12.11.2018, 07:30 | czytano: 954

Chór Katedry Lwowskiej w listopadzie wystąpi pod Tatrami

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski zapraszamy na dwa niecodzienne koncerty pieśni narodowych i religijnych w wykonaniu Chóru Katedry Lwowskiej im. Jana Pawła II, które zakończą społeczne obchody Roku Niepodległości w Zakopanem.
W dniu 16 listopada (piątek) 2018 roku o godzinie 18.00 Chór im. Jana Pawła II ze Lwowa wystąpi w kościele parafialnym na Bukowinie Tatrzańskiej, a dzień później, 17 listopada (sobota) b.r. o godzinie 19.00 polscy śpiewacy wystąpią w kościele Księży Misjonarzy na Olczy w Zakopanem. Wydarzenie muzyczne połączone jest z finisażem wystawy historycznej „Od żołnierza do generała” w dniu 16 listopada b. r. o godzinie 11.00, którą można jeszcze oglądać codziennie w dolnym kościele na Olczy. Po każdym koncercie odbędzie się kwesta na rzecz Polaków mieszkających we Lwowie.
Czterdziestoosobowy chór mieszany z polskich kresów wystąpi pod Tatrami pierwszy raz. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Bronisław Pacan. Nie tak dawno Chór Katedry Lwowskiej obchodził 45 – lecie swojego istnienia (działa od 1971 roku). Do Polski, na Podhale zespół przyjedzie z programem pieśni narodowych i religijnych, wyrażających patriotyzm Polaków w kraju i na obczyźnie.

W czerwcu 2001 roku śpiewał podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Lwowa. Wielokrotnie występował w miejscowościach należących do Archidiecezji Lwowskiej oraz poza jej granicami: Odessie, Kamieńcu - Podolskim, Łucku. Gościł z koncertami w Polsce - w Krakowie, Warszawie, Częstochowie. W 1998 roku Chór Katedry Lwowskiej jako najstarszy zespół artystyczny działający w środowisku polskim Lwowa (obok Polskiego Teatru Ludowego) uzyskał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za krzewienie kultury chrześcijańskiej i kultywowanie polskich tradycji. W 2005 roku chór przyjął patronat Jana Pawła II. Repertuar zespołu obejmuje części stałe łacińskiej Mszy Świętokrzyskiej Adama Maklakiewicza oraz pieśni adwentowe, wielkopostne, pasyjne, wielkanocne, bożonarodzeniowe.


W repertuarze chóru obecne są też dzieła wielkich mistrzów: Bacha, Mozarta, Beethovena, Brucknera, Gounoda oraz kompozytorów polskich: Gomołki, Gorczyckiego, Kurpińskiego, Moniuszki, Nowowiejskiego, Maklakiewicza, również tych związanych ze Lwowem: Niewiadomskiego, Nikodemowicza, Kołaczkowskiego, Surzyńskiego, Galla, Wóźnego, Uruskiego, Żukowskiego.

Nasi rodacy będą mieli okazję poznać Zakopane i Tatry (planowana jest wycieczka do Doliny Kościeliskiej). Natomiast w drodze powrotnej do Lwowa obejrzą zabytki starego Krakowa.
Pobyt rodaków z kresów wsparli: ks. Jerzy Grzyb - proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, Józef Szwab - prezes PSS „Społem”, Stanisław Łukaszczyk - wójt Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, Krzysztof Wadowski – KIA autoryzowany dealer, Maria Wojnar - właścicielka pensjonatu „Wojnar”, Renata Kowalczyk - właścicielka restauracji „Obrochtówka”, Tadeusz Majoch - właściciel Tatrzańskiego Baru Mlecznego.

Liczymy na Państwa liczne przybycie i szczodrość.

W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości:
Adam Kitkowski, wiceprezes Tatrzańskiego Klubu Niezależnych
Kazimierz Murasiewicz, prezes Koła Grodzkiego Stronnictwa Narodowego
Jan Budz, prezes Związku Polskiego Spisza
Zobacz pełną wersję podhale24.pl