NOWY TARG. "Wstyd, Hańba. Bezprawie. Czy to ma być droga wyborcza Pana Burmistrza? Panie Burmistrzu z kim do urn wyborczych? W towarzystwie bajkopisarzy. To Panu odpowiada?" - piszą w liście otwartym do burmistrza Miasta członkowie nowotarskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Sprawa dotyczy postawionego na miejskim gruncie obelisku, upamiętniającego osoby, które poległy w obronie Ojczyzny, czy w inny sposób zasłużyły się Polsce. Na tablicy widnieją nazwiska pięciu osób - burmistrza Grzegorza Watychy, inicjatorów postawienia pomnika - Tadeusza Morawy, Marka Zapały i Macieja Downara Zapolskiego oraz przedsiębiorcy Kazimierza Wolskiego. Pisaliśmy o tym w artykule Nowym obelisk w Mieście.... Postawienie pomnika wywołało spór na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze - czy odbyło się to zgodnie z prawem. O lokalizacji pomników decyduje Rada Miasta, która w tym przypadku nie była powiadomiona o takim zamiarze. Burmistrz tłumaczy, że jego zdaniem zgoda Rady Miasta nie była potrzebna. Drugi aspekt to nazwiska inicjatorów postawienia obelisku. Nasi Czytelnicy w komentarzach i listach do Redakcji przekonują, że tablica tego rodzaju powinna być podpisana ogólnie - jako wyraz pamięci mieszkańców, a nie kilku osób - szczególnie, że pomnik stanął na terenach miejskich. Teraz pojawiła się trzecia płaszczyzna sporu. Członkowie ŚZŻAK protestują przeciwko posługiwaniu się przez Tadeusza Morawę i Marka Zapałę autorytetem Związku, bowiem zostali z niego usunięci.
W przesłanym nam piśmie, podpisanym przez Artura Kołodzieja, czytamy:
"Pomnik, który dzieli - nie łączy.
Wstyd, Hańba. Bezprawie. Czy to ma być droga wyborcza Pana Burmistrza? Panie Burmistrzu z kim do urm wyborczych? W towarzystwie bajkopisarzy. To Panu odpowiada?
Patrioci patykiem pisani. Najwyższy czas dowiedzieć się prawdy o ludziach z otoczenia wyborczego Pana Burmistrza.
Ludzie potrafiący skłócić patriotyczne środowiska. Dochodzący swych imaginacji na drodze sądowej. Patriotyczni figuranci, krzyczący pod pomnikami i na spotkaniach patriotycznych będący zaprzeczeniem samych idei wolności. Oni mają być chlubą Nowego Targu? Powstały pomnik ma łączyć, czy też dzielić. Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Panu.
Panie Burmistrzu, reprezentancie Królewskiego Miasta Nowego Targ - pozwalasz na taką prywatę w 100 Lecie Odzyskania Niepodległości Ojczyzny.
Rozumiemy, Pan chcesz być Burmistrzem niewielkiej części społeczeństwa. Chwała Ci. Reszta wypowiada posłuszeństwo. Rokosze są w modzie, dlaczego nie.
Na pomnikach powinny widnieć godne nazwiska bohaterów nie przypadkowych karierowiczów. Napiszcie "OD SPOŁECZEŃSTWA PODHALA" i nie będzie podziałów i wątpliwości". /.../
Dalej następuje streszczenie dokumentów (całość w galerii poniżej) prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego SZŻAK dotyczącego usunięcia Tadeusza Morawy ze struktur ŚZŻAK. Oto ono: (pisownia oryginalna)
"Orzeczenie prawomocne:
Sprawę rozpoznano 26.01.2017 r. Skład orzekający: Teofil Wojciechowski, przewodniczący, Zbigniew Solak, Stanisław Wojciech
dotyczy Pana Tadeusz Morawy, członek Koła Nowy Targ Ś Z Ż A K.
Sąd na podstawie własnego rozpoznania opartego na ocenie całokształtu dowodów w odniesieniu do czynów objętych skargą i zeznań świadków uznał stronę obwinioną za winną - jednogłośnie, i wydał orzeczenie karnego usunięcia ze Związku Tadeusza Morawę. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
Reasumując, Tadeusz Morawa w latach 2013-2017 bardzo czynnie uczestniczył w negatywnych poczynaniach wobec ŚZŻAK Koła Nowy Targ. Od niego pochodziły wszelkie inicjatywy. W niektórych nie których odgrywał pierwszoplanową rolę choćby z racji pełnienia obowiązków p.o. prezesa Koła. Przede wszystkim był bardzo czynny przy wyprowadzaniu majątku Koła przejętego od prezesa kpt Józefa Kmiecika po jego rezygnacji z prezesury. Wyprowadził z Koła przede wszystkim sztandar z wszystkimi akcesoriami. Sztandar ten ma wielkie walory historyczne dla członków Koła, stanowi widomy znak ideałów żołnierzy AK wyrażających się w haśle Bóg - Honor - Ojczyzna, jest znakiem pamięci czynu żołnierskiego w walce z okupantem o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Sztandar jest własnością Koła i nie może nim dysponować osoba prywatna, jaką jest Tadeusz Morawa.
Oprócz sztandaru uczestniczył czynnie w wyprowadzeniu z Koła całego archiwum z teczkami zawierającymi dane osobowe, z kroniką Koła, pismami członków do zarządu Koła i duplikami pism zarządu do członków Koła. Zawłaszczone teczki z danymi osobowymi znalazły się w jego rękach bez zgody właścicieli. Treść tych teczek często z danymi wrażliwymi dowolnie przetwarza nie pytając o pozwolenie a nieraz robi to wbrew woli ich właścicieli.
Czynnie współuczestniczył w nierozliczeniu pieniędzy z Koła znacznej sumy. Ponadto nie rozliczyli się z dochodów i wydatków za czas swojego p.o. prezesostwa
(1.01.2014-19.10.2014). Wiadomo, że składki w tym czasie były uiszczane, co jest udokumentowane. Jeden raz miało miejsce pobrania pieniędzy bez pokwitowania. Sam natomiast od czasu wyborów nowego zarządu Koła (21.10.2014) systematycznie nie płaci składek członkowskich.
Czynnie uczestniczy w bezprawnych działaniach na szkodę Koła i jego członków. Jako p.o. prezesa nielegalnie rozwiązał Koło Nowy Targ, samowolnie wykluczył ze związku starszego sierżanta Józefa Kosteckiego. Wprowadzał w błąd opinię publiczną nagonką na kpt Jerzego Wilejkę, rozpowszechniając wiadomości jakoby został wyrzucony z Koła, gdy w rzeczywistości kapitan przeniósł się dobrowolnie do Koła Zakopane. W uzasadnieniu niniejszym wykazano liczne fakty pomówień i kłamstw bezpośrednio przez obwinionego bądź w nich współuczestniczącego opierających się na zasadzie, że kłamstwo jest groźne, dopóki jest podtrzymywane. W uzasadnieniu orzeczenia jest również wskazanych sporo faktów, którymi obwiniony naruszał zasady współżycia społecznego.
Wymienione udokumentowane fakty w pełni uzasadniają żądanie skargi - usunięcia Tadeusza Morawy ze Ś Z Ż A K.
Artur Kołodziej"
opr. s/