19.11.2019, 15:00 | czytano: 1492

Przegląd Pieśni Patriotycznej i spektakl (zdjęcia)

Fot. Dawid Gondek
Na zakończenie cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem ”Na samym przedzie Galica jedzie... Białodunajczanie w walce o Niepodległą" w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych.
W repertuarze niepodległościowym zaprezentowały się dzieci ze wszystkich szkół gminy Biały Dunajec. Najlepiej ocenione w swoich kategoriach zostały: grupa „Mali Polacy” ze Szkoły Podstawowej w Sierockiem oraz grupa „Nadzieja Serc” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu. Jedną z nagród dla uzdolnionych muzycznie dzieci jest wyjazd do Przemyśla, połączony m. in. ze zwiedzaniem izby pamięci V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy.
Grupę teatralno – muzyczną z tego Batalionu mieliśmy również zaszczyt gościć w Białym Dunajcu – zaprezentowała spektakl autorstwa generała Andrzeja Galicy „Twierdzą nam będzie każdy próg”, połączony z recitalem piosenek lwowskich. Wcześniej w ramach projektu powstały m. in. wystawa o białodunajczanach – żołnierzach I wojny światowej (oparta na badaniach dr Przemysława Stanki w archiwach wiedeńskich i lwowskich), bogato ilustrowany katalog, a także gra terenowa – quest „Z generałem Galicą po Białym Dunajcu”.

Projekt był dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Materiały organizatorów, oprac. r/ zdjęcia Dawid Gondek
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl