14.01.2019, 15:25 | czytano: 1581

Sukces "Ślebody" (zdjęcia)

Góralski zespół dziecięcy "Śleboda" z Podczerwonego i Koniówki został zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy", który odbył się 13 stycznia w Bystrej Śląskiej.
Podczas konkursu oprócz zespołu "Śleboda" wystąpiły: Zespól regionalny "Zabrzeg", Chór ludowy "Osieczanie", Grupa kolędnicza z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca "Holan", Zespół Pieśni i Tańca z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, a poza konkursem zaprezentowali się gospodarze z zespołu "Ziemia Beskidzka".
Wszyscy występujący przedstawili kilkunastominutowy program prezentujący kolędy i pastorałki oraz jasełka. Publiczność mogła wybrać najlepszy występ. Nagroda Grand Prix powędrowała do dziecięcego zespołu regionalnego "Śleboda". Dzieci z Podczerwonego i Koniówki zajęły także I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Z zespołem „Śleboda“ wystąpiła kapela w składzie Joanna Kowal, Andrzej Podczerwiński, Józef Gruszka, Seweryn Piekielnicki i Dawid Śmiech.

Zespół "Śleboda" zaprezentował góralskie jasełka pt. "Kolędnicy przy sałasie", nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi "po prośbie", ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. "Na kondrackiej holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki". Dzieci przygotowane zostały przez instruktorów Karolinę Piszczek, Krzysztofa Długopolskiego i Dawida Motora-Greloka.
To nie pierwsza wygrana podopiecznych oddziału Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka. Parę dni temu w Czarnym Dunajcu członkowie zespołu wygrali XXI Gminny Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych.

Już dziś zespół zaprasza na ostatnie tegoroczne jasełka, które zaprezentowane zostaną w niedzielę 27 stycznia o godz. 13.00 w remizie OSP w Koniówce.

Tekst i fot. Piotr Duraj
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl