12.10.2018, 19:49 | czytano: 1539

Wystawa malarstwa Rasta Frica (zdjecia)

Do 30 listopada w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu można oglądać wystawę malarstwa Rasta Frica, laureata konkursu Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.
Wernisaż wystawy otworzył przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz dyrektor Michał Stawarski. Wśród gości wystawy obecni byli: wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, dyrektor Liptowskiego Domu Kultury w Liptowskim Mikulaszu Miroslavá Palanová, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu Bolesław Bara, dyrektor EUWT TATRY z o.o. Agnieszka Pyzowska, prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper, Carmen Kováčvá z Galerii u anjela w Kieżmarku, przedstawiciele PTTK-u i Uniwersytetu III Wieku w Nowym Targu oraz pasjonaci i znawcy sztuki naiwnej i art. brut. Wśród uczestników wernisażu nie zabrakło również nieprofesjonalnych artystów amatorów.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Edwardowi Tyborowi, prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego , który jest sponsorem wystawy oraz państwu Annie i Marcinowi Ozorowskim za opracowanie graficzne katalogu wystawy, plakatów i zaproszeń oraz aranżację wystawy.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Wystawie towarzyszy katalog, który dostępny jest w biurze Euroregionu "Tatry".

Rasťo Frič urodził się i wychował w Rużomberku. Już w szkole podstawowej zaczął rysować pod ławką, ale swoją pasję w pełni rozwinął dopiero w technikum maszynowym, do którego uczęszczał. W tym czasie też, będąc pod wpływem zespołów metalowych i grunge (Nirvana, Smashing Pumpkins...), rozpoczął samodzielną naukę gry na gitarze. Po ukończeniu szkoły nie znalazł zatrudnienia. Wówczas w pełni poświęcił się twórczości plastycznej, literackiej i muzycznej (jego pierwszy zespół nazywał się ZABRISKIE POINT). Po pewnym czasie rozpoczął pracę jako dozorca i sprzątacz w specjalnej szkole podstawowej, jednak ze względu na problemy zdrowotne, musiał z niej zrezygnować. Ponownie znalazł więc czas dla własnej twórczości. Rasťo przede wszystkim maluje obrazy i rysuje komiksy, zajmuje się też wyrabianiem oryginalnych łuków, oszczepów i kopii.

W obrazach Rasťa dominuje ekspresjonistyczna skala kolorystyczna. Wśród motywów pojawia się człowiek, często sam w mieście, w barze, ratujący anioł, istoty science-fiction, ujmowane w surrealistyczną symbolikę. Sceny na obrazach Friča ewokują być może strach, ale być może także nadzieję i wiarę. Swoboda, oczywistość, z jaką łączy tajemnicze i przygnębiające elementy obrazu można porównywać w ich wypowiedzi z obrazami włączanymi do nurtu realizmu magicznego. Nie ma jednak uniwersalnego klucza umożliwiającego rozszyfrowanie symboliki w jego obrazach. W sposób surrealistyczny sięga do podświadomości i tego, co tłumione, spychane do jej głębi.

Inny cykl tematyczny jego obrazów powstawał pod wpływem muzyki. Panuje tu barowa atmosfera, pojawiają się sceny popijających par w intymnych wnętrzach, w których dominuje atmosfera przemijania. Rasťo nikogo nie naśladuje, nie kopiuje. Maluje z potrzeby serca. W jego pracach często występują postacie fantastyczne, istoty z jego wizji, a malowane sceny opierają się na jego twórczości literackiej i komiksach.
Prace Rasťa Friča były prezentowane podczas wielu wystaw. Jego obrazy były też wielokrotnie nagradzane. Rasťo Frič jest laureatem Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora zorganizowanego w roku 2017 przez Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu oraz Združenie Euroregión Tatry w Kieżmarku. Członkowie jury byli pod wrażeniem osobistej interpretacji przeżywanego świata widocznej w jego obrazach, ekspresji wyrazu, interesującej skali kolorystycznej i surrealistycznej atmosfery kompozycji. Jego dzieła są w opinii jury autentyczne, sugestywne i oryginalne pod względem wyrazu. Malarstwo Rasťa Friča potwierdza jego aktywny udział w procesie twórczym.

Artysta uczestniczył również m.in. w jubileuszowej 50. edycji ogólnosłowackiego konkursu nieprofesjonalnej twórczości plastycznej i zdobył nagrodę za obraz olejny „Gdzieś”. Obraz „Burning Bar” w 2013 roku był wystawiany na Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu, Kieżmarku i Trzcianie. W latach 2013 – 2016 prace Rasťa zdobywały nagrody w kategorii D – Art Brut na regionalnych, okręgowych i ogólnosłowackich wystawach pt. „Spektrum Plastyczne”.W latach 2014, 2015, 2016, 2017 Rasťo zdobył nagrody w regionalnych konkursach „Salon Wiosenny”, konkursach okręgowych „Spektrum Plastyczne” w Czadcy i Turzówce oraz konkursach ogólnosłowackich „Spektrum Plastyczne” w Trenczynie.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl