28.09.2019, 14:00 | czytano: 2878

Promocja zbioru wierszy Emila Kowalczyka (zdjęcia)

Fot. Andrzej Habina
W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej zaprezentowano antologię wierszy najbardziej znanego orawskiego poety – Emila Kowalczyka.
Tom „Na orawskiej pogródce” to niewątpliwie wyjątkowa publikacja. Tej pozycji nie powinno zabraknąć na półce u każdego czytelnika ceniącego orawską poezję i gwarę. Zawiera utwory z trzech tomików autora: „Napij się orawskiego ciepła”, „Dookoła smreków pociorki”, „Mos ty serce orawskie?”, teksty z różnych zbiorów poezji i pism regionalnych oraz – na co warto zwrócić uwagę – kilkanaście niepublikowanych dotąd wierszy. W wydawnictwie znajdują się ponadto posłowia Ryszarda M. Remiszewskiego do powyższych tomików, a także krótki życiorys poety opracowany przez Franciszka Janowiaka. Redakcją antologii zajęli się: Robert Kowalczyk, Janina Karkoszka i Barbara Zgama.

Na promocję wydania przybyli m.in.: bp Jan Szkodoń, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, posłanka Anna Paluch, proboszcz Jerzy Bargiel, wójt Mateusz Lichosyt, żona Emila Kowalczyka – Janina Kowalczyk z rodziną, Ryszard M. Remiszewski, redaktorzy, sponsorzy, wszystkie osoby które przyczyniły się do powstania antologii i wiele innych gości.

W części artystycznej zgromadzona publiczność mogła przekonać się jak brzmi twórczość Emila Kowalczyka z ust orawskich recytatorów – tych dorosłych jak i tych młodszych z zespołu „Orawianie” oraz wnuczki nieżyjącego poety. Na koniec wspaniałym występem popisał się zespół Arva, prezentując piosenki z płyty nagranej wraz z Andrzejem Dziubkiem „Dr Emil Kowalczyk – Pro Memoria”.
Tekst i fot. Andrzej Habina
zobacz także
komentarze
nauka nie w las29.09.2019, 23:24
niech uczy się wójt Karlak jak robi się uroczystości na Orawie
Gratulacje29.09.2019, 17:03
Pięknie zorganizowana impreza, z taktem i poetycko, pan Emil byłby dumny. Dziękuje organizatorom. Niezwykłe to było wydarzenie z pięknymi słowami o Orawie.
Karol29.09.2019, 09:02
Było naprawdę super. Bez zadęcia, bez górnolotnego pitolenia. Dziękuję za gościnę.
miejscowy28.09.2019, 17:26
A co tam robili bracia Kuczkowicz, czyzby sponsorzy?
W podzięce28.09.2019, 15:30
Piękny, wzruszający wieczór Oby więcej takich szczerych orawskich spotkań. Wielkie dzięki za wartościowa publikacje. To jest piękna promocja ORAWY.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl