07.07.2019, 11:02 | czytano: 902

10 na 10 – Jubileuszowy Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku n. Dunajcem

Chyba trudno już wyobrazić sobie letni krajobraz kulturowy Pienin bez obecności Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. To wpisane na trwałe w górski pejzaż wydarzenie doczekało się 10 edycji. Niby nie aż tak wiele, lecz tradycja dekady zobowiązuje i cieszy.
Począwszy od 19 lipca aż do 17 sierpnia w dwóch krościeńskich świątyniach: w zabytkowym kościele pw. Wszystkich Świętych przy Rynku i w nowym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza ponownie będzie rozbrzmiewać muzyka organowa, kameralna, rdzenna prosto z serca Pienin oraz słowo artystyczne. Jeśli dodać do tych muzycznych propozycji wystawy: autorstwa Ewy Majerczak, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy, otrzymamy prawdziwie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne o wszechstronnym i silnym potencjale kulturotwórczym.
W tym roku, poza plejadą znakomitych polskich artystów, przyjadą do nas goście z Włoch, Węgier i po raz pierwszy z Chin. Prezentowana przez wirtuozów muzyka obejmie swoim historycznym zasięgiem cztery stulecia dziejów, rozpoczynając od form europejskiego baroku, aż po improwizację i współczesne góralskie prezentacje.

Jestem przekonana, iż zarówno mieszkańcy Pienin, jak też turyści tak licznie odwiedzający ten piękny region Małopolski w okresie letnim, odnajdą w festiwalowym kalendarzu niejedną adresowaną do siebie propozycję artystyczną. Niepowtarzalny pieniński anturaż tworzy jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny kontekst dla kultury. Tym bardziej więc warto być z nami i delektować się pięknem sztuki i natury w tak wielu jej wymiarach.

W imieniu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, głównego organizatora festiwalu, Parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. oraz podmiotów współfinansujących to kulturalne wydarzenie: Województwa Małopolskiego, Powiatu Nowotarskiego, Gminy Krościenko n. Dunajcem, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także partnerów: Pensjonatu Crosna Spa, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, Szkoły Podstawowej nr 2 w Krościenku oraz PSONI Koło w Szczawnicy serdecznie zapraszam do udziału we wszystkich artystycznych wydarzeniach 10. jubileuszowej edycji Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum.

Do miłego spotkania i przede wszystkim do muzycznego usłyszenia w gościnnym pienińskim Krościenku u bystrych wód Dunajca!

Agnieszka Radwan-Stefańska
Dyrektor Festiwalu

KALENDARZ WYDARZEŃ:

I. 19.07.2019 / 19:00 / inauguracja Festiwalu / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. / Koncert inauguracyjny: Filozofia po góralsku ks. J. Tischner
Marek Stefański – organy
Jerzy Trela – aktor
Kapela Jaśka Kubika z Krościenka n.D.

II. Wystawa Ewy Majerczak pt. Przestrzenie.

III. 21.07.2019 / 17:00 / kościół przy Rynku / Koncert kameralny
Marek Stefański – organy
Michał Nagy – gitara
IV. 27.07.2019 / 19:00 / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. / Koncert kameralny
Daniele Dori (Włochy) – organy
Jarosław Sereda – saksofon

V. 3.08.2019 / 19:00 / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. / Koncert kameralny
Andrzej Chorosiński – organy
Tomasz Sobaniec – perkusja

VI.
10.08.2019 / 19:00 / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. / Koncert kameralny
Bogdan Narloch – organy
Roman Gryń – trąbka

VII. 15.08.2019 / 13:00 / koncert maryjny w starym kościele przy Rynku / Koncert kameralny
NengYi Chen (Chiny) – organy
Wiktoria Bisztyga – sopran

VIII. 15.08.2019 / 14:00 / Kościół przy Rynku
Plenerowa wystawa rękodzieła artystycznego i malarstwa zorganizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich połączona z występem lokalnej Kapeli Jaśka Kubika z Krościenka n.D.

IX. 17.08.2019 / 19:00 / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D.
Wystawa Pod Niebem Pienin przygotowana jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy.

X. 17.08.2019 / 19:00 / kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. / Koncert finałowy
Sylvester Rosstetter (Węgry) – organy
Servi Domini Cantores
Rafał Kobyliński SJ – tenor
ks. Zdzisław Madej – tenor
ks. Paweł Sobierajski – tenor

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl