W Orawskim Parku Etnograficznym zorganizowane zostanie 2 grudnia seminarium zatytułowane "Między dworem a wsią na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej"
Dwór Moniaków – pierwszy i najważniejszy obiekt, który dał początek skansenowi, został w 1937 r. decyzją ostatnich właścicieli – Joanny Wilczkowej i Sandora Lattyaka przekazany w opiekę Państwu Polskiemu. Na 2017 rok przypada zatem 80. rocznica owych wydarzeń, co Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej chce uczcić organizując na początku grudnia seminarium "Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej" oraz wystawę dotyczą dziejów orawskich rodów i ich siedzib Dwory Górnej Orawy. Chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę szlachty orawskiej w budowaniu tożsamości Orawian. Rody sołtysie Wilczków, Bukowińskich, Moniaków były mocno związane z kulturą wsi, jej rytmem życia, zwyczajami, gwarą. Wokół orawskich dworów skupiało się życie wielu Orawian, był nie tylko inspiracją, ale też zmultiplikowanym obrazem chałupy zamożnego chłopa. Ogromną rolę w formowaniu tożsamości i dziedzictwa Orawian odegrały również węgierskie rody (w tym rodzina Divekych z Podwilka), które poprzez budownictwo, sztukę, kulturę, muzykę, rzemiosło i język miały swój udział w tworzeniu kultury orawskiej, powstałej powstała na styku polskiej, słowackiej i węgierskiej.
- Chcemy, aby seminarium oraz wystawa przyczyniły się do poznania i zachowania bezcennego dziedzictwa Orawy znajdującego swe odbicie w orawskim dworze i tętniącym w nim życiu codziennym i świątecznym i uwypuklenie niezwykle ścisłej więzi między dworem a wsią - tłumaczą organizatorzy.
Seminarium Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej i wernisaż wystawy Dwory Górnej Orawy Muzeum –Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej już 2 grudnia br. godz. 9.00 - 19.00
Szczegółowy program na plakatach, www.orawa.eu oraz na www.facebook.com/OrawaSkansen
mat. prasowy, opr. s/