24.04.2018, 21:01 | czytano: 3871

"Polacy i Żydzi - problemy z historią"

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza na spotkanie w czwartek 26 kwietnia br. o godz. 18,oo do sali parafialnej przy kościele św. Katarzyny w Nowym Targu z cyklu "WIEDZIEĆ, ZROZUMIEĆ, PAMIĘTAĆ".
W zaproszeniu od organizatorów czytamy: "Gościem będzie dr Ewa Kurek, historyk, pisarka, kompetentna badaczka dziejów polsko - żydowskich, głosząca bulwersujące często kontrowersyjne, ale i podbudowane faktograficznie tezy, która jednak jest wykorzystywana systematycznie do skrajnej antysemickiej propagandy. Jej bezkompromisowość i determinacja w dążeniu do prawdy historycznej pozbawiła ją uroczystego wręczenia przyznanej Nagrody Jana Karskiego.
Jako Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" w pełni solidaryzujemy się z postawą badawczą Pani dr Ewy Kurek i oczekujemy od Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i Komitetu Dialogu Polsko - Żydowskiego uszanowania takiej postawy Badaczki i godnego uhonorowania Pani dr Ewy Kurek. Zarówno przed jak i po tzw. "holokauście" nic się nie zmieniło i Żydzi cały czas nienawidzą Polaków, bardziej od Niemców - dlaczego?

Już w czasie wojny katolicko-narodowa pisarka Zofia Kossak Szczucka zaangażowana w pomoc Żydom o tym fenomenie pisała w odezwie do Polaków: " Zabieramy głos my, katolicy - Polacy uczucia nasze względem Żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie - to pozostanie tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni. Nie chcemy być Piłatami".opr.s/
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN02.05.2018, 13:35
Do Teresa

Bardzo ładnie napisane,brawo
dawid26.04.2018, 23:05
@Teresa - idź może na spacer, albo zrób coś pożytecznego. Bo czytanie ze zrozumieniem jakoś ci nie wychodzi.
filkens26.04.2018, 22:57
Nie ma i nie może być w 21 wieku miejsca dla takiego systemu wartości u jakiejś grupy etnicznej czy narodowościowej, który by negował równość wszystkich ludzi, który by a priori jednych ludzi stawiał wyżej a drugich niżej. Dzisiejszym Żydom nie wolno, nie mają takiego prawa, stawiać się wyżej i innych nazywać pogardliwie gojami i odmawiać im praw takich jakie oni sami dla siebie mają, a potem skarżyć się że są przez wszystkich na świecie nielubiani.
Teresa26.04.2018, 22:44
Nie wiadomo, czy bardziej powinno oburzyć, czy zasmucić, że ludzie, którzy określają siebie, jako członków grupy noszącej nazwę "Pamięć" zdają się nie rozumieć tego pojęcia i potrafią pisać o "tzw. holokauście". Czy kieruje nimi ignorancja, czy może zła wola, czy mówiąc wprost - antysemityzm? Jeśli nie potrafią do nich dotrzeć historyczne fakty o zamierzonej i w przerażająco wielkiej mierze zrealizowanej przez hitlerowców zagładzie narodu żydowskiego, to ciekawe co myślą i mówią o tych Wielkich Ludziach, w tym o bardzo wielu Polakach, których heroizm w ratowaniu żydowskich bliźnich podczas II wojny światowej jest po dziś dzień przypominany i czczony w jerozolimskim Instytucie Yad Vashem? Czy według nich Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to puste hasło, jak to słowo "Pamięć" w nazwie nowotarskiego stowarzyszenia mieszkańców? A może warto by tym ludziom przypomnieć słowa papieża Polaka, którym tak często prawdziwi Polacy - katolicy się podpierają. To Jan Paweł II jasno powiedział, że antysemityzm jest złem, jest grzechem. Może należałoby wreszcie uświadomić sobie, że będąc chrześcijaninem, katolikiem jest się uczniem Jezusa Chrystusa - Żyda, odmawiając "Zdrowaś Mario" pozdrawia się Jego Matkę - Żydówkę, a modląc się o dobrą śmierć przyzywa się Świętego Józefa - Żyda. Jezus naprawdę nie narodził się pod Giewontem, słowa góralskich, bożonarodzeniowych pastorałek to nie fakty, a deklarowanie się, jako chrześcijanin - uczeń Chrystusa to otwarcie, wzorem Mistrza, na Bliźniego nie tylko z Nowego Targu czy Polski, ale na KAŻDEGO.
jo26.04.2018, 19:56
Żydzi mają swoje racje, wiadomo. Ale mają też i swoje za uszami. Jednak co jest denerwujące, to jedno słowo o winie choćby jednego Żyda = antysemityzm, a w tym czasie najróżniejsze kłamstwa o całym polskim narodzie (!) to -brawa na stojąco i polityczna poprawność! Żydzi to by chyba chcieli być traktowani jak święci i żeby może jeszcze bić im pokłony na klęczkach, jacy to nie są niby wspaniali we wszystkim (sami o sobie uważają: naród wybrany przez Boga). A święci to oni jednak nie są. Niech może po prostu nie obrzucają wszystkich g***em, to może ludzie będą dla nich bardziej przyjaźni? Bo oskarżać bez podstaw - to źle świadczy o człowieku. Na pewno "święty człowiek" by tak nie robił, drodzy Żydzi!
ninika25.04.2018, 22:00
@Borg: O jakiej historii mówisz? Tej pisanej przez Grossa i jemu podobnych? Właśnie ukazała się książka, która ukazuje m. in. stosunek Polaków z powiatu nowotarskiego do ocalałych Żydów. Autorka twierdzi, że Żydzi byli najbezpieczniejsi w obozach bo tam nie mogli ich dopaść Polacy...
https://.../
.nieNowoczesny25.04.2018, 21:34
@ Borg
Kwitnie, ale ANTYPOLONIZM!
Każdy, komu nie podoba się oskarżanie Polaków o zbrodnie popełnione (a często zmyślone!) przez kogoś innego jest nazywany antysemitą.
Każdy, kto sprzeciwia się absurdalny roszczeniom majątkowym wysuwanym przez "Ocalałych", jest nazywany antysemitą.
Każdy, kto przypomina o żydowskich zbrodniach na Polakach jest nazywany antysemitą.
Każdy, kto przypomina o tym, że żydzi DOBROWOLNIE współpracowali z niemcami, sami na siebie donosili, prześladowali nawet mordowali (Judenraty, Sonderkommando itp.) jest nazywany antysemitą.
Każdy, kto wspomina o żydowskiej pogardzie, lichwiarstwie, wykorzystywaniu i odwiecznej niewdzięczności dla "gojów" -bydła, bo tak nas nazywają, jest nazywany antysemitą.

"Antysemityzm" to po prostu słowo-pałka, którym wali się przeciwników kiedy nie można odpowiedzieć na ich argumenty, bo mówią niewygodną dla żydów prawdę.
Nowotarżanin 7725.04.2018, 17:57
Warto nadmienić że przed 1939 antysemityzmu w Nowym Targu prawie nie było. Potwierdził to sam Leopold Trepper - Wielki Dyrygent Rote Kapelle w swoich wspomnieniach. Z kolei prof. Józef Rafacz rodem z Czarnego Dunajca potrafił się przeciwstawić ministrowi oświaty gdy ten próbował na Wydziale Prawa UW wprowadzić numerus clausus dla Żydów. Uważam że nie mamy się czego wstydzić jako Podhalanie.
Borg25.04.2018, 12:51
Widzę że antysemityzm kwitnie.Tylko że zamordowani nie mogą się bronić.Wielką Polskę bez Żydów, z wielką i silną armią, gospodarką wg propagandy w którą ludzie wierzyli przerabialiśmy już. Pierwszy września 1939 roku zweryfikował wszystko. Czas wyciągać wnioski. Bo jak na razie zamiast historii uczycie ludzi histerii.
Do @Autor25.04.2018, 11:11
Czy Ty naprawdę nic nie rozumiesz, czy tylko udajesz niekumatego?
Autor25.04.2018, 08:57
Czyli nie wszystko jest ok z tą autorką jeśli odebrali ( nie przyznali) jej nagrody.
AA24.04.2018, 22:23
Żydzi Świat. Dotyczy sprzedaży Rosyjskich S-300 dla Syrii. Widać jak na dłoni ,że oni są nieobliczalni... jak mogą grozić otwarcie dla kraju ,który może sobie kupić systemy antyrakietowe ? To tak jakby Izrael bronił komuś mieć broń atomową w regionie.
Oni mogą mieć wszystko z dostępnej gamy broni ofensywnej jak i defensywnej natomiast sąsiedzi nie mogą mieć niczego tak by byli bezbronni jak Indianie?
To nie jest normalny kraj, których politycy potrafią mieć zimne głowy by być jakoś elastycznymi co do danej sytuacji. Izrael atakował wielokrotnie na terenie Syrii samolotami swoimi i nic ich nie spotkało , jedynie co to stracili jeden samolot mimo to ich pilot przeżył.
To tak jakby bandyta wmawiał ci że on może cie atakować czym zechce natomiast ty nie możesz się bronić praktycznie niczym konkretniejszym.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl