05.03.2019, 14:48 | czytano: 1367

Przedsiębiorco, dostaniesz list z ZUS

Ponad 52 tys. przedsiębiorców z regionu dostanie z ZUS list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 roku. Adresat dowie się jak wyglądały jego rozliczenia z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo na jego koncie na koniec 2018 roku.
W korespondencji z ZUS przedsiębiorca będzie mógł dowiedzieć się w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. „zero”, czy też występuje nadpłata lub niedopłata.
List z ZUS to nie wezwanie do zapłaty

Listu z ZUS nie należy traktować jako wezwanie do zapłaty. Chcemy, żeby wszyscy nasi klienci wiedzieli jak są prowadzone rozliczenia na ich kontach oraz mogli zweryfikować podane saldo ze swoimi księgami. Na tej podstawie będą mogli zwrócić uwagę, czy na koncie pozostało zadłużenie, czy też nadpłata i podejmować od razu odpowiednie działania. Przy niewielkich kwotach zaległości będzie możliwość ich uregulowania poprzez zwiększenie bieżąco dokonywanej wpłaty składek. Przy wyższych kwotach zaległych należy wziąć pod uwagę konieczność doliczenia także odsetek za zwłokę. A w razie braku możliwości jednorazowego uregulowania długu – rozważenie złożenie wniosku o udzielenie ulgi w spłacie powstałych zobowiązań. Nadpłata może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżąco należnych składek, a w razie wyższej kwoty płatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o jej zwrot.

Pierwsza tego typu korespondencja

To pierwsza w historii masowa wysyłka informacji o stanie rozliczeń z ZUS. Jest to efekt wprowadzonego w 2018 r. systemu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek. Dziś przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów całą składkę wpłaca tylko na jedno konto, a ZUS sam rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze. Każda wpłata pokrywa w pierwszej kolejności najstarsze zaległości na koncie płatnika.

Źródło: ZUS w Małopolsce, oprac. r/
komentarze
Pawel05.03.2019, 17:16
Ja pier...*** Taki deficyt w złodziejskim ZUSie, że aż Etiopia się z nas śmieje a oni jeszcze będą bulić z naszych pieniędzy za 52.000 kopert, opłat pocztowych, kartek, drukowań i bezproduktywnego płaszczenia dupy przy oblizywaniu kopert do wysyłki. Bezlitośni złodzieje!!!
Dedal05.03.2019, 16:46
Haha, niższy ZUS? Napewno, a 13 emerytutury z czego sfinansują?
Koniec ZUS05.03.2019, 16:33
Zlikwidować Zus. To jest piramida finansowa i bezprawie.
OBNIŻYĆ ZUS !!!!!!!!!!!!!!!!!05.03.2019, 15:24
Kwota składek jest powalająca!!
A miał być niższy ZUS dla mikroprzedsiębiorców !!
I kto to widzi?!?!?!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl