22.08.2019, 19:56 | czytano: 1160

Powiew Pragi na Barokowych Eksploracjach (zdjęcia)

Dziewiąta edycja festiwalu Barokowe Eksploracje 2019 w Szczawnicy zainaugurowana została w dużej Sali Dworku Gościnnego 20 sierpnia br., polską premierą opery pasticcia, z librettem Antoniego Denziego oraz muzyką Antonia Vivaldiego: "Praga nascente da Libussa e Primislao".
Jej światowa premiera odbyła się 19 lipca tego roku w Pradze czeskiej. Akcja opery dotyczy założenia Pragi przez Libuszę i Przemysła i opowiada o tym, w jaki sposób doszło do ślubu księżniczki Libuszy, córki Kroka, rządzącej podległymi sobie plemionami czeskimi, z inteligentnym, posiadającym liczne talenty kmieciem Przemysłem, o czym witając gości opowiedziała dyrektor artystyczny i organizacyjny Barokowych Eksploracji – Agnieszka Żarska.
Barwne dzieło, wystawione w barokowej konwencji i zrealizowane z szacunkiem do materiału historycznego, wyreżyserowała Andrea Miltnerowa, która również była odpowiedzialna za jego choreografię. Opracowanie materiału muzycznego należało do Eduarda Garcii Salasa – hiszpańskiego skrzypka i muzykologa związanego z Czechami, który w 2000r. skompilował libretto opery „Praga nascente..” Denzi’ego, pochodzące z 1734r., z muzyką i ariami Antonio Vivaldiego i w 2018r. zainteresował nim Marka Stryncla. To pod jego kierownictwem muzycznym i dyrygenturą przygotowane zostały premiery z orkiestrą barokową Musica Florea Praha wraz ze wspaniałymi czeskimi śpiewakami.
Opera w dwóch aktach, z barwnymi kostiumami, licznymi ariami, elementami baletowymi, zrealizowana w oszczędnych dekoracjach, nie rozpraszających uwagi widzów, została bardzo serdecznie przyjęta przez licznie przybyłą do Dworku Gościnnego publiczność i żywo oklaskana na stojąco. Marek Stryncl i Artyści z Czech zyskali zasłużony apaluz!
W ramach tegorocznych Barokowych Eksploracji od 1-5 września w Szczawnicy odbywać się będą Barokowe wokalne kursy mistrzowskie pod okiem znanych śpiewaków i pedagogów: Petera Kooij (bas, Holandia) i Margot Oitzinger (mezzosopran, Austria), a 8 września organizatorzy zapraszają na Koncert Oratoryjny do Kościoła Parafialnego pw. Św. Wojciecha, w którym wystąpi Peter Kooij& Baroque Collegium 1685 z obszernym wyborem utworów wchodzących w skład oratorium „SAUL” HWV 53 Georga Friedricha Haendla.

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest Szczawnicki Chór Kameralny i Musica Florea, współorganizatorem Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, a wsparcia przedsięwzięciu udzielili: MKiDN z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury Czech, Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Szczawnica.

AL.,JD
Zobacz pełną wersję podhale24.pl