28.01.2019, 20:49 | czytano: 1327

Taniec, czy sztuka walki?

zdj. nadesłane
W miniony weekend w Zakopanem po raz kolejny zorganizowane zostało seminarium Capoeira Mountain Meeting.
Taniec czy sztuka walki? Niewprawne oko może mieć problem z oceną, ponieważ capoeira łączy ze sobą te dwa światy. Podczas Capoeira Mountain Meeting można było zobaczyć efektowne pokazy tej egzotycznej dyscypliny.
Capoeira powstała na przełomie XVIII i XIX wieku w Brazylii. Była sposobem niewolników na zaznaczenie swojej odrębności kulturowej oraz zabawą, dzięki której mogli zapomnieć o trudach codzienności. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich oraz Indian z Ameryki Południowej. Nowoczesna, zmodernizowana capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia. Ze względu na swoją dynamikę oraz niemal taneczną płynność, capoeira jest niezwykle widowiskowa, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla każdego.

Gościem specjalnym warsztatów była ikona capoeiry na świecie, brazylijski mistrz Mestre Paulao Ceara twórca Grupy G.C.B - Grupo Capoeira Brasil. Treningi były także współprowadzone przez gości specjalnych m.in. z Brazylii, Holandii, Azerbejdżanu oraz różnych zakątków Polski.

Z Mestre Paulao Ceara rozmawia Jerzy Podsiadło:

Jak Panu podoba się w Polsce?

- Jest to piękny kraj. Jestem tu już po raz jedenasty. Będąc tu zawsze odwiedzam nowe miejsca.

A Zakopane?

- Zakopane jest świetne! Wprawdzie jest zimno, ale tak powinno być. Zawsze jak tu jestem bardzo miło spędzam tu czas, także pod względem treningu capoeiry.

Jeżeli chodzi o samą capoeirę, ile lat już Pan ćwiczy?

- 44 lata.

Co Pan najbardziej kocha w capoeira?

- Chyba to, że nie wiem jeszcze o niej wszystkiego. Wiem wystarczająco, aby uczyć, żeby być mistrzem, ale mimo tego capoeira jest nieskończona, ciężko jest powiedzieć, że wie się o niej wszystko. Staram się dać z siebie wszystko, dużo się uczę i dużo trenuję, ale mam jeszcze trochę wiedzy do zdobycia.

Ile osób trenuje capoeirę na świecie? Czy jest ona tylko domeną Brazylii i krajów południowo-amerykańskich?
- Nie, nie! Capoeira jest już trenowana w około 150 krajach na świecie, mamy tysiące tysięcy trenujących, jest to bardzo popularna dyscyplina. Nie da się dokładnie powiedzieć ilu ludzi ją ćwiczy.

Istnieje wiele grup, szkół capoeira, czym one się różnią?

- Czasem szkoły są identyfikowane charakterystyką, stylem nadawanym przez danego mistrza, ponieważ patrząc na grupę widzimy jaki wpływ ma styl jej mistrza, jak on gra, ćwiczy, tłumaczy technikę, jakie ustala zasady. Stąd te różnice.

A Grupo Capoeira Brasil? Jak ona wypada na tle innych szkół?

- Ciężko powiedzieć, gdyż jestem jej założycielem. Nie zabrzmi to dobrze, gdybym mówił, że jesteśmy na tle innych dobrzy, czy coś w tym rodzaju... Na pewno jesteśmy w gronie najpopularniejszych i najlepszych grup na świecie.

Jeżeli ktoś chciałby rozpocząć swoja przygodę z capoeira, jak Pan by go zachęcił?

- Co mogę powiedzieć, to to żeby na pewno przyszli na trening. Capoeira daje wiele pozytywnych efektów. Zarówno z zakresu zdrowia i kondycji, ale także z zakresu edukacji, kultury. Na treningach poznajemy ciekawych ludzi, zawieramy nowe znajomości.

W Zakopanem spotykaliśmy się na tym trzydniowym seminarium. Proszę je podsumować.

- Wraz z instruktorami wymieniamy się pomysłami, ustalamy harmonogram pracy na ten rok. Na pewno będziemy intensywnie ćwiczyć, co zaowocuje lepszymi wynikami, lepszą techniką. Nie zabraknie także dobrej zabawy, miłych spotkań. Taki jest cel tego seminarium.

Rozmawiał Jerzy Podsiadło

----
W Zakopanem treningi odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 na sali gimnastycznej ZSO im. Oswalda Balzera, ul. Słoneczna. Zajęcia prowadzi instruktor Tomasz Malhado Wojtasik. Kontakt: 509675737
Zobacz pełną wersję podhale24.pl