10.12.2019, 21:55 | czytano: 1512

Podhalanie w Społecznym Komitecie Obchodów 14 czerwca

Tysol.pl
W spotkaniu założycielskim Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji i środowisk z kraju i ze świata. Wśód nich - stowarzyszenia z Podhala: "Muzeum Walki i Męczeństwa Palace - Katownia Podhala", którego prezesem jest Lucyna Galica-Jurecka oraz "Nowotarska Grupa Mieszkańców Pamięć" z prezes Jadwigą Nieckarz.
- Nie mogło nas tam zabraknąć. Z Tarnowem łączy nasz region bardzo silny związek. W Zakopanem, w "Palace" przebywało około 4000 więźniów. Znaczna część z nich przewożona była właśnie do Tarnowa, skąd wyruszały transporty więźniów do KL Auschwitz. W I transporcie znalazło się 38 więźniów z Podhala - komentuje uczestnik spotkania w Tarnowie Sebastian Śmietana.
Jak relacjonuje portal Tysol.pl - "Członkowie Komitetu skupili się wokół Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638 - uczestniczki o dzień wcześniejszego spotkania z Kanclerz Angelą Merkel na terenie byłego obozu - i jej Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy”. Do Tarnowa owi strażnicy pamięci o polskich ofiarach niemieckich zbrodni zaproszeni zostali przez Ryszarda Lisa z Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem i Piotra Dziżę, organizatora Festiwalu Niepodległości.


W trakcie obrad przypominano, że mimo 13-letniej już historii Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (przymiotnik „niemiecki” został dodany zaledwie 4 lata temu) ranga tych obchodów jest nadal niska, czego dowodami są brak na uroczystościach w Tarnowie i Oświęcimiu głowy państwa a także piętrzące się dla uczestników rocznicowej ceremonii przeszkody ze strony dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy założycielskiego zjazdu sformułowali pod adresem władz państwa kilka konkretnych, stanowczych postulatów, wiążących się z tymi zaniechaniami i problemami."

W przyjętym przez członków- założycieli Komitetu dokumencie, który z inicjatywy Agnieszki Wolskiej z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Niemczech nazwano "Deklaracją Tarnowską" czytamy: "Nie przestaniemy przypominać, że KL Auschwitz (...) został stworzony przez Niemców dla Polaków. Polacy byli pierwszymi ofiarami tego obozu, przez pierwsze dwa lata stanowiąc tu zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych. (…) Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska. (...). Z rosnącym niepokojem obserwujemy także coraz to nowe przeszkody, na jakie w godnym przeżywaniu tej rocznicy napotykają polscy patrioci, w tym Rodziny Ofiar - uczestnicy obchodów, odbywających się 14 czerwca na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu - miejscu uświęconym krwią i prochami setek tysięcy polskich obywateli."


Cały tekst Deklaracji Tarnowskiej i Apel Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca do przeczytania na stronie Tysol.pl.

opr.s/ zdj. tysol.pl
komentarze
Bez klasy11.12.2019, 06:46
Brawo pani Jadwigo szkoda tylko, że pani działań w NT nie rozumie Stegowa i tak się brzydko zachowała
Waffen10.12.2019, 22:25
Pani Jadziu to Wstążce "korapa opadnie"
Zobacz pełną wersję podhale24.pl