14.05.2019, 13:41 | czytano: 990

Zakopiańskie szkoły i przedszkola stworzą EKO RZEŹBY

By zapoznać dzieci i młodzież szkolną z Zakopanego z ideą recyklingu, Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z zakopiańskim Urzędem Miasta, Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Polskimi Kolejami Linowymi i marką Jan Niezbędny, ogłasza konkurs plastyczny na EKO RZEŹBĘ, wykonaną z surowców wtórnych.
Ponowne wykorzystanie surowców ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki recyklingowi oszczędzamy energię i zasoby potrzebne do wytworzenia przedmiotów, ograniczamy ilość składowanych odpadów, a także zapobiegamy wprowadzeniu w obieg kolejnych partii materiałów. Przetwarzanie zużytych przedmiotów może być też inspiracją dla artystów czy projektantów mody.
Na odpowiedzialne gospodarowanie odpadami zwraca uwagę Stowarzyszenie Czysta Polska, od ośmiu lat prowadzące projekt Czyste Tatry. W tym roku dla zakopiańskich dzieci i młodzieży przygotowano konkurs na EKO RZEŹBĘ, zbudowaną z surowców wtórnych.

Całą inicjatywę aktywnie wspierają władze lokalne. – Wierzymy, że proekologiczne inicjatywy organizowane wśród mieszkańców naszego miasta i okolic są doskonałą okazją do tego, by dawać dobry przykład turystom i razem z nimi dbać o niepowtarzalny krajobraz Tatr – mówi Aneta Zwijacz – Kozica, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zakopane.

Edukacyjną rolę konkursu podkreślają również inni partnerzy projektu Czyste Tatry. – Poprzez promowanie właściwych postaw na lokalnym poziomie, chcemy inspirować i zachęcać do wspólnego dbania o górskie szlaki – mówi Patryk Białokozowicz z Zarządu Polskich Kolei Linowych. W PKL stawiamy od lat na ekologię, prowadząc projekty edukacyjne wśród lokalnej młodzieży oraz codziennie stosując wysokie standardy ISO związane z ochroną przyrody – dodaje reprezentant spółki.

Grupowa rywalizacja będzie przebiegała w trzech kategoriach wiekowych: „Maluch” (przedszkola), „Junior” (klasy szkół podstawowych I-III) oraz „Senior” (klasy szkół podstawowych IV-VI oraz gimnazjum). Na zwycięskie drużyny czekają atrakcyjne nagrody m.in. voucher o wartości 1500 zł, wycieczka przyrodnicza z przewodnikiem tatrzańskim w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Kościeliskiej oraz ognisko na Polanie Rogoźniczańskiej.

Fundatorem nagrody głównej jest marka Jan Niezbędny, lider na rynku artykułów gospodarstwa domowego, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Czysta Polska od wielu lat. – Z radością wspieramy wszystkie projekty, promujące ochronę środowiska naturalnego. Tworzenie EKO RZEŹBY to świetny przykład kreatywnego zadania konkursowego, które łączy wspólną zabawę i pracę w grupie z dyskusją na temat recyklingu odpadów – podkreśla Mieszko Miazga, przedstawiciel marki Jan Niezbędny.
Aby wprowadzić przedszkolaków i uczniów w zagadnienia związane z odpadami, do współpracy zaproszono także Tatrzański Park Narodowy. Przedstawiciele TPN odwiedzą w maju lokalne placówki, by podczas krótkich wykładów opowiedzieć o problemie śmieci w Tatrach, ograniczaniu ich nadprodukcji oraz zasadach prawidłowej segregacji. – Konkurs na EKO RZEŹBĘ doskonale wpisuje się w realizowaną przez TPN kampanię “Śmieci to temat podniosły”, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem generowania odpadów w Tatrach. Trzeba rozmawiać o tym z dziećmi, by kształtować ich wrażliwość ekologiczną od najmłodszych lat – wyjaśnia Jan Krzeptowski-Sabała, Kierownik Działu Edukacji w TPN.

Gotowe prace konkursowe można składać 4 i 5 czerwca 2019 r. w Urzędzie Miasta Zakopane. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 14 czerwca 2019 r. na stronie www.czystapolska.org.pl oraz na profilu Facebook Czyste Tatry. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 29 czerwca 2019 r., podczas finału projektu Czyste Tatry.

Fundatorzy nagród: Jan Niezbędny, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Koleje Linowe S.A. Partnerzy: Stowarzyszenie Czysta Polska, Urząd Miasta Zakopane.

Materiały prasowe, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl