19.12.2018, 21:51 | czytano: 3022

Białczanin napisał książkę o koniach na Podhalu

Pochodzący z Białki Tatrzańskiej dr Maciej Baraniak "Kubów" napisał książkę "Wy moje koniusie... Studium z zakresu historii hodowli i użytkowania koni na Podhalu". Jej promocja odbędzie się 27 grudnia o godz. 17.00 w sali regionalnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Autor wyjaśnia, że od momentu udomowienia, konie zawsze zajmowały szczególne miejsce w gospodarce, obyczajowości i kulturze wielu krajów. Pomagały i towarzyszyły ludziom nie tylko w pracy czy walce, ale także w aktywnym odpoczynku. O takim właśnie współistnieniu konia i człowieka opowiada jego książka. Przedstawia ona historię hodowli, chowu i wykorzystania koni na Podhalu, ściśle związaną z gospodarką rolną, będącą podstawą egzystencji ludności tego specyficznego regionu. Z książki dowiemy się o zmianach w strukturze i liczebności pogłowia koni na Podhalu, sposobach ich użytkowania na tym terenie czy udziale w regionalnych uroczystościach. Wiele miejsca poświęca autor zawodom hippicznym, typowym zaprzęgom, jak też ludziom uczestniczącym i odnoszącym sukcesy w tych zawodach czy też wytwarzających pojazdy konne.


Autor pochodzi z Białki Tatrzańskiej, mieszka w Nowym Targu. Pracuje jako wykładowca akademicki. Jest autorem m.in. monografii "Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego" i kilkunastu artykułów na temat historii kultury fizycznej. W 2017 roku opracował wniosek, na podstawie którego dokonano wpisu wyścigów kumoterek na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest założycielem i wiceprezesem Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, hodowcą koni, sędzią Polskiego Związku Jeździeckiego i zawodnikiem powożenia sportowego.

r/
zobacz także
komentarze
Joanna20.12.2018, 10:09
Brawo Maciek już jestem ciekawa książki
gumis19.12.2018, 23:06
Zawsze myslalem ze jest dokladnie na odwrot , tnz pochodzi z N.Targu a mieszka w Bialce....
stasek19.12.2018, 23:02
ameryki nie odkrył , to tak jak by opisać jaką rolę odgrywa drewno na swiecie .
aksa3519.12.2018, 22:32
No kurcze nie poznala bym go na drodze po 30 latach I kto by pomyslal
Zobacz pełną wersję podhale24.pl