17.12.2019, 18:51 | czytano: 3271

Pomnik Krwawej Wigilii zmieni otoczenie

Zmieni się otoczenie Pomnika Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej. Przebudowana zostanie nawierzchnia wokół obiektu, przybędzie zieleni, powstanie też iluminacja.
Jak informuje Urząd Gminy w Ochotnicy Dolnej, główne zagospodarowanie terenu stanowi kamienny pomnik tzw. Pomnik Krwawej Wigilii, noszący również nazwę „Ochotnicka Nike”, wykonany według projektu Henryka Burzca. Pomnik w szczególny sposób upamiętnia pacyfikację Ochotnicy, dokonaną przez okupantów niemieckich 23 grudnia 1944, zabijając 50 mieszańców. Symboliczna nazwa Krwawa Wigilia odnosi się do wigilii Bożego Narodzenia, która tamtego roku obchodzona była w sobotę 23 grudnia. Pacyfikacja Ochotnicy była jedną z najkrwawszych niemieckich akcji represyjnych na Podhalu. Dzień wcześniej tj. 22 grudnia została dokonana pacyfikacja os. Rzeka, Jurki i Mastaletrze w Tylmanowej. Zginęło wówczas 9 mieszkańców.
Przewidziany zakres robót przewiduje też prace konserwatorskie pomnika – w tym wymianę płyt kamiennych cokołu. Teren inwestycji podzielono kompozycyjnie na dwie części: strefę „Sacrum” - znajdującą się w bezpośredniej bliskości pomnika, w obrębie istniejącego murka kamiennego oraz strefę „Profanum” – w znajdującą się od strony południowej, w obrębie której przewidziano lokalizację 12 tablic informacyjnych, związanych z historią Ochotnicy.

Wokół pomnika powstanie ogrodzenie panelowe, stanie 12 tablic informacyjnych związanych z Ochotnicą Dolną, przybędzie 59 punktów świetlnych zainstalowanych w nawierzchni – symbolizujących liczbę ofiar Krwawej Wigilii i pacyfikacji os. Rzeka, Jurki i Mastaletrze w Tylmanowej.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gość18.12.2019, 06:40
A w Boże Narodzenie Niemcy urządzili łapankę , ludzie wychodząc z kościoła mieli znowu horror. Dużo osob wywieźli do Niemiec. Nie wiadomo czy wszyscy powracali
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN17.12.2019, 20:36
Brawo Panie Wójcie,jest Pan bardzo dobrym włodarzem dbającym o historię Ochotnicy.Jestem pod wrażeniem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl