15.11.2018, 18:59 | czytano: 756

Harcerze powrócili z Wyprawy Pamięci

"Nad polskie morze udaliśmy się kilka dni temu na Wyprawę Pamięci, by stanąć z gdańskimi harcerzami i oddać hołd bohaterskim żołnierzom majora Sucharskiego na cyplu Westerplatte. Stanęliśmy nad grobami niewielkiego oddziału, który stanął ramię w ramię jak bracia i podjął nierówną heroiczną walkę, którą toczył ze szlachetnym uporem" - przypominają harcerze z gminy Szaflary – Hufiec Podhalański ZHP.
Ten oddział, ta kompania stanęła do walki z tymi, którzy chcieli zniszczyć nasz dom, zetrzeć ten dom z mapy Europy i świata. Obrońcy Westerplatte bronili ojczyzny, swojego miejsca na ziemi. Bronili odważnie, bo wiedzieli, że to ma znaczenie. Westerplatte jest symbolem i oby pozostało symbolem i przesłaniem dla coraz to nowych pokoleń Polaków. Westerplatte jest lekcją odpowiedzialności, prawdy i odwagi. Jest lekcją szczególnie ważną dziś dla młodych ludzi, świętujących jubileusz niepodległej Polski.
Wraz z lekcją historii przywieźliśmy ziemię pobraną za wiedzą i zgodą oraz we współpracy Morskiego Oddziału Straży Granicznej i harcerzy z Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk - Portowa z dwóch miejsc przy placówce Elektrownia oraz przy Wartowni nr IV i przywieźliśmy ją tu pod Giewont do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej.
Od zawsze Polacy łączyli swoje siły, walcząc o naszą ojczyznę. Poświęcali swoje życie za naszą wolność, My też musimy odnaleźć w sobie patriotyzm. Zadajmy sobie pytanie: jak możemy być patriotami dziś?
Kochajmy ojczyznę.
Szanujmy tradycję!
Nie zapominajmy o historii.
Ponieważ właśnie my tworzymy naród. To w nas tkwi siła, która jednoczy. Dzięki niej jesteśmy Polakami. Harcerskie ideały zaangażowania młodzieży do czynienia dobra poprzez wspieranie osobistego rozwoju, naukę samodzielności i odpowiedzialności a także braterstwa były i są niezwykle potrzebnym kapitałem. Na nim można było budować niepodległą Polskę. Na nim mogą wzorować się młodzi obywatele i uczyć się nowoczesnego patriotyzmu.
Dziś mamy czas pokoju i świętowania niepodległości. W tym czasie też potrzebujemy nie tylko zaangażowania, troski o otaczający nas świat, ale przede wszystkim zrozumienia służby Ojczyźnie.

Niech słowa świętego Jana Pawła II, że każdy ma swoje Westerplatte, o które musi walczyć, będą dla nas zawsze życiowym drogowskazem.
Z harcerskim pozdrowieniem „Czuwaj!”

Dziękuję Panu Rafałowi Szkaradzińskiemu- Wójtowi Gminy Szaflary za wsparcie finansowe realizowanego projektu „Niepodległa”, a instruktorom, harcerzom oraz zuchom za udział i zaangażowanie w obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Czuwaj!
Komendant Hufca Podhalańskiego ZHP
phm Radosław Fiedler
autorami zdjęć są: M. Gil, P. Murzyn
komentarze
góral15.11.2018, 23:13
Piękna lekcja historii dla młodych ludzi.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl