26.04.2018, 21:06 | czytano: 2581

Wystawa poświęcona kombinatowi zawędrowała do Krempach (zdjęcia)

W domu kultury w Krempachach otwarto wystawę poświęconą nieistniejącym już, ale przed laty prężnie działającym Nowotarskim Zakładom Przemysłu Skórzanego, w których pracowało wielu mieszkańców Podhala, Orawy, Pienin i Spisza.
Wystawa pokazuje dorobek Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale” jak i pracowników. Zgromadzono sporo dobrej jakości zdjęć z hal produkcyjnych, budowy zakładu, pamiątek i dokumentów osobistych.
Przybyłych na wystawę byłych pracowników NZPSu przywitała Maria Krzysztofek, kierownik WDK, następnie głos zabrał wójt gminy Jan Smarduch, także były pracownik kombinatu.

Głos zabrał też Andrzej Kiernoziak, prezes Stowarzyszenia Kombinat, były pracownik na stanowisku dyrektora ds. produkcji, który przypomniał byłym kolegom ważne daty począwszy od rozpoczęcia budowy zakładu w 1955 r, pierwszej wyprodukowanej pary w Baraku na osiedlu Bór, a także sukcesy i niepowodzenia w okresie gospodarki realnego socjalizmu.

Założone w 2015 roku stowarzyszenia Kombinat zajmuje się m.in. upowszechnianiem wiedzy o dorobku gospodarczym, społecznym, kulturalnym, sportowym wśród mieszkańców Nowego Targu, Podhala i Polski. Organizuje spotkania z byłymi pracownikami. Gromadzi wspomnienia i pamiątki byłych pracowników. Przygotowuje powstanie stałej ekspozycji przedstawiającej dorobek NZPS Podhale w Nowym Targu. W ciągu dwuletniego istnienia Stowarzyszenia uzyskało pełny zbiór dokumentów archiwalnych z Archiwum Państwowego. Odzyskano film dokumentalny z okazji 25 – lecia istnienia fabryki oraz zmontowano drugi film z materiałów archiwalnych TVP Kraków. Z Funduszy Unijnych i wspólnie z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta wydano publikację „Wspomnienia, pamiątki i fotografie pracowników NZPS Podhale”.

Spotkanie byłych pracowników kombinatu toczyło się przyjacielskiej atmosferze, były wspomnienia, łezki w oczach, żal za pięknymi czasami młodości, pomimo wszelkich niedogodności. Wielu z byłych pracowników nie pogodziło się losem upadłego zakładu, nie przyszli więc na wystawę. Obecnych było 65 osób.
Organizatorzy Stowarzyszenie Kombinat Podhale, Gmina Nowy Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Wiejski Dom Kultury w Krempachach dołożyli wszelkich starań ,aby przybyli czuli się dobrze. O domowe wypieki zadbały panie Gizela i Zióta Moś oraz Helena Gryguś.

Wystawa Stowarzyszenie Kombinat Podhale w krempaskim WDK dla wszystkich zainteresowanych jest czynna do 10 maja . Następnie 19 maja powędruje do Jabłonki.

Materiały prasowe, oprac. Franciszek Pacyga, także były pracownik NZPS Podhale
Może Cię zainteresować
komentarze
Jaga228.04.2018, 23:09
Bo tak jak kiedyś nie będzie już nigdy. Ach ależ te dziewczyny to juz starsze panie , widzę duzo znajomych. Pozdrawiam
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl