09.10.2019, 09:23 | czytano: 3726

Kongres ICAR w Zakopanem (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W Zakopanem rozpoczyna się 71 Kongres ICAR. Gospodarzem tej najważniejszej konferencji ratownictwa górskiego jest TOPR. Organizatorzy spodziewają się ok. 450 gości z całego świata.
Kongres ICAR (Międzynarodowy Komitet Ratownictwa Alpejskiego) to odbywające się co roku międzynarodowe wydarzenie, w trakcie którego uczestnicy dzielą się doświadczeniami oraz innowacjami w zakresie ratownictwa górskiego. ICAR skupia ponad 70 organizacji z 39 krajów.
Kongres ICAR jest organizowany na przemian przez zrzeszonych członków z całego świata, a tegorocznym gospodarzem jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, obchodzące w tym roku również 110-lecie swojej działalności. Konferencja odbywa się w Nosalowy Dwór Resort & SPA. W tym roku głównym tematem konferencji jest praca zespołowa i ocena ryzyka.

Na konferencji spotkają się organizacje z całego świata, bezpośrednio prowadzące działania w górach i różnego rodzaju podmioty wspierające służby ratownicze. Kongres podzielony jest na sekcje tematyczne: ratownictwo naziemne, ratownictwo z powietrza, lawinowe, medyczne, etc. Na kongresie pojawi się również temat ratowniczych psów lawinowych.

Na kongresie pojawiają się producenci sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie, min. po raz pierwszy pojawią się producenci z trzema wiodącymi śmigłowcami w ratownictwie górskim.

Konferencja ma charakter zamknięty tylko dla zarejestrowanych uczestników.
W ramach konferencji w tatrzańskich dolinach odbywać się będą warsztaty ICAR-Zakopane, Zajęcia prowadzone będą przez ratowników różnych grup na temat m.in. wykorzystania telefonów komórkowych w poszukiwaniu zasypanych przez lawinę, czy pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia ratownicze z powietrza prowadzić będzie śmigłowiec PZL Sokół W3-A należący do TOPR oraz Agusta Westland AW169.

Śmigłowce biorące udział w ICAR Zakopane są już na miejscu.

Materiały prasowe, oprac. r/pk/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dcholerzynski8905.05.2020, 22:26
Też tak uważam że bk 117 był by idealnym śmigłowcem dla topru
pilot MI-810.10.2019, 21:33
SUPER tylko dlaczego nie ma BK-117 ?? Jedyne śmigło ,które jest w stanie zastąpić Sokoła !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl