11.11.2018, 17:19 | czytano: 3580

Spiskie świętowanie 11 Listopada (zdjęcia)

Co roku w dniu 11 listopada w całej Polsce świętuje się dzień odzyskania niepodległości. W tym roku obchody nabrały szerszego wymiaru z uwagi na setną rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia. Świętuje się zarówno w dużych miastach, jak i lokalnych społecznościach, czego przykładem może być Gmina Łapsze Niżne.
Uroczystości na terenie spiskiego samorządu tradycyjnie rozpoczęła msza święta, podczas której nie zabrakło modlitw dziękczynnych za naszą ojczyznę. Po eucharystii zebrani mogli posłuchać okazyjnych pieśni wykonanych przez laureatów Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.
Po krótkim koncercie uroczyste delegacje m.in. z urzędu gminy, złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi lokalnych mieszkańców, którzy zasłużyli się w walce o wolność Polski. Byli to bł. ks. Józef Stanek, Józef Wiśmierski oraz Wojciech Halczyn. Następnie zebrani mieszkańcy w uroczystym przemarszu udali się pod budynek Gminy Łapsze Niżne, gdzie nastąpiły przemówienia, odegranie hymnu i Roty, wciągnięcie na maszt flagi Polski, ale przede wszystkim odsłonięcie kamienia , który będzie przypominał przyszłym pokoleniom o stuleciu odzyskania niepodległości.

Za muzyczną oprawę całego wydarzenia były odpowiedzialne orkiestry z Łapsz Wyżnych i Niżnych oraz Kacwina.

tekst i zdj. Michał Oleksy
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl