18.09.2019, 20:42 | czytano: 4443

Patriotyczna Sieniawa. Rewitalizacja Zespołu parkowo-dworskiego w Sieniawie

zdj. Elżbieta Wójtowicz
Zorganizowana w miniona niedzielę "Patriotyczna Sieniawa" - była uroczystością z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która pozwoliła się również włączyć w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa udostępniając lokalne zabytki - w tym zespół parkowo-dworski i kościółek św. Antoniego w Sieniawie.
W przesłanej relacji czytamy:
"Mieliśmy zaszczyt gościć panią Minister Beata Kempa, Posła Edwarda Siarkę oraz Starostę Krzysztofa Fabera i dziękujemy bardzo za przybycie do nas. Był to wyjątkowy moment dla nas wszystkich. Było to wielkim wzruszeniem dla nas gościć Panią Minister. Dziękujemy bardzo Panie Pośle za pamięć i skorzystanie z zaproszenia, 1a tym samym pokazanie tego przepięknego miejsca, które jest w trakcie ocalenia i ma służyć społeczeństwu podnosząc rangę naszego regionu.

Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie jest w trakcie rewitalizacji pod opieką architekta Macieja Zubka oraz Firmy wykonawczej Konserwatora Dzieł Sztuki Radomira Pałka, którzy oprowadzili naszych zacnych gości po dworze i przybliżyli historię obiektu oraz zakres już zrealizowanych prac. Dziękujemy Panu Staroście za wsparcie naszych działań obejmując Patronatem Honorowym oraz Panu Wójtowi Gminy Raba Wyżna za udział i objęcie Patronatem.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą za Ojczyznę z przepiękną oprawą śpiewu i muzyki chóru Dominanta ze Staszkówki koło Gorlic pod kierownictwem dyrygenta Piotra Burkota oraz delegacji sztandaru Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica im. J. Kurasia Ognia. Następnie przemarszem udaliśmy się do kościółka św. Antoniego gdzie w ciszy i skupieniu można było podczas przepięknych podniosłych utworów "Bogurodzicy " oraz "Modlitwy obozowej" przeżywać uroczystość patriotyczną, która zapisuje się w naszej historii.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych na dalsze przeżywanie w patriotycznym nastroju udaliśmy się na dziedziniec Dworu Sieniawianskiego i tam w wykonaniu przepięknych patriotycznych utworów przez chór Dominanta przeżywaliśmy niezwykle przepiękne uroczystości tego dnia.

Całą oprawę uroczystości patriotycznych głównie dominował chór "Dominanta," pod kierunkiem dyrygenta i organisty Piotra Burkot, który bardzo wiele wysiłku włożył w to przepiękne przedsięwzięcie aby mógł wraz ze swoimi wychowankami mam zaprezentować przepięknymi polskimi piosenki z tamtych lat. Z całym sercem chór oddal to co najpiękniejsze, również ubogaceniem uroczystości był wyjątkowy anielski głos śpiewaczki operowej Ewy Ochwat.

Wielką zasługę ma również Szkoła Podstawowa w Sieniawie przedstawiając program "Coś się kończy coś się zaczyna". Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły pod kierownictwem Jolanty Antolak, Zdzisławy Czyszczoń, Natalii Sproch, J. Wójciak i Krystyny Budziak. Młodzi artyści z zespołu Septyma z Nowego Targu pod kierownictwem Doroty Kret przepięknie zaprezentowali swoje utwory. Można było również oglądać wystawę prac dzieci z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, które podczas warsztatów plastycznych latem je wykonali w parku przydworskim zwiedzając nasze zabytki miejscowego pod kierownictwem Leszka Pustówki.

Żywa lekcja historii przedstawiona przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica im J.Kurasia "Ognia" pod dowództwem Jana Dudora poprzez pokaz umundurowania, paradę pojazdów militarnych, rekonstrukcję historyczną pt. "Nam nie straszna sowiecka potęga". Pouczająca była również prelekcja wygłoszona przez Artura Kołodzieja na temat historii Dworu i gminy w obliczu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w której podkreślano, iż dwór odegrał znaczną rolę w naszej historii.

Warsztaty edukacyjno-historyczne Muzeum Drukarstwa z Nowego Targu cieszyły się wśród najmłodszych wielkim zainteresowaniem. Muzeum Armii Krajowej jako partner postarało się bardzo wzbogacić nasz zasób wiedzy historycznej poprzez grę wielkoformatowa "w okupowanym mieście", jak i również poprzez warsztaty edukacyjno-historyczne dla dzieci.
Małopolska Grupa Filmową Rekonstrukcji historycznych reprezentowała Muzeum Armii Krajowej z Krakowie, która miała za zadanie upowszechnianie historii naszej Ojczyzny oraz pokaz umundurowania oraz przejazdy zabytkowym motorem.

W taki sposób w dniu 15 września br. Patriotyczna Sieniawa łącząc się również w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa była doskonałą okazją do zgłębiania wiedzy historycznej, promowania lokalnych tradycji oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszego regionu, kształtowaniem postaw patriotycznych, a w szczególności wśród młodych ludzi. Współorganizatorom, wspierającym oraz wolontariuszom bardzo dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy, bo tyko dzięki waszej pomocy możemy tak szlachetne i piękne wydarzenia organizować i przeżywać. I to jest najpiękniejsze co możemy przekazać naszym pokoleniom.

/.../ Składamy podziękowania dla przybyłych gości.

Partner wydarzenia - Muzeum Armii Krajowej im.gen.Emilia Fieldorfa "Nila" w Krakowie
Przedsięwzięcie było współorganizowane przez Powiat Nowotarski
Współorganizatorzy: GOK w Rabie Wyżnej, Szkoła Podstawowa w Sieniawie, PCK w Nowym Targu, MOK w Nowym Targu

Wsparli nas: Grafika Anna Perczyńska, Dekoracje i oprawy Róża Antolak-Wójtowicz, moderator Zofia Kubiniec-Stanuch
Kamera Robert Łajka, zdjęcia i dokumentacja Krystyna Budziak ,Elżbieta Wójtowicz, Robert Wisła, Krystian Wisła, Kapela Regle, PCD Salami, Zięba Trans Tomasz Zięba, Ubezpieczenia Łapka, Namiot Bernadetta Antolak-Gil, Rafał Batkiewicz, Monika Słowakiewicz, Ewa Talaga i Przyjaciele z Monachium.

Z wyrazami szacunku i podziękowania
Krystyna i Marek Wójtowicz z rodziną, zdj. Elżbieta Wójtowicz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
...23.09.2019, 11:38
Takimi komentarzami widac ze komuś tu żal dusze ściska ???????????
ON23.09.2019, 11:35
Widac ?Partyzant? ma dobra wiedzę wiec musi być ktoś znajomy ????????????
Do partyzanta23.09.2019, 11:33
Partyzant śmieszny jesteś ????
partyzant do sieniawianki21.09.2019, 15:28
A cóż to za patrioci Sieniawiańscy dorabiający Niemców w Monachium się odzywają a może to tzw. ziomkostwo chcące odzyskać Polski dworek w Sieniawie, ale skąpcom się to nie uda.Córciu na pewne sprawy historyczne to nie masz zielonego pojęcia, chcesz zaistnieć w mediach rób to winny sposób, bo aktualnie obrałaś fatalny kurs.
Sieniawianka21.09.2019, 02:55
Partyzant nie wypowiadałabym się nie mając wiedzy ???? Profesor Zoll był zaproszony lecz nie mógł dotrzeć na nasza uroczystość !
Ale Bardzo dziękuje i pozdrawia !
partyzant19.09.2019, 22:02
A ja zagłosuję na Wójtowiczów kompletnie nie znających historii wsi Sieniawa, a za niektórych obywateli tej miejscowości w okresie mrocznej okupacji wypada się bardzo czerwienić.A gdzie zaproszenie na tę imprezę dla prawowitego właściciela dworu Pana Profesora Zolla.
Podhalanin18.09.2019, 21:50
jak to wypali to zagłosuję na Siarkę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl