10.05.2019, 19:22 | czytano: 1977

Sezon w skansenie otwarty (zdjęcia)

Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oficjalnie otworzył tegoroczny sezon turystyczny. Z tej okazji na zwiedzających czekało wiele atrakcji, przygotowanych wspólnie z zespołem Małolipnicanie oraz Orawską Samorządową Szkołą Muzyczną I st. w Jabłonce.
Na początek Małolipnicanie zaprezentowali inscenizację "stawianie moja", pięknego orawskiego zwyczaju. To dawna forma zalotów. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja kawalerzy stawiają przy domach wybranych panien wysokie, przystrojone żerdzie z dedykacjami. Podczas imprezy w skansenie można było też poznać inne dawne zajęcia i zwyczaje związane z Orawą, zaprezentowali się również twórcy ludowi. Odbył się pokaz farbowania i maglowania tkanin, a pod koniec koncert dała Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. z Jabłonki. Uroczyste otwarcie sezonu turystycznego w skansenie zakończyła majówka przy dzwonnicy loretańskiej.
Muzeum - Orawski Park Etnograficzny powstał w oparciu o sołtysi dwór Moniaków, który już w 1937 roku został darowany Skarbowi Państwa z intencją utworzenia w nim muzeum prezentującego kulturę polskiej Orawy. Prace nad budową ekspozycji rozpoczęły się w latach 50-tych XX w., a za datę narodzin muzeum przyjmuje się 1955 r., wówczas otwarto dwór Moniaków dla zwiedzających, który po dziś dzień stanowi najważniejszy i najcenniejszy zabytek oraz serce skansenu. Obecnie na całość ekspozycji składają się 34 wystawy obrazujące życie różnych warstw społecznych na Orawie na przestrzeni XVII-XX w. oraz wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnia, folusz, młynotartak, tartak i kuźnie.

Łącznie na ekspozycję stałą Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej składa się 60 obiektów (stan na koniec 2017 r.) oraz obiekty tzw. małej architektury, które wraz z otaczającą ją przyrodą stanowią dwudzielny układ przestrzenny. Powierzchnia muzeum zajmuje ok. 12 ha. Pierwsza, starsza część skupiona wokół zabudowań dworu posiada charakter parkowy, natomiast część nowsza nawiązuje swoim układem do spotykanego najczęściej na Orawie typu wsi, tzw. łańcuchówki rozproszonej.

Zdjęcia z imprezy dzięki uprzejmości zespołu Małolipnicanie.

oprac. r/ źródło: Muzeum - Orawski Park Etnograficzny
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl