02.03.2018, 13:57 | czytano: 1511

Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut

W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. Na uroczystość przybyli artyści amatorzy sztuki naiwnej i art brut z pogranicza polsko-słowackiego, autorzy prac prezentowanych na wystawie oraz przedstawiciele ośrodków kultury i domów pomocy, których podopieczni uczestniczyli w konkursie.
Wśród gości był Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa. Prace twórców oceniało jury w składzie: Anna Dziubas, Beata Kuviková, Antoni Nowak na czele z przewodniczącą prof. Grażyną Borowik-Pieniek.
Wernisaż otworzył Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz dyrektor Michał Stawarski.

Przyznano następujące nagrody:
I nagroda dla Rasťa Friča za obrazy: „Zachraňujuci”, „Niekde”; nagrodę w postaci wystawy indywidualnej wraz z katalogiem zorganizuje Związek Euroregion „Tatry”

II nagroda dla Agaty Rachwał za obraz: „Postacie”, nagrodę w kwocie 1000,00 zł ufundował i wręczył Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha

III nagroda ex aequo dla Adama Chrynia za obrazy: „Na ryby”, „Widok zza okna”; nagrodę w kwocie 500 zł ufundowana przez Zdruzenie Euroregion Tatry w Kieżmarku wręczyła Martina Kovalcikova oraz dla Łukasza Haducha za obraz: „Jesienne liście”; nagrodę w kwocie 500 zł ufundowaną przez Tatrzański Bank Spółdzielczy w Bukowinie Tatrzańskiej wręczył Prezes Banku Edward Tybor.

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną Józefowi Tarnawskiemu za prace: „Koparko -spycharka”, „Traktor z przyczepą” i „Czołg”. Nagrodę w kwocie 300, 00 zł ufundowaną przez Powiatowe Centrum Kultury wręczył Dyrektor Tadeusz Watycha.

Wyróżnienia otrzymali:
Anna Demianiuk za obraz: „ Piękny rysunek”,
Jan Mika za rzeźby: „Pieta”, „Ucieczka do Egiptu”
Julian Klamerus za rzeźbę; „Góralski Znak II”
Marta Fonferek za obrazy: „Maska’’ „Afrykański Sen”
Renata Zaremba za obrazy: „Moje gospodarstwo”, „Żniwa”
Zofia Guzikiewicz za obrazy: „Na zajęciach”, „Układanie puzli”
Aniela Stanek za obraz: „Dawno temu w Nowym Targu”
Stanisław Kozik za obraz „Św. Franciszek”
Mikuláš Majerčiak za rzeźby „ Venuša 1”, „Venuša”, „Žena”
Miroslav Potoma za obraz: „Pred obedom”
Andrea Jármayova za obrazy: „Cirkus”, „Prízrak nevyhnutností”
Wszyscy autorzy prac prezentowanych na wystawie otrzymali dyplomy i pamiątkowe medale.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród, panu Kazimierzowi Gajewskiemu za opracowanie graficzne i druk katalogu wystawy oraz Marcinowi Ozorowskiemu za aranżację wystawy. Organizatorzy serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy, która czynna będzie do 16 marca 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Wystawie towarzyszy katalog, który udostępniają bezpłatnie.

Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora realizowane w ramach mikroprojektu pt. "Walory kulturowe i przyrodnicze pograniczapolsko-słowackiego" współfinansowanego przez Unię Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

mat. prasowy
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl