04.12.2017, 18:44 | czytano: 1744

List w sprawie smogu w Nowym Targu. "A może zaczniemy sadzić drzewa?"

W weekend w Nowym Targu padł chyba rekord tej jesieni, jeżeli chodzi o stopień zanieczyszczenia powietrza. Urządzenia pomiarowe pokazały ponad 7-krotne przekroczenie norm. Nasz czytelnik w liście do redakcji zastanawia się czy do walki ze smogiem nie zaprzęgnąć... natury.
"Droga Redakcjo, na fali corocznych artykułów o smogu chciałbym dorzucić swoje trzy grosze. Otóż ostatnio wpadła mi do głowy taka myśl – skoro żyjemy w kotlinie, ludzie nie chcą przestać palić najtańszym węglem lub ich po prostu nie stać na prąd/gaz/pompę ciepła, to może warto wrócić do korzeni (sic!) i zatrudnić przyrodę do działania? Ile drzew zostało wyciętych, a ile nasadzonych? Choćby tyle samo, to bilans m3 korony drzewa dalej jest na minus.
W maju tego roku UM ogłosił, iż „W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, Urząd Miasta wydał mieszkańcom nieodpłatnie ok. 300 szt. sadzonek jodły, świerka, buka i klonu. Niezależnie od tego, 200 drzew na terenach miejskich posadził ZGZiR.” Cudownie! Tylko jakoś nie widzę tych 200 nowych sadzonek w centrum lub jego okolicach. (pomijam sadzonki dla mieszkańców – może posadzili w ogrodzie w mieście, a może na działce poza nim – nie wnikam).
Wiadomym jest, że drzewo liściaste lepiej filtruje powietrze. Ale ma też dwie ogromne wady. Po pierwsze filtruje je tylko gdy ma liście, czyli przez 6-7 miesięcy w roku. Po drugie rośnie znacznie wolniej niż iglaste. Tymczasem świerkowy żywopłot postawiony wzdłuż ulicy potrafi zatrzymać ok 70% zanieczyszczeń!
Kolejną informacją na stronie UM, którą znalazłem, było to: „Gmina Miasto Nowy Targ została laureatem konkursu “#ekoLIDERZY2017 województwa małopolskiego”, organizowanego przez WFOŚiGW w Krakowie. Nasze Miasto zdobyło nagrodę w kategorii #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony powietrza oraz inwestycji przyczyniających się do oszczędności energii.” Nagrodą było 20 000 złotych! I wiecie co za to można kupić? 800 sztuk 130-150cm świerka! (znalazłem na pierwszej lepszej aukcji na pewnym portalu zakupowym, cena 25zł za sztukę – przy większej ilości na pewno dostalibyśmy zniżkę). Ciekawe ile sadzonek można było zakupić za pieniądze przeznaczone na konferencje, drony, laboratoria, seminaria, plakaty, ulotki wydawane w ramach ochrony powietrza...?

Po tym przydługim wstępie plan jest taki – sadzić np. świerki gdzie się tylko da:
- wzdłuż „zakopianki” - niech nas chronią od spalin przejeżdżających pojazdów;

- wzdłuż obydwu Dunajców – tylko nie od strony koryta rzeki (bo znów wytną jak drzewa przy OPSie) ale np. po drugiej stronie chodnika;
- wzdłuż ulic – zdjąć trochę kostki i sadzić gdzie się tylko da – przynajmniej skończą się sytuację źle zaparkowanych pojazdów- na drzewo nie wjedzie;
- na Rynku – niech dadzą ludziom cień, którego tak brakuje latem;
- w Parku Miejskim – w miejsce ściętych topoli;
- na środku każdego ronda (wszak widoczność na wprost na rondzie zbędna).

Reasumując – zanim zmienimy myślenie ludzi palących śmieciami, zanim maszyna urzędnicza przetrawi wnioski o dofinansowanie lepszego pieca/fotowoltaniki itp., zanim geotermia obejmie miasto, te 1,5m drzewka przefiltrują wystarczająco dużo, by żyło się lepiej.
PS: Nie jestem żadnym "eko-świrem", przeciwnikiem, ani też zwolennikiem obecnej, poprzedniej, ani żadnej innej władzy miejskiej. Wszelkie dane zostały znalezione na ogólnodostępnych stronach internetowych."

podpisane - Stały Czytelnik

oprac. r/
komentarze
n06.12.2017, 17:50
gdyby choc troche zwrotu kosztow opalu gazem to nie bylo by problemu z namawianiem ekologicznego palenia pierwsze podlaczyc bloki co burmistrz zrobil w rym kierunku owszem obiecanki cacanki
i po problemie06.12.2017, 11:54
200 000 zł starczyłoby na spore dopłaty do gazu dla całego centrum
Nowego Targu
co tu nie gra06.12.2017, 09:06
Co jest grane Nowy Targ 744 % ,a Zakopane 38 % który z mądrali mi to wyjaśni ?
jaro06.12.2017, 07:47
Bodziuch nie fantazjuj. 300 m dom ogrzejesz 0,5 tony ekogroszku? Nie ma takiej opcji mogę się założyć że tona będzie mało. Po prostu cała ta trwoga wynika z tego ze wygodniej ludziom mieć kopciucha i spalić w nim byle co. A rachunek za gaz jest nieuchronny. Przy ekogroszku czy pelecie gaz wypada już bardzo podobnie tym bardziej że ceny tych paliw szybko rosną . Nie wiem nawet czy nie lepiej. Tam już niestety byle czego się nie spali. Powiedzmy sobie szczerze jeśli liczycie na to ze eko będzie taniej - nie ma takiej opcji. Każda wygoda kosztuje za czyste powietrze też trzeba będzie zapłacić. Obecnie psują je najbardziej ludzie którzy pobudowali domy i uparli się że będą grzali za friko śmieciem i odpadami kosztem wszystkich i tu tkwi sedno problemu.
Bodziuch05.12.2017, 18:45
Zgadzam się że wprowadzenie obowiązku ogrzewania gazem jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem konkretnych dopłat lub rezygnacji przez pazerny rząd z drakońskich podatków, akcyz, opłat stałych, opłat zmiennych, itp stanowiących ok. 50% faktury. Jeżeli w listopadzie płacę ok. 1000 zł za ogrzanie docieplonego domu 300 m2, gdzie temperatury są w granicach -3 do +10, to chyba łatwo się domyślić ile zapłacę przy -30 do -10. A skoro tak, to nawet osoba zamożna zada sobie pytanie czy warto, skoro w tym samym okresie spalę ok 0.5 tony eko-groszku wartości 400-500 zł. Dalej, jeśli UM zwolni mnie z podatku od nieruchomości - niech będzie to cała kwota 1400 zł, to i tak różnicy w koszcie opalania gazem a eko-groszkiem w skali roku kwota ta nie pokryje. Należy podkreślić że zwolnieniu podlega powierzchnia mieszkalna, czyli ta od której podatek jest bodaj najniższy, ale już usługowo-handlowa - od której jest najwyższy, w ogóle nie podlega zwolnieniu, jakby jej ogrzanie nie wiązało się z kosztami dla użytkownika i zanieczyszczeniem dla miasta. Zatem w moim przykładzie zwolnienie to jakieś 300-400 zł i co za to niby mam zrobić? Zapłacić 1/3 jednego miesięcznego rachunku za gaz? A reszta? Dlatego uważam działania UM za pozorowane, a faktyczni dysydenci w Warszawie nadal zajmują się sobą, zamiast dać nam odetchnąć, dosłownie i finansowo. Przy takim zanieczyszczeniu sadzenie drzew nie pomoże, przecież nawet tysiące drzew nie przefiltrują tego syfu z setek kominów na bieżąco. Nie ma takiej opcji. Chodzi o to żeby cena paliw ekologicznych była przystępna. Nie ma innego rozwiązania.
nt05.12.2017, 10:35
Popieram wprowadzenie nakazu ogrzewania gazem tam, gdzie jest doprowadzony.Co do kosztów,to urząd juz obiecał zniesienie podatku od nieruchomości ogrzewanych gazem,co da mniejsze koszty niż węglem.
Iment05.12.2017, 08:27
Z czego przefiltrują powietrze te drzewa? Z pyłu? Skąd dane że świerkowy żywopłot przefiltruje 70% zanieczyszczeń i jakich? Że z internetu to wiemy. Cel szczytny, ale mam jednak nadzieję, że zanim te drzewa by się przyjęły, podrosły i zaczęły w jakikolwiek sposób filtrować powietrze to jednak coś się zmieni w sprawie kotłów, filtrów na kominach, węgla, spalania śmieci i tak dalej bo to można zrobić bardzo szybko tylko działania trzeba podjąć zdecydowane i radykalne.
Ps. Też mi się nie podoba znikająca zieleń z miasta.
eko wariat05.12.2017, 07:44
Ja mam o wiele łatwiejszy i możliwy do realizacji w ciągu kilku miesięcy projekt który ograniczy smog w mieście w sposób natychmiastowy i spektakularnie poprawi jakość powietrza w mieście Nowy Targ.
Nakaz podłączenia się do istniejącej sieci gazowej wszystkim którzy się znajdują w jej zasięgu i całkowity zakaz opalania domów paliwami stałymi w tych miejscach.
Biadolenia olaboga nie stać mnie - wsadźmy między bajki dotyczy to ścisłego centrum gdzie większość domów ma powierzchnie handlowo usługowe za które często pobiera duże czynsze. Jeśli kogoś faktycznie nie stać bo gazem może być nieznacznie drożej to mu dopłacić i mamy lala powietrze w mieście.
Proste - ano proste ale prościej jest nachapać się kosztem zdrowia i komfortu życia reszty społeczeństwa wiec pewnie nazwą mnie eko wariatem.
Ja04.12.2017, 20:08
No i wkoncu głos rozsądku
i po problemie04.12.2017, 19:03
A ja mam jeszcze lepszy pomysł :Vice deklarowała że znajdzie 200 000 zł.
Skarbnik znalazł ot tak sobie 100 000 zł .weźmy tą nagrodę , weźmy nagrodę za najlepszą modernizację roku i zróbmy twardy projekt docelowy.
Za taką kasę w centrum Nowego Targu nie będzie trzeba zadaszenia ,bo
mądry ekourzędnik ograniczy tam smog .
denis04.12.2017, 18:59
jestes swirem,moze niestety ale jestes
Owca nowotarska04.12.2017, 18:54
Natury??? Niszczony jest rezerwat, drzewa są wycinane, na trawie są barany, pełno betonu dookoła... Natura jak się patrzy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl