22.09.2019, 14:12 | czytano: 6412

Rząd stawia na OZE i ciepło sieciowe. Konferencja w Geotermii Podhalańskiej (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
- Jeśli na danym terenie ceny nośników ciepła są porównywalne, bo będzie obowiązek podłączenia się mieszkańców do ciepła sieciowego - zapowiedziała Anna Paluch. Posłanka wraz z prezesem Geotermii Podhalańskiej i wiceprezesem zarządu NFOŚ i GW była gościem na konferencji zorganizowanej w siedzibie spółki w Bańskiej.
Jak mówił prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok, celem spotkania było przede wszystkim podsumowanie ostatnich projektów unijnych zrealizowanych przez spółkę. Owe projekty to "Budowa sieci i przyłączy ciepłowniczych na terenie gminy miasto Zakopane oraz gmin Poronin, Biały Dunajec i Szaflary w celu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza" (wart ponad 9 mln zł), "Rozwój infrastruktury służącej do produkcji, przesyłu i dystrybucji energii geotermalnej w gminach: Zakopane, Biały Dunajec i Szaflary" - projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 oraz rozbudowa systemu geotermalnego w celu zwiększenia mocy odnawialnego źródła energii cieplnej dla PEC Geotermia Podhalańska S.A.
- W ramach pierwszego z projektów przewidziano budowę sieci ciepłowniczej i przyłączy w rejonie ul. Kościeliskiej i Krzeptówki w Zakopanem, budowę nowej przepompowni w rejonie ul. Gładkie w Zakopanem, modernizację istniejącego układu pompowego w przepompowni Szymaszkowa w Zakopanem, budowę sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami w rejonie ulicy Tatrzańskiej i Piłsudskiego w Poroninie oraz budowę przyłączy do istniejących i nowych obiektów na terenie miasta Zakopane oraz gmin Poronin, Biały Dunajec i Szaflary. PEC Geotermia Podhalańska S.A. łącznie wybuduje sieci i przyłącza ciepłownicze o łącznej długości ponad 6 km. Planowane jest podłączenie 122 odbiorców - mówił prezes i dodał, że miniony rok był dla spółki szczególny, bowiem podłączono do sieci największa liczbę odbiorców w historii GP.

- To tylko jeden z projektów. W innym planowane jest podłączenie kolejnych 150 odbiorców z okolicznych gmin - do końca przyszłego roku. Polityka spółki jest taka, że nie preferujemy dużych, czy małych odbiorców. Mamy fundusze pomocowe i dzięki nim podłączamy zarówno indywidualnych jak i zbiorowych odbiorców. Obecne kierunki rozwoju to Szaflary i Nowy Targ. Te gminy wystąpiły już o środki na projektowanie magistrali. W samym rejonie Szaflar zgłosiło sie ok. 900 osób zainteresowanych ciepłem geotermalnym. Planujemy kolejne odwierty na rzecz następnych odbiorców. Szaflary przeprowadziły badania geofizyczne i ich odwiert będzie miał głębokość ponad 7 km. Równolegle są prowadzone prace do zapewnienia ciepła dla Nowego Targu - dodaje prezes.

Dopytywany o koszty, powiedział: - Największą grupę stanowią odbiorcy indywidualni i domy jednorodzinne. Średnie dany wskazują, że w domu o ok. 200 m kw - na ciepłą wodę użytkową i na centralne ogrzewanie miesięczny koszt to 400 zł, czyli niecałe 5 tysięcy w skali roku.

Posłanka Anna Paluch mówiła zarówno o odnawialnych źródłach energii, jak i o cieple systemowym. Zaznaczyła, że "to da rządu priorytet".

- Będzie obowiązek podłączenia się do ciepła systemowego. Jeśli jest ono porównywalne cenowo do innych źródeł na rynku. Jeżeli na danym terenie są techniczne warunku do dostarczania ciepła z systemu ciepłowniczego lub chłodniczego i zapewnia się efektywne energetyczne wykorzystanie lokalnych zasobów paliw i energii - to będzie obowiązek przyłączania się do tego ciepła sieciowego. Chyba, że właściciel nieruchomości zainstaluje ciepło bez-emisyne - np. elektryczne - tłumaczyła.

Uzupełnieniem tej regulacji jest zapis w prawie budowlanym, że już na na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę - projektant będzie miał obowiązek pod rygorem odpowiedzialności za złożenie fałszywych zeznań - rozstrzygać i jednoznacznie zapisać, czy jest możliwość podłączenia do ciepła sieciowego. Wymusi to szersze stosowanie ciepła sieciowego dla wszystkich powstających, czy remontowanych, przebudowywanych obiektów. - Nie wystarczy promować rozwiązań. Trzeba też stworzyć takie ramy prawne, które spowodują stosowanie tych dostępnych rozwiązań. To będzie teraz bardzo poważne usprawnienie do podłączania się do geotermii - przekonywała Anna Paluch, która pracowała w sejmie nad tymi poprawkami w ustawach jako poseł-sprawozdawca.

Goszczący na spotkaniu wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski mówił o dynamicznym rozwoju nowych sieci ciepłowniczych i programie rządowym "Czyste powietrze". - Preferujemy małe przyłączenie się do sieci geotermalnej, do ciepła systemowego, bo to jest najlepiej zorganizowana dostawa ciepła - powtarzał.
Mowa była także o ogrzewaniach solarnych, programach rządowych wprowadzających ulgi podatkowe dla osób korzystających z nowoczesnych rozwiązań odnawialnych źródeł energii, propozycjach dla małych gmin i powiatów, a także o nowym pomyśle jakim jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program "Polska geotermia plus". Jego budżet to 600 mln zł, z czego połowa przeznaczona jest na dotacje, połowa - na pożyczki.

"Polska geotermia plus" ma ułatwić realizację inwestycji w badania złóż, odwierty i prace budowlane w ich obrębie. Jego realizację zaplanowano na lata 2019–2025, przy czym podpisywanie umów będzie możliwe jedynie do 2023 r.

Z programu skorzystać będą mogli przedsiębiorcy realizujący inwestycje przyczyniające się do zwiększenia wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Przedsięwzięcia te podzielono na dwie grupy: obligatoryjne i fakultatywne. Te pierwsze to np. budowa, rozbudowa lub modernizacja ciepłowni, elektrociepłowni lub elektrowni geotermalnej opartej na źródle geotermalnym; modernizacja bądź rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ww. jednostki; wykonanie lub rekonstrukcja otworu geotermalnego z wyłączeniem pierwszego odwiertu badawczego. Do przedsięwzięć fakultatywnych zaliczają się działania związane z modernizacją sieci ciepłowniczych, poprawą efektywności energetycznej, instalacją odnawialnych źródeł energii czy wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego.

W przypadku dofinansowania przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych (do 50% przy przedsięwzięciach geotermalnych wykorzystujących technologie ORC). Druga forma dotyczy pożyczek do 100% kosztów kwalifikowanych.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec25.09.2019, 17:31
Panie Watycha bloki panu nie darują. Już muszą dopłacać do rur na stare miasto w celu zamiany gazu na miał węglowy z kotłowni
geotermalny-odbiorca24.09.2019, 23:16
Woda geotermalna zanim trafi do mieszkań w Zakopanem aby je grzać - jest dogrzewana gazem - więc jak ma być tańsza niż gaz, skoro do kosztów geotermii dochodzi jeszcze koszt gazu
Tadek24.09.2019, 11:10
Towarzystwo wzajemnej adoracji ..... ble ble ble a ogrzewanie na Podhalu w "lesie - dosłownie" palą czym się da ...... od października znowu będzie "świeże powietrze" .
Wszelkie modernizacje "ciepła geotermalnego; odwierty , przesył ciepła powinno być na koszt państwa (właściciel), ceny ciepła na poziomie najniższej skalkulowanej ceny nośnika energii .
Nie ma takiej opcji - podłączą na siłę i przyślą rachunki .....

Chyba , że PiS ma przygotowaną ustawę po wyborach .....
oli24.09.2019, 09:48
Widzę tam również byłego v-ce burmistrza Rabki ,skoro takie osoby są zatrudniane w geotermii,to nic dobrego nie wróży.Wiemy jak Rabka i szpital został zadłużony gdy był przy władzy.Niestety ale to antyreklama tej spółki i odstraszanie tych co chcieli by się przyłączyć.
rab24.09.2019, 09:33
Ja mam ogrzewanie gazowe i w zimie płacę za 2 miesiące 500-600 zł. gotuję kąpię się codziennie ,ogrzewam dom o powierzchni 202 m kwadr.Ogrzewanie termalne jest drogie,najdroższe.
marcin24.09.2019, 09:32
córka tej pani na zdjeciu startuje do sejmu? bo widać wszędzie plakaty..
dziadek23.09.2019, 20:53
Pani Paluch zasiada w sejmowej komisji d.s. ochrony środowiska, a na Podhalu, w jej okręgu wyborczym smog zimą coraz większy. Przyszłość to może będzie taka różowa, jak Pani maluje, a może nie...Co Pani zrobiła dla regionu dotychczas...? Chyba już ze trzy kadencje Pani tam zasiada i najbardziej jest znana z perlistego śmiechu i wygwizdania Komorowskiego na nowotarskim Rynku. To za mało Pani posłanko. Nie dam głosu już więcej...
Niech mnie23.09.2019, 19:48
"Kabaret moralnego spokoju"
ff23.09.2019, 19:38
Odnawialne źródła energii to np fotowoltaika. Czemu tak mało programów dofinansowań tego jest? A na ogrzewanie najlepsza jest pompa ciepła.
ocena z Orawy23.09.2019, 15:02
ta pani to afera licznikowa
zaklinała ze w Rabce nie ma smogu
nie rzetelna ... nie pracowita ...
banery pokazują jak ma 16 lat ?
Stolarski23.09.2019, 13:43
O neutralności klimatycznej do 2050 roku Prezydent Francji Emmanuel Macron ostatnio mówił,. - Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. (?) Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę - powiedział prezydent Francji.
Cytując słowa Macrona, warto przypomnieć, że liderzy UE chcieli w czerwcu przyjąć wspólną deklarację o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nie doszło do tego z powodu sprzeciwu kilku państw, wśród których była też Polska. Jak mówił wtedy Mateusz Morawiecki, który przedstawił blokowanie deklaracji jako sukces naszego kraju.
zzz23.09.2019, 10:43
Jak będziecie tak kopcić jak do tej pory to nikt wam tu nie przyjedzie i dutków nie będzie. Że trzeba się ogarnąć. Pis chce dobrze
Andrzejx4823.09.2019, 10:22
A kto to jest ta Paluch i co zrobiła dla Podhala pamiętam doskonale co wyprawiała jak był u nas Prezydent Komorowski po prostu żenada *** i tyle w tym temacie
zmienić tego człowieka22.09.2019, 20:51
Ignacok do wypieprzenia w trybie odwrotnym . Robi zlą robotę dla geotermii , rządu i PIS-u.
Ali22.09.2019, 20:33
Ogrzewam dom gazem. 1 MJ wychodzi mi za ok 47 zł wraz z opłatami stałymi. W cenniku MPEC wychodzi od 45 zł do 51 zł (w zależności kto jest właścicielem wymiennika ciepła) za 1 MJ ale trzeba dodać opłatę stałą za tzw zamówiona moc, w moim przypadku to ok 200 zł na miesiąc. Wszystkie opłaty liczone za jeden miesiąc. Widać że rocznie zapłaciłbym przynajmniej 2 400 zł więcej. Może się mylę, ale niech ktoś kto jest "kumaty" w tym temacie poprawi mnie lub potwierdzi wyliczenia.
ski22.09.2019, 20:09
broda chorować to wszyscy będziemy
Broda22.09.2019, 19:20
Lepiej zaprzągnijcie geotermię do ogrzewania zakładów, które potrzebują ciepła cały rok!! Np duża szklarnia. Chorować odpowiednie gatunki roślin i biznes jest. Młodzi mają pracę przynajmniej. A nie zmuszać ludzi na siłę do zmiany kotłów.
Wyborca22.09.2019, 18:37
Widzicie ludzie: jak im wszystkim źle patrzy z oczu .
Oni wszyscy i jeszcze inni na siłe chca uszczęśliwiać mieszkańców.
Oby do wyborów i nastąpi zmiana tej posłanki co od dawna nic nie robi. Niech poda chociaż 10 spraw które przez okres kadencji załatwiła dla Podhala - Nic......
Wyborca
Czytelnik22.09.2019, 18:31
Co to znaczy "obowiązek" podłączenia się do MPECu? Jakim prawem rząd chce nas zmusić do wyboru sposobu ogrzewania domu? Może jeszcze wybierze nam płyn do mycia naczyń i papier toaletowy? I w ustawie zapisze obowiązek używania tylko danego rodzaju... Co to Korea jest?!
\\\22.09.2019, 18:06
Tylko kto będzie dyktował ceny żeby nie było jak z A4.
karol22.09.2019, 17:45
oby to zadziałało...
blazenada22.09.2019, 17:10
a kto to jest ta paluch to chyba prezes mpec kroscienko
abc22.09.2019, 16:18
porównywalne?
może rząd to zagwarantuje? nie PIS - bo jutro odejdzie i zostaniemy z ręka w nocniku!!!
ja22.09.2019, 16:16
teraz musimy sie podłaczać a potem bedą dyktowac ceny . To ma swiją nazwę .
Adamo22.09.2019, 15:06
Na jakiej podstawie posłanka Paluch chce zmusić ludzi do wyłączenia kotla CO który spełnia normy 5 klasy emisji i Ecodesign skoro przepisy wewnątrzwspólnotowe nie zabraniają używania takiego źródła energii. Kraków jest najlepszym przykładem że nic nie dał zakaz palenia węglem także ku przemysleniom te pomysły. Może chodzi o to aby państwowe firmy takie jak MPEC w NT miały dodatni bilans ekonomiczny?
My zostaniemy22.09.2019, 14:44
Walczyć trzeba z głupotą! U nas jak zwykle, raz w jedną, raz w drugą stronę, Rząd sam się ogrzeje, albo wyjedzie do do cieplejszych krajów, gdzie i manna bywała.
Robert22.09.2019, 14:30
I bardzo dobrze. Musimy walczyć ze smogiem . Jak PiS tego nie zrobi to kto? Kiedyś PO lub coś podobnego pewnie znowu władzę obejmie i wtedy kasy znowu na nic nie będzie. Dlatego trzeba się spieszyć i inwestować ale musi wygrać wybory PiS.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl