10.06.2019, 18:05 | czytano: 2044

Cyfrowanie portek w gminie Ochotnica Dolna (zdjęcia)

W gminie Ochotnica Dolna realizowany jest projekt „Mistrz i uczeń”. W ramach projektu zaplanowano szkolenia z wyszywania i haftowania portek góralskich.
Mieszkańcy gminy, oprócz zwykłych, codziennych zajęć potrafią znaleźć czas na tworzenie unikatowych dzieł wykonywanych różnymi technikami, rzeźb oraz wielu innych wyrobów regionalnych. Jednym z takich twórców jest Tomasz Hubiak, który od lat szyje portki dla górali pienińskich i podhalańskich. Mistrz Tomasz przekazuje swój fach, swoje dziedzictwo młodemu pokoleniu na warsztatach z haftowania i wyszywania portek góralskich. Szkolenie ma za zadanie ocalenie ginącego zawodu, kultywowanie i promowania dziedzictwa kulturowego regionu oraz pobudzenia zainteresowania wśród młodego pokolenia. Uczniowie na szkoleniach wyszyją i wyhaftują portki górali ochotnickich i portki górali podhalańskich.
W zajęciach bierze udział młodzież zamieszkująca gminę Ochotnica Dolna. Warsztaty odbywają się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej. Potrwają aż do grudnia. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycja 2019”.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
sasiad10.06.2019, 18:35
te portki sa skrojone jak dresy to nie są portki góralskie TOMEK DARUJ ALE WSTYD
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl