17.07.2018, 19:34 | czytano: 2139

Aż 252 osoby przebadały znamiona podczas akcji UVaga – wyprzedź czerniaka! w Nowym Targu i Zakopanem

RakTRACK, czyli mobilny punkt badania znamion pojawił się w Nowym Targu i Zakopanem. Z możliwości bezpłatnej konsultacji z dermatologiem skorzystały 252 osoby, kilkunastu lekarz zalecił wycięcie podejrzanych zmian, u 4 pacjentów wystąpiło podejrzenie czerniaka we wczesnym stadium.
- Cieszymy się z frekwencji, bo wyraźnie widzimy, że taka inicjatywa była bardzo potrzebna. Każda przebadana osoba to punkt dla nas wszystkich w walce z czerniakiem, groźnym nowotworem skóry - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.
W Zakopanem z możliwości bezpłatnej konsultacji z dermatologiem skorzystało 157 osób, a kilkunastu lekarz zalecił wycięcie podejrzanych zmian. Prawie sto osób skorzystąło z możliwości konsultacji w Nowym Targu .

UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RAKTRACKa! to nowa inicjatywa Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, które od czterech lat - w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Dzięki mobilnemu punktowi badań podejrzane znamiona skórne będą mogli skontrolować Polacy z całego kraju, przede wszystkim z mniejszych miejscowości. Głównym partnerem wydarzenia jest Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tubylec18.07.2018, 22:13
Na jakiej podstawie ma ktoś odwagę zalecać wycinanie podejrzanych zmian? Czy lekarz nie powinien raczej zadać sobie pytań: co spowodowało tę zmianę? Co jest nie tak w danym organizmie że do niej doszło? Jak tę zmianę cofnąć nieinwazyjnymi metodami? Nie wiemy do końca jak wszystkie komórki organizmu komunikują się ze sobą i dlaczego akurat w danym miejscu doszło do zaburzenia w postaci znamion. Nazbyt wiele jest przypadków kiedy takie wycięcie kończyło się później tragicznie. Jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie brzmi: primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl