26.04.2018, 11:17 | czytano: 2359

Studenci "Podhalańskiej" na Bornholmie (zdjęcia)

Studenci Turystyki i Rekreacji Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu uczestniczyli w czterodniowym szkoleniu pilota wycieczek międzynarodowych.
Głównym celem wyjazdu była praktyczna nauka pracy pilota wycieczek autokarowych. Ćwiczenia odbywały się na trasie: Nowy Targ – Wrocław – Kołobrzeg – rejs na Bornholm – Gdańsk – Częstochowa – Nowy Targ. W trakcie szkolenia studenci sprawowali opiekę nad grupą, czuwali nad prawidłowym przebiegiem wyjazdu, wskazywali i omawiali lokalne atrakcje turystyczne pracując w systemie Tour Guide, a także współpracowali z kontrahentami spotykanymi na trasie.
Najważniejszym punktem programu był rejs katamaranem na duńską wyspę Bornholm, podczas którego adepci pilotażu uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa, nawigacji na morzu oraz obsługi ruchu turystycznego na statku pasażerskim. Kadra oficerska katamaranu przybliżyła studentom podstawowe pojęcia i zasady życia na statku. Odbyło się także spotkanie z kapitanem, który omówił historię żeglugi oraz najistotniejsze tradycje morskie.

Po zejściu na ląd grupa zwiedziła najważniejsze zabytki Bornholmu. Wycieczka rozpoczęła się w porcie Nexø, z którego studenci udali się do północno-wschodnim wybrzeżem przez miasteczka Svaneke, Gudhjem, Allinge do malowniczych ruin zamku Hammershus. Podczas wizyty uczestnicy kursu mieli możliwość zobaczyć działający do dziś holenderski wiatrak-muzeum oraz tradycyjne przykłady budownictwa i rzemiosła. Niezwykle interesujący okazał się także jeden z najnowocześniejszych obiektów turystycznych na wyspie – Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „NaturBornholm”.

Miłym akcentem szkolenia były marynarskie czapeczki ufundowane przez firmę „Janas”.

Zajęcia prowadzili: dr Katarzyna Ceklarz oraz dr Piotr Sadowski.

Źródło: PPWSZ
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl