04.08.2019, 14:18 | czytano: 20593

Prezydent Andrzej Duda objął protektoratem organizacje góralskie. "Jak na was patrzę jestem dumny, że jestem Polakiem" (zdj.)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Podczas obchodów stulecia Związku Podhalan i 115-lecia Związku Górali, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe dla dwóch działaczy niepodległościowych, prezesów Związku Podhalan. Oficjalnie objął też protektoratem organizacje góralskie.
Organizowane w Nowym Targu uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Władysława Orkana, pisarza, współzałożyciela i pierwszego prezesa Związku Podhalan. Potem w kościele pw. Najświętszego serca Pana Jezusa odprawiona została uroczysta msza św,. której przewodniczył JE abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na Rynek. - Mam wielki zaszczyt w imieniu władz Nowego Targu i całej społeczności powitać pana prezydenta w stolicy Podhala z okazji stulecia Związku Podhalan. Jest to dla nas niezmiernie ważne, że swoją pierwszą oficjalną wizytą w naszym mieście docenia pan prezydent budowanie przez ZP tożsamości narodowej, podtrzymywanie ducha w trudnym chwilach, ale i nawiązuje do swojej poprzednika - śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który tu 10 lat temu i uczestniczył w obchodach 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan. Wtedy uczestniczył pan w obchodach w randze ministra. To zaszczyt, że możemy po 10 latach witać pana i gościć jako głowę państwa. Mam nadzieję, że to nie ostatnia wizyta pana prezydenta. Że doceni pan jak nasze miasto się rozwija, jako przyjazna, otwarta i gościnna miejscowość. Także podczas pana prywatnych pobytów u podnóża Gorców będziemy chętnie pana zapraszać i gościć - zapewniał burmistrz Grzegorz Watycha.

Burmistrz Miasta dodał, że "w tych dniach Rada Miasta zdecydowała o przebudowie MOK, wielkiej inwestycji, którą jest budowa domu, w której swoją siedzibę ma Związek Podhalan" - Proszę już teraz przyjąć moje zaproszenie, byśmy mogli gościć pana w 2021 roku na otwarciu tego wielkiego domu, który będzie budował poczucie tożsamości narodowej w całym regionie.


Gości na nowotarskim Rynku witał prezes ZG ZP Andrzej Skupień. Wśród nich - Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, doradcę prezydenta Piotra Nowackiego, parlamentarzystów: senatora Jana Hamerskiego wieloletniego prezesa ZP, posłów Anne Paluch, Edwarda Siarkę i Sławomira Hajosa, przedstawicieli wojewody, radnych oraz górali z całego świata - wśród nich członków rzeczywistych, honorowych i poprzednich prezesów ZP. - To duża odpowiedzialność stanąć i poprowadzić organizację w następne sto lat. Będziemy wzmocnieni waszą obecnością i tym, że raczył pan prezydent odznaczyć naszych poprzedników i udzielić naszym organizacjom protektoratu. Będzie to nas zobowiązywało do jeszcze lepszej działalności - zapewnił prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień.

Niezwykłym akcentem obchodów była obecność 16-letniego Macieja Smreczaka. Potomek Władysława Orkana wyrecytował "Wskazania dla synów Podhala", wygłoszone na zjeździe Podhalan w sierpniu 1922 r. w Czarnym Dunajcu.

Dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Roman Kroner odczytał akty nadania przez Prezydenta RP odznaczeń dla pierwszych prezesów ZP. W związku ze stuleciem organizacji prezydent nadał pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski Feliksowi Gwiżdzowi i Jakubowi Zachemskiemu. W imieniu odznaczonych ordery odebrali krewni - Tadeusz Szymusiak oraz Janina Zachemska-Bobak.


Honorowym protektoratem prezydenta objętych zostało sześć organizacji. Akt nadania i pamiątkowy ryngraf odebrali: w imieniu Związku Podhalan w Polsce - prezes Andrzej Skupień, w imieniu Związku Podhalan w Austrii - prezes Anna Naglak, Związku Podhalan w Kanadzie - wiceprezes Jan Kołpak, Związku Podhalan w Ameryce Północnej - wiceprezes Zofia Ustupska Bobak, Towarzystwa Przyjaciół Orawy - Andrzej Piłat i Związku Polskiego Spisza - prezes Jan Budz.

- Jestem bardzo wzruszony. Bardzo wam dziękuję za zaproszenie na to stulecie, które w moim sercu nawiązuje do wydarzenia sprzed 10 lat temu, kiedy stałem tu, u boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziękuję za zaproszenie na te bardzo ważne obchody. Czemu? Bo to Związek to wielka część naszego odrodzenia państwowości, budowy tej polski, którą mamy dzisiaj i ten wielki wkład polskich górali, góralszczyzny w ten proces - mówił prezydent.

Prezydent pochwalił prężnie działające związki na innych kontynentach. - Związek Podhalan jest na całym świecie, tak jak na całym świecie są Polacy. Wasza działalność to nie tylko dbanie o tradycję, kulturę i tożsamość, ale i udział w walce zbrojnej. To Rzeczpospolita Zakopiańska z Żeromskim na czele. To także poczucie polskiej przynależności, które przetrwało lata zaborów i pragnienie posiadania własnego państwa. To górale stanęli i powiedzieli "my pokażemy, że jest wolna Polska, bo my jesteśmy wolnymi ludźmi, bo jesteśmy wolni w sercu. Tacy właśnie jesteście. Ile razy jestem wsród was, patrzę na wasze stroje, tradycje, sztandary, to jak wychowujecie dzieci - jestem dumny, że jestem Polakiem. Tak jak wy jesteście dumni. Dziękuje wam za to z całego serca.

Andrzej Duda nawiązał do swojego pochodzenia, przypominając rodzinę swojej Mamy z Mazowsza i Ojca rodem z Łącka. - Teraz, kiedy służę Polsce od lat, to ile razy wejdę do domu mojej ciotki i stryja, to jak spojrzę na ciotkę - od razu wiem czy dobrze służę Polsce. O nic nie muszę pytać. Ta wspaniała kobieta ma jednoznaczny świat wartości. Albo czynisz dobro albo czynisz zło. I taka jest góralszczyzna. Dziękuję, że zawsze potraficie to rozróżnić i twardo mówić, że zła nie wpuścicie. To jest kręgosłup polskości - dodał prezydent.

Zacytował też fragment "Wskazań do synów Podhala"... Władysława Orkana o tradycji - "to twoja duma, twoja godność, twoje szlachectwo chłopski synu. Miej charakter."


- Dziękuję wam za to, że od prawie stu lat jesteście tym wskazaniom wierni, z dumą, godnością i wielką odpowiedzialnością, z której Polacy w całym kraju są tak bardzo dumni. Ta wasza duma to także upór, trudne charaktery, ale i wielka twardość człowieka i wolność. /.../ Jestem szczęśliwy i dumny, ze poprosiliście o ten protektorat. Tak jak mam protektorat nad harcerzami. Te obie grupy zawsze są i zawsze można na nie liczyć, dlatego te dwa protektoraty są tak dla mnie ważne. Za kilka godzin spotkam się z harcerzami w Gietrzwałdzie z okazji 30-lecia ich istnienia, Te dwa środowiska spotykają się w tę niedzielę z prezydentem, by usłyszeć słowa szacunku i podziękowania. Dziękuję, że jesteście tacy, jacy jesteście. Życzę wam z całego serca - poza powodzeniem, tego by w rodzinach się układało, by wszystkie sprawy toczyły się, by było zdrowie, by szczęście dopisywało - byście zawsze potrafili zachować swoją tradycję i łączyć ją z nowoczesnością, której nadejście jest nieuchronne. Ale byście umieli przyjąć to, co wartościowe i umieli odrzucić to co złe. Szczęść wam Boże. Niech żyje góralszczyzna. Niech żyje wolna Rzeczypospolita.


Po południu w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zorganizowany został L. Nadzwyczajny Zjazd Podhalan.
s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
goralka16.08.2019, 20:51
Panie "goralu" ,za wysoko to Pan chyba nie mierzyl ,nalezalo by sie zapoznac z ortografia,stylistyka rowniez .........ale reprezentuje Pan godnie "gorali" z malej literki !!!! Jezeli Pan rozumie co mowi Pana idol to prosze o przetlumaczenie"z polskiego na nasze" .Ludzie ,ktorzy czytaja na cdzien
Pana Prezydenta nie rozumieja .....no bo jak?????
ABW10.08.2019, 21:37
do @abcadła - odsyłam raczej do IPN-u.
do @abcadła08.08.2019, 21:32
Zachowaj zimna krew..Rzucić POtwarz łatwo... Ale idę PO ciebie w imię sprawiedliwości i prawa - Czarny.
Juaa08.08.2019, 07:36
Panie Jędrku to co? Widzimy się w nowym Moku w 2021 na dkfie? po filmie pójdziemy na Piwo , Grzegorz stawia.
nie ślepy07.08.2019, 12:49
do:@Ciemny lud" wszystko kupi!
PO pierwsze się POdpisz przedstawicielu naprawdę ciemnego ludu, ludu czerwonego, różowego a teraz tęczowego pewnie!? Idź złóż POkłony swojemu dawnemu wysoko POstawionemu prezydentowi...wysoko POstawionemu, jak stał na krześle w Japonii!
A przy okazji, jak bredzisz o praworządności to zapytam, czy Bronek oddał wszystko co przez POmyłkę zabrał przy wyprowadzce...?
Wyrocznia06.08.2019, 13:56
A czy "klio" byłeś kiedyś w Nowym Targu? Czy kiedykolwiek miałeś jakąś mapę w ręce? Czy czytałeś kiedyś o historii Podhala? Chyba, że celowo piszesz głupoty?Weź się dokształć w tym temacie. Nowy Targ jest położony na wysokości od 585?1138 m n.p.m - równina jak nic!
Pola06.08.2019, 12:43
Tęczowa zaraza przeminie a Kościół trwał będzie i amen
Wyrocznia06.08.2019, 11:46
Mój naród taki głupi, powie im ktoś ładną bajkę, wzruszy się i wszystko kupi.
Zamykać zboczeńców06.08.2019, 10:54
Tęczowa zaraza atakuje ale jeszcze nikt przez wieki z Kościołem nie wygrał i nie wygra!
Pola06.08.2019, 10:19
Smok wracaj pod Limanową a nie ubliżaj góralom
Smok06.08.2019, 09:50
Ten związek to wstyd i hańba. Szkoda tylko, że nasza tutaj lokalna cebula, która czasem ma nawet spoko poglądy idzie murem za tą polityczną organizacją bo: "góralszczyzna". D*** tam a nie góralszczyzna, te stroje, ciupaski i gwawra to tylko narzędzie do robienia tej jałowej polityki.

Chciałbym się tutaj zwrócić do obecnych 40 i 50 latków:

Spójrzcie ilu na zdjęciach jest waszych rówieśników. Zastanawiające.

Póki jeszcze nie zaczeliście myśleć o emeryturach, o wygodach na starość i o tym kto was będzie opiekował to idźccie na jesieni oddajcie swój głos na kogokolwiek byle nie po i pis. Zawalczmy o kraj, no chyba, że rynsztok wam bliższy.
Nie konfliktowy06.08.2019, 07:31
Jaki to wstyd że protektoratem obejmuje Prezydent, który łamie Konstytucję, a ustawy podpisuje nocą. Jakie to smutne Gdzie honor góralski
Dobra zmiana to Rusłana06.08.2019, 06:13
Ale się wkopał. I co teraz powie Żydom.
berek05.08.2019, 21:39
Kasandro "wykształcono" prosty chłop ma więcej rozumu,jak ty.
Piotr05.08.2019, 18:37
PIS i prezydent Duda i tak wygra bo nawet Schetyna nie wierzy w wygraną także szkoda waszych głosów i zostańcie lepiej w domach.
też byłem na Rynku05.08.2019, 15:45
Tak jak ktoś niżej napisał, za samo to, że obecny prezydent nie "stęka" przemówień z kartki (jak poprzednik Bronek) - szacuneczek.

P.S. A kto to jest taka ładna ....
~góralka05.08.2019, 14:03
Wyscie za casów Wacka Krzeptoskiego tys byli scęśliwi.
k05.08.2019, 12:39
He he he......Farbowane lisy. Zero moralnego kręgosłupa. Swój do swego ciągnie.
Pola05.08.2019, 12:20
A kochaj się inaczej i na tęczowej fladze ,duże gie mnie to obchodzi tylko nie przymuszaj mnie bym oglądała twoje parady które bezczeszczą moje symbole religijne ...jak to takie normalne to polecam kochającym inaczej rodzić a nie adoptować potomstwo jak to taki wszystko super to czemu tego nie robicie?A sam Orkan to widząc te parady to umarł by ponownie ,kwików ciąg dalszy
klio05.08.2019, 11:14
A co to się tak licytujecie,kto góral a kto ze Spisza czy niskopienny.A Tak prawdę mówiąc to wszyscy są góralami oprócz nowotarżan,bo N.Targ to jedna równina a pozostali (niskopienni),mają więcej gór i wzniesień niż ci prześmiewcy z miasta.Wydaje mi się,że to przerost ambicji i niedowartościowanie ,więc mają kompleks niższości i stąd to obrażanie innych i wyśmiewanie.Nikt Wam nie dogodzi i ciężko w takim środowisku żyć.
czy tak mówi się u gospodarza ?05.08.2019, 10:16
Prezydent (jak tez arcybiskup w kosciele) bedąc w Nowym Targu
najwięcej mówili o Zakopanem
xxx05.08.2019, 09:40
do: kowańcanin

Bardzo mądre słowa. Zwłaszcza dziś
Kasandra05.08.2019, 08:39
Drodzy Górale
Tacy jesteście dumni i butni,tak wszystko wiecie najlepiej.
Co czyni Was lepszymi od innych? Tylko to że żyjecie w pięknej krainie?
Jesteście lepiej wykształceni, lepszymi ludżmi ,kochacie blizniego swego jak siebie samego?
Wylewa się z Was tyle jadu i nienawiści, bo Wy nawet nierozumiecie ,jak robią Was w konia.Kupili Was za 500zł,a pieniądze kochacie najbardziej.
Podatków unikacie jak ognia, niech płacą głupi, ale brać to chętnie.
Takie z Wos Paniska.
A może w końcu zaczniecie myśleć samodzielnie, a nie słuchać tylko Ojca Dyrektora i posła Kaczyńskiego,którzy wykorzystują Was jak mięso armatnie.Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga,a tak chętnie powołujecie się na niego.
Miejscowy05.08.2019, 08:30
No i lud kupił tanie mowy a oni i tak swoje będą łupić bo to dojna zmiana i latać z rodzinami i nikt im nie podskoczy,a na otarcie łez 500 plus i obietnice bez pokrycia
Marek05.08.2019, 07:51
Przykry obraz z tych komentarzy wynika, ludzi niezdolnych do samodzielnej oceny rzeczywistości, którzy cudze opinie przyjmują, jako swoje własne, bez krzty zastanowienia. Dla was najlepszy prezydent, dla mnie kpina z najwyższego świeckiego urzędu w państwie, to na klęczkach, to na nartach, człowiek z dykcją i zdolnościami oratorskimi kiepskiego księdza i przekazem dla ciemnych mas. Dla was góralszczyzna, dla mnie cepeliada. Dla was góralska muzyka, dla mnie kakafonia i bezładne porykiwania. Wy byście mnie utopili w łyżce wody, ciupaskami potraktowali, ja pomimo waszego negatywnego wkładu w życie polityczne kraju życzę wam jak najlepiej, może dlatego że w przeciwieństwie do was nie jestem katolikiem, skoro polski katolik coraz częściej jawi się, jako człowiek nienawidzący i opluwający innych za to że inaczej kochają, że inne mają poglądy, inny kolor skóry, vide wasze komentarze i wasz arcybiskup, wasi hierarchowie i zwykli księża. Życzę wnikliwej lektury Orkana i samodzielnego myślenia, opamiętania!
MY to MY GÓRALE!05.08.2019, 01:03
Ten prezydent jest Nasz nie ruski ani niemiecki tylko NASZ Polski bo dba o nas Polaków nie bogatych niemców czy rosjan.
Zanim skreślisz pomyśł!05.08.2019, 00:43
Nie dajcie się omamić mediom które z nas doiły pieniądze. Wystarczy rozglądnąć się wokół siebie. Przejechać chociaż parędziesiąt kilometrów i co widzimy? Budowy! Wszędzie budowy, dróg, ścieżek rowerowych, dworców i całej Infrastruktury kolejowej. Programy 500+ 300+ 13 emerytura 500+ dla niepełnosprawnych. I to jest tylko dla tego że wystarczy nie kraść bo PIS uszczelnił lukę watowską.
taka prawda05.08.2019, 00:13
"Ciemny lud" wszystko kupi!" Właśnie się zdradźiłęś bo to jest typowa narracja ruskiego trolla. Boli was że Tramp dogaduję się z Dudą i dla tego atakujesz. Nowoczesne rakiety, Fort Tramp, i F35 które nie są osiągalne dla rosyjskich wojsk i najważniejsze to że Polska się zbroi a miał być przejęta rozbrojona bez walki. Tego mieli dopilnować agenci generałowie których PIS zwolnił.
łon04.08.2019, 23:13
LGBT nie było bo za duży koszt z Warszawy wieźć 200 osób a KOD z Zakopanego nie dojechał bo już w podeszłym wieku nie można tak sprawnie się poruszać.
PIS 60%04.08.2019, 23:06
To jest właśnie prezydent który nie mówi z kartki i zawsze jest przygotowany do każdej wizyty gdziekolwiek by się nie pokazał. A wasz były lewacki prezydent to znał się tylko na bigosie i nie potrafił sam sklecić prostego zdania. Właśnie taka jest różnica między lewicą a PIS z którą przegracie każde wybory bo prawda i mądrość zawsze zwycięży.
kowańcanin04.08.2019, 22:39
do Góralka właśnie wszyscy ci działacze powinni dokładnie przeczytać przesłanie Władysława Orkana do górali
?W politykę się nie zabagnij. Lecz miej oczy otwarte na wszystko. Wszystko śledź wzrokiem i umysłem, co objąć zdołasz. Nie lekceważ nic z życia. Niech nic nie ujdzie Twej uwagi. Patrz bystro. l staraj się być bezstronnym. Nie patrz trwale przez okulary pism. Zepsujecz oczy ducha. Unikaj dzienników, które nadużywają haseł: Bóg, Ojczyzna. Demokratyzm ich niech Cię nie zwodzi. Strzeż się też pustego radykalizmu. ? Niebądź łachem partji. To ździera. ldź samodzielnie ? pospólnie, a sam.
Ciemny lud" wszystko kupi!04.08.2019, 22:14
Z komentarzy wyjawia się ponury obraz ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia na czym polega praworządność, przestrzeganie prawa, wysoka pozycja prezydenta na świecie. Tego ten człowiek nigdy nie miał i nie będzie miał. "Ciemny lud" wszystko kupi!
WSKA ZA NIA04.08.2019, 22:05
Jest taki tekst co nas zniewala
To są -Wskazania dla synów Podhala
I to najlepsze są przesłania
Od naszego Mistrza Władysława Orkana-
Poznaj Historię i Swoją Przeszłość
Zachowaj Tradycję i Polską Godność
Dumą napełni Cię Twa Kultura
Sztuka , Muzyka , Literatura
Kształć się i ucz nie dla bogacenia
Pielęgnuj Talent Swój bez wytchnienia
Będąc czy sędzią czy lekarzem
Czyń tyko to co etyka każe
Ej budowlańcy stawiajcie mosty
Nie dla Chińczyków, a dla starosty
A pisarz ,ksiądz jest apostołem
Prawdę niech głoszą !!!
TAKĄ WOLĘ SZKOŁĘ
Buntuj się i bądź odważny
Czysty i prawy no i uważny
I NIE PONIŻAJ !!!
BĄDŹ TEZ BEZSTRONNY
WÓWCZAS PODHALA
JUŻ BĘDZIESZ GODNY
Patriotka04.08.2019, 22:04
Jestem dumna z naszego Prezydenta. Nareszcie godnie reprezentuje naszą Ojczyznę. Przemawia z serca, nie potrzebuje kartki. Niech Mu Bóg błogosławi.
Stryjno04.08.2019, 21:59
Do Stryja: Mądrze prawicie. Moze ta i nie u syćkik góroli, ale patrzęcy na te dzisiejse łobrozecki z Miasta to widać, ze jest ta ik nie mało kupecka, co to kasi góralski honor zapodzieli, bo im sie rzicie przykleiły do wysokik stołecków, a w ik łocak nie dojrzis duse, ba świyconce talary. A tak przy łokazji, co bedzie zrobić z góralskim łodzieniem, musi cheba pocekac na inkse casy, sprzedać cłowieku nie sprzedos, bo wstyd za babcyne tybetki dutki brać, ale tyz i wstyd w takij, jako dziś kompaniji łodziewać.
Pola04.08.2019, 21:56
Do stryj ....zostaw górali w spokoju zdrajcy i sprzedawczyki narodowe to całe Po Ko z wodzem któremu posadę w Brukseli przygotowała Merkelandia a prezydent miasta Gdańska robi wszystko by przypodobać się Niemcom ,jednym słowem całe stowarzyszenie POokemonów to zdrajcy po trzykroć zdrajcy .Sam Wałęsa czyli miłościwie nam panujący Bolek zapomniał jak to w ciężkich czasach z rodziną przyjeżdżał do Księży na Krzeptówkach a teraz odwołuje się do kosmitów ,a wy Warszawiacy zapomnieliście jak licznie szukaliście pomocy, otuchy często schronienia kto licznie gromadził się w podziemiach kościoła św.Stanisława i słuchał Ks.Jerzego Popiełuszki....a dziś opluwacie cały Kościół i próbujecie nam wmawiać że że tęczowe to nie zaraza ...wasz kręgosłup jest już dawno za zachodnią granicą
od Łącka04.08.2019, 21:54
do M.... Ojciec Pana Prezydenta Dudy urodził się i dorastał na ziemi łąckiej. Zamieszkał w Starym Sączu, następnie zamieszkał w Krakowie. Dziadkowie Pana Prezydenta spoczywają na cmentarzu w Łącku.
Normal04.08.2019, 21:44
Ej szmalcowniki, peowcy i zboczeńcy z pod znaku kolorowej flagi, możecie ujadać, skomleć i wyć! Normalnych i prawdziwych Polaków jest więcej, a PIS i tak będzie rządził! I co wesoło wam?
Obserwator04.08.2019, 21:31
do @ Długopis , ja też
Ferdek04.08.2019, 21:18
"Niech żyje góralszczyzna. Niech żyje wolna Rzeczypospolita"
Zapomniał dodać że ma na myśli tzw. Rzeczpospolitą Przyjaciół - POLIN.

Związek Podhalan kolejny raz pokazał, że jest tylko kolejnym kółeczkiem wzajemnej adoracji, obłudnym, bez krzty honoru i przyzwoitości, istniejącym dla samego siebie.
Kłaniali się Hansowi Frankowi, kłaniali się Komorowskiemu to i Dudusiowi się pokłonią, tradycja zobowiązuje...

A abp. Marek Jędraszewski też by się zastanowił czy jest za, czy przeciw.
Bo jeśli potępia i uważa za wroga tęczową zarazę, to dlaczego popiera i wychwala PiS, który tę zarazę ochrania i roznosi?
zenek04.08.2019, 21:17
to 5 zdjęcie od końca - :). fantastyczne zainteresowanie. Juz po publice więc nie ma co grać?
gorol04.08.2019, 21:09
Byli tam sami górole nisko pienni, oraz błotni. Prawdziwych góroli tam nie było.
Dobre_to04.08.2019, 21:09
Zdjęcie nr 76 i 77, tytuł: "Czas na drzemkę".
:)
obatel04.08.2019, 21:00
A ja tak chciałem być na tym pożegnalnym ze stołkiem pobycie Pana Prezydenta w Nowym Targu i nie zdążyłem chyba już nie będę miał okazji.
Bolesław B04.08.2019, 20:46
Też jestem góralem z krwi i kości
góral04.08.2019, 20:08
Jestem góralem z krwi i kości, rodowitym nowotarżaninem i jestem dumny, że mamy Takiego Wspaniałego Prezydenta, za którego nie musimy się wstydzić, który godnie reprezentuje nasz kraj na świecie. Dziękujemy Panie Prezydencie za odwiedziny i życzymy Wszystkiego Najlepszego.
Wszekie głupoty04.08.2019, 20:08
Przez "trombke" to ty słuchasz.
Smok04.08.2019, 20:00
A tak apropo to widać, że tłumy tam były... hehe

w dodatku same stare dziadki, tragedia.
qwe04.08.2019, 19:46
Był kiedyś taki rysunek przedstawiający górala , w jednej ręce flaszka a w drugiej Różaniec .
do stryj04.08.2019, 19:38
nie mierz wszystkich jedna miara! nie kazdy gorol zaprzedol sie niemcom!
wiec nie wkladaj wszystkich do jednego worka bo obrazasz normalnych gorali nie tych ktorza chca wladzy
Xxxx04.08.2019, 19:21
A prezes Knap jak zawsze się popisał, nawet nie umiał poprawnie przeczytać czytania na Mszy Św, a kręcił się koło Prezydenta jak mało kto. Prywate załatwiał.
Żenada. Zmiany, zmiany prezesa bo szkoda gadać. Pogrąża oddział na każdym kroku.
stryj04.08.2019, 19:07
Ej górale, górale. Nie macie kregosłupa moralnego i honoru też nie macie i nie mieliście. Jesteście tam, gdzie wiatr zawieje. Kiedyś miłowaliście śp. Ks. prof ,Tischnera, a dzisiaj dajecie poklask Jedraszewskiemu . Temu , ktory mówi o części Polaków zaraza, temu który odmówił przewodniczenia we mszy św upamiętniającej właśnie zmarłego ks, Tischnera- naszego Bacy, naszego Góralskiego Kapłana i Mentora, temu który ukrywał pedofilie w Kościele i tak trudno mu było powiedziec przepraszam ofiarom. Kiedys wielbiliście Lecha Wałęsę, a dzisiaj nim poniewieracie. W czasie II wojny swiatowej wsławiliście sie niehlubnym Goralenvolk, podczas gdy najeźdzca mordował Polaków, to wasz Krzeptowski w holdzie gubernatorowi Frankowi ofiarował złotą ciupagę na Wawelu i tak to od lat wręczacie te ciupagi tym, co dzierżą władze. Nieważne kim sa, co reprezentują sobą, czasami to jest niechlubna władza, ale wam to obojetne.Gdzie wasz honor, o ktorym tak dużo mówicie i sobie go przypisujecie. Czytam, żę w Białym Dunajcu awanturujecie się i nie można zrobic bezpiecznego zjazdu na zakopiankę, nawet jedna góralka pogryzła sąsiada, ot pazerność i złośliwośc wyszła na wierzch. Co moje to moje i wara !! Ha,ha, ha, ha
Z powitaniem góralskim,04.08.2019, 18:57
Powiem wom że jest kilka jak to godaja troli,ne dyć wśród owiec i ta czorno musi się trafić ,Powiedzioł Szczęść Boże Prezydent i to się liczy,jakosik ni mieli odwagi przedrzeźniać kodowski dziady z peło, bo ciupaskami by ich obdarowano sowicie,no I raczej się nie zasłuzyła jedna ateiska co to zmieniła program wizyty,był cas wyjaśnić wczesniej,ale jak to godaja z premedytacja,a ludzie cekali z przywitaniem,male to nic ,księzulek tys sie som do tego przyczynieł,raczej Gowin powinien wcześniej przewidzieć reakcje
M.......04.08.2019, 18:51
To jak to jest z tym pochodzeniem ojca Prezydenta, bo z tego co zawsze mówi to ojciec pochodzi ze Starego Sącza a nie z Łącka???????????????
A poseł Paluchowa to przecież nie góralka tylko spiska ,bo pochodzi i urodziła się na Spiszu??????
pispojednozlo04.08.2019, 18:08
i pinokio znow klamie.....
nowy04.08.2019, 18:07
szkoda czasu
Pola04.08.2019, 18:00
Dziękujemy Panie Prezydencie że odwiedził Pan Nowy Targ moje miasto powiatowe ....a ci co szczekają no cóż wyznawcy Peło Poko Kwoko i nowocześnie i tęczowo ....ale my prawdziwi górale to my górale i niech tak zostanie .Tak nawiasem mówiąć że te jakieś koalicyjki na prędce kitrane przed wyborami przegrają raz na zawsze z kretesem przestaną kłamać ....
rab04.08.2019, 17:16
Następnym razem podeślemy nowotarżanom kodziarzy .Zasługujecie na nich bo nie doceniacie to co dobre.Co za wredni ludzie,chyba to ci przyjezdni,bo górale mają inne parytety życiowe i są pokorni a nie roszczeniowi.Zawsze Wam żle,ciężko w takim środowisku życ!
koza04.08.2019, 17:00
Do dlugopisa nie pasi to wyjedz moze tam bedziesz dumny amy jestesmy dumni iszczesliwi ze mamy takiego Prezydento a nie bula
góralka04.08.2019, 16:28
Była to przepiękna uroczystość. Jestem bardzo szczęśliwa, że Pan Prezydent był w naszym mieście. Bardzo trafnie określił górali. Fakt - dla nas jest świento prowda, tyz prowda i g... prowdo. Wystarczy, by życie przeżyć godnie i po Bożemu! Dziękujemy bardzo Panie Prezydencie i zapraszamy znów. A że kundle szczekają, taka ich rola - karawana jedzie dalej i do przodu
Maruś04.08.2019, 16:25
Ja się pytam gdzie przedstawiciel LGBT?
Heavy04.08.2019, 16:19
No to onucarze pełoskie plują jadem!
Pietrek04.08.2019, 16:19
Janosiku,Pyzdra Kwicoł. Proszę, WRÓĆCIE !!!!!!!!!!
felek04.08.2019, 15:50
Ładne słowa panie prezydencie. Dziękuję.
kij hokejowy04.08.2019, 15:42
Był.i co z tego? Koszta ,,panie burmistrzu,,Se rządowym Sokołem{helikopterem} do domu poleciał. A,,Zakopianka ,, prawie pusta :).
Miotonik04.08.2019, 15:42
Jak nie słyszysz to sobie trombke kup
derr04.08.2019, 15:24
Całkiem ładna uroczystość.
Piszecochce04.08.2019, 15:04
Nam za to wstyd, że osoba bez charaktery i charyzmy rządzi krajem. Jest nikim i nie liczy się jako przywódca państwa.
Władek04.08.2019, 15:02
Czy po wizycie w Nowym Targu na zaproszenie Związku Podhalan pan Duda naobiecywał ;
stanowiska w rządzie
nowe inwestycje
dofinansowanie
czy tylko rozdał "żelastwo różnego rodzaju" jak koraliki w krajach III Świata.
z Kanady
Jarek04.08.2019, 15:01
Zaczynają się obiecanki przedwyborcze. Kampania PiS-owska trwa na ostro.
góralka04.08.2019, 14:57
Mam nadzieję ,że wszyscy uważnie wysłuchali "Wskazań dla synów Podhala "-W.Orkana. Polecam jeszcze raz całe wskazania uważnie przeczytać, przemyśleć i stosować w życiu.
Długopis04.08.2019, 14:41
Ja jak patrze na prezydenta to nie jestem dumny że jestem Polakiem
Nie dosłyszałem04.08.2019, 14:22
Co,co,proszę?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl