22.11.2017, 21:45 | czytano: 1224

"Partnerstwo dla książki" - debata bibliotekarzy

NOWY TARG. Zakończyła się ostania konferencja bibliotekarzy powiatu nowotarskiego, zorganizowana w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”, która miała miejsce w siedzibie Starostwa Powiatu Nowotarskiego.
Uczestników powitał Starosta Nowotarski Krzysztof Faber - podkreślając na wstępie ważną funkcję kulturotwórczą bibliotek publicznych.
Tematem spotkania był „Współczesny marketing biznesowy. Kształtowanie wizerunku bibliotekarza”. Wykład prowadził dr hab. Dariusz Tworzydło, ekspert ds. public relations, prezes Agencji "Exacto”, który podkreślał znaczenie właściwej promocji biblioteki, a przede wszystkim odpowiednią postawę samego bibliotekarza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu na podstawie porozumienia zawartego ze Starostwem Powiatowym realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej. Do jej zadań należy m. in. sprawowanie nadzoru merytorycznego nad bibliotekami działającymi na terenie powiatu oraz udzielanie im pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej.

"Partnerstwo dla książki" jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu udało się uzyskać dotację na cykl szkoleń pt. Wiedza - inspiracja - rozwój. Rynek czytelniczy nie może istnieć i rozwijać się bez dwóch podstawowych miejsc dostępu do książki: księgarń i bibliotek. Oba te podmioty pełnią także funkcje kulturotwórcze i kształtują zachowania czytelnicze w społecznościach, w których działają. By jednak mogły te funkcje spełniać muszą być nie tylko dobrze zaopatrzone i prowadzone na poziomie odpowiadającym potrzebom ich użytkowników. Powinny również te potrzeby kreować. Nowoczesna biblioteka publiczna musi być otwartą dla wszystkich przestrzenią usługową. Miejscem zaufania społecznego, współpracującą z innymi, działającymi lokalnie instytucjami i organizacjami tak, by formować miejscową sferę kulturalną i społeczną. Dla bibliotekarzy oznacza to konieczność ustawicznego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, które pozwolą na skuteczniejsze działania w zakresie animowania kultury i życia społecznego. W ramach programu odbyło się pięć wykładów, o różnorodnej tematyce. Trenerami byli wyszkoleni specjaliści, którzy przeprowadzili spotkania dotyczące benchmarkingu w bibliotece, umiejętności tworzenia wystaw interaktywnych z wykorzystaniem zasobów cyfrowych, psychologicznych technik skutecznej promocji instytucji kultury oraz zajęć biblioterapeutycznych w bibliotece publicznej.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu
zobacz także
komentarze
:?23.11.2017, 22:40
nie trzeba szkół w publicznych też są "produkowani " na siłę statystyka musi się zgadzać dla wójtów zwłaszcza, dzisiaj nawet 3 latek jest zapisywany nie ważne że czytać nie umie ale pewnie na kompie gra bo teraz coraz częściej dzieci bezmyślnie spędzaja czas w bibliotekach przy komputerach na głupich grach.
praktyk23.11.2017, 12:52
Mieszanie we własnym sosie, wobec rewolucji informatycznej i braku nowości w ksiegozbiorach- notoryczny brak środków finansowych.
Dokonać rzetelnej oceny liczby czytelników . Szczególnie w szkołach
Zobacz pełną wersję podhale24.pl