31.07.2019, 22:08 | czytano: 1748

Nowy Targ pamięta o 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" i PGRH "BŁYSKAWICA" zapraszają mieszkańców miasta i okolicy na uroczyste obchody 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
"Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej.
Może mi przyjdzie polec k samo
jak tyle tysięcy, tysięcy."
Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw godzinie "W".

Powstanie było zrywem ludzi młodych. Większość żołnierzy wkroczyła w dorosłość podczas okupacji (65% powstańców miało poniżej 25 lat).

Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy w wieku 11 - 18 lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z ich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość jednak zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach.

Dowódcy poszczególnych oddziałów ulegali presji ochotników przyjmując od nich przysięgę żołnierza AK i włączając ich do powstańczych szeregów. Kilkunastoletni chłopcy, młodsi członkowie Szarych Szeregów służyli w Harcerskiej Poczcie Polowej, oraz również jak kilkunastoletnie dziewczęta pełnili służbę jako łącznicy, sanitariusze, przewodnicy w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, z bronią w ręku pełnili służbę liniową na barykadach.

Zasłynęli z szalonej odwagi i determinacji przewyższającej wielokrotnie postawę dorosłych żołnierzy. Wielu z nich w uznaniu zasług bojowych zostało awansowanych na wyższe stopnie wojskowe; st. Strzelca, kaprala, plutonowego, sierżanta a nawet podporucznika. Trzech z nich zostało kawalerami Krzyża Virtuti Militari, a kilkudziesięciu było odznaczonych Krzyżami Walecznych i Krzyżami Zasługi z Mieczami. Wielu z ich zostało rannych lub zapłaciło najwyższą cenę - polegli na polu chwały

Jerzy Grzelak miał 4 lata, gdy wybuchła wojna, 9 lat - kiedy rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Tak małym dzieciom nie pozwalano walczyć, do metryki dodał sobie 5 lat, żeby brać udział w powstaniu. Jerzy Szulc ps, "Tygrys" miał 10 lat - byli to najmłodsi Powstańcy Warszawscy.

Udział dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim upamiętnia pomnik Małego Powstańca.
"Dziś idę walczyć Mamo kochana,
nie płacz, nie trzeba, ciesz się tak jak ja.
Serce mam w piersi rozkołatane
serce mi dziś tak cudnie gra"

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" i PGRH "BŁYSKAWICA" zapraszają mieszkańców miasta i okolicy na uroczyste obchody 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godz. "W" - 17,00 spotkamy się pod Krzyżem Katyńskim przy kościele pw. Św. Katarzyny, gdzie oddamy hołd Bohaterskim Powstańcom, składając kwiaty i zapalone znicze. Po oficjalnych uroczystościach odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń pt. "Warszawskie dzieci idziemy w bój" poświęcona walczącym dzieciom. O godz. 18,00 zapraszamy na uroczystą Mszę św. w intencji Bohaterskich Powstańców Warszawskich do kościoła św. Katarzyny. Wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa poświęcona dzieciom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim z Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego.

organizatorzy
komentarze
leming doskonały01.08.2019, 06:20
CHWAŁA BOHATEROM CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Zobacz pełną wersję podhale24.pl