26.03.2019, 19:29 | czytano: 2335

Trener kadry narodowej spotkał się ze szkolnymi trenerami (zdjęcia)

zdj. organizatora
ZAKOPANE. Trener Tomek Valtonen oraz prof. Krzysztof Zuchora byli gośćmi Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Metodycznej dla nauczycieli wychowania fizycznego. Spotkanie zorganizowane zostało przez przez Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej – oddział w Zakopanem.
Podczas swojego wystąpienia Tomek Valtonen, rener reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz TatrySki Podhale Nowy Targ - przybliżył zebranym na konferencji system organizacji sportu w Finlandii i porównał go do polskiego. Trener zaproponował dość nowatorską formę spotkania - dialogu pomiędzy nim a uczestnikami, w związku z czym często odpowiadał na pytania nauczycieli, tym samym już na początku pokazał odmienny, zdecydowanie luźniejszy i swobodniejszy sposób relacji międzyludzkich, który charakterystyczny jest dla Skandynawii. Zaskoczenie może budzić pierwsza uwaga, wymieniona przez Valtonena na temat polskiego systemu szkolenia hokeistów, który stwierdził, że według niego "w Polsce nie istnieje system szkolenia".

Krótka charakterystyka systemu szkolenia, jaki występuje w Finlandii, dała szybką i pełną odpowiedź uczestnikom na pytanie, dlaczego Polska reprezentacja gra obecnie w grupie C. Poza aspektami organizacyjnymi i szkoleniowymi Tomek opisał podejście nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów do najmłodszych, występujące w Finlandii. "U nas podczas treningu wszystkie dzieci i trener są uśmiechnięci, trening do 12-13 roku życia to tylko zabawa. Nie ma rywalizacji, nie używa się krzyku jako formy komunikacji. Czy dziecko, które wstaje wcześnie rano, idzie na zimne lodowisko i, na które jeszcze trener nakrzyczy, będzie chciało trenować, jeżeli do wyboru ma wiele innych form spędzania czasu?" - ta, jak i wiele innych wskazówek, była cenną informacją, którą podzielił się z zebranymi trener Tomek Valtonen. Uczestnicy podziękowali mu gromkimi oklaskami oraz na koniec zrobili sobie wspólnie pamiątkowe zdjęcie.

Kolejny z gości profesor Krzysztof Zuchora reprezentujący Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie nawiązał we wstępie do słów Tomka Valtonena, przekonując, iż najważniejszy na zajęciach jest uśmiech. Opisał istotę dziecka i rolę, jaką w wychowaniu i krzewieniu kultury fizycznej powinni stanowić nauczyciele, a w szczególności nauczyciele wychowania fizycznego. "Jesteście tymi, którzy w pełni tworzą młodego człowieka. Uczą go szacunku i dbania o własne ciało i zdrowie. Uczycie wygrywać, ale, co najważniejsze, uczycie też przegrywać. Łączycie jednocześnie kształtowanie rozumu i ciała. Nikt poza wami nie ma w szkole takiej odpowiedzialnej roli’’. Ponad godzinny wykład profesora Zuchory, który był przerywany kilkukrotnie oklaskami, skupił się wokół: kultury, sztuki i wspólnych wartości, jakie niosą w sobie sport i kultura fizyczna, nawiązując do różnych epok. Kończąc swój wykład przedstawił myśl, iż boisko sportowe jest doskonałym miejscem pod uprawę kalokagathii – dobra i piękna, kultu wysiłku i kultu harmonii.


Oprócz wspominanych gości nauczyciele mieli okazję zapoznać się z innowacjami, badaniami z zakresu kultury fizycznej, jakie prowadzą między innymi dr Wiesław Firek, dr Katarzyna Płoszaj, dr Mirosław Szyndera. Spotkanie odbyło się w kameralnej restauracji Ruczaj, gdzie, poza aspektem naukowym, nauczyciele mieli możliwość spotkania się, prowadzenia dyskusji i wymiany spostrzeżeń z zakresu wychowania fizycznego. Na koniec konferencji prezes PTNKF-u dr Halina Zięba przedstawiła wizję rozwoju Oddziału Podhalańskiego PTNKF oraz zaprosiła nauczycieli do współpracy i do uczestnictwa w kolejnej konferencji na Podhalu, która odbędzie się na jesień.

Roman Giełczyński, opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl