjechał Marszałek. Nie do końca jestem przekonany że radni Barnas i Haber nic nie znaczą, są w ekipie rządzącej. Ja liczę na to że dzięki temu spotkaniu i dzięki nim nie dojedzie do uchwalenia uchwały w sprawie parku.
PS: Nie wykorzystam zdjęcia w kampanii bo w niej nie będę brał udziału i się nie złapałem na zdjęcie.
obecny03.11.2017, 16:41
orawiok nie przesadzaj - akurat mało znani na tym terenie posłowie są równie mało ważni w tej całej sprawie. ciesz się, że udało ci się załapać i jesteś na zdjęciu - może ci to pomoże w kampanii.
tu jest ważne co innego - marszałek sobie wymyślił zrobienie skansenu wbrew woli mieszkańców. to jest skandal.
Orawiok03.11.2017, 15:52
I właśnie o to obecnie trwa walka, aby Ci ludzie mogli się sprzeciwić, a nie zostało narzucone. Ale już niedługo, samorządy przestaną się same rządzić.

PS: Na zdjęciach widzę Senatora Sepioła, Radnych Wojewódzkich: Habra i Barnasia, ale w tekście ani słowa......wiem, wiem, to Ci nie z tej partii co trzeba. Rzetelność......
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl