19.02.2020, 21:04 | czytano: 9412

Sportowa konferencja w Nowym Targu. Brak pieniędzy i pytanie, skąd je wziąć (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
W hotelu Gorce odbyła się konferencja pt. „Działalność klubów sportowych i kierunki rozwoju sportu w Nowym Targu”, zorganizowana przez Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji.
- Celem tej konferencji jest spotkanie, integracja, poznanie się nawzajem wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie tego pięknego obszaru życia w naszym mieście, jakim jest sport – mówił burmistrz Grzegorz Watycha. - Z dzisiejszych prezentacji wynika, że nasze miasto ma bogatą infrastrukturę, pomimo jej niedostatków i bolączek z obiektami, które lata świetności mają już za sobą, ale mamy też przecież obiekty nowe i odnowione.
Burmistrz Watycha wskazał na rozwój infrastruktury sportowej w Nowym Targu, współpracę miasta z klubami oraz zakres dotacji udzielanych na ich działalność. Mówił o wydatkach miasta na sport: 250 tys. zł na organizacje pożytku publicznego i 850 tys. zł na dotacje dla sportu. - To i dużo, i mało. Bo biorąc pod wagę bogactwo sportu, to tych pieniędzy chciało by się więcej - dodał, przyznając, że najwięcej na sport i tak wydają rodzice, na barkach których spoczywa finansowanie sportu. Podkreślał, że należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy miasto będzie stać, by w jeszcze większym stopniu finansować sport, czy system musi się zmienić. - Pracujemy i będziemy w tym roku pracować nad kryteriami podziału środków. Wiem, że nikt nie będzie z tego do końca zadowolony, ale dla nas jest to też trudna ocena waszej pracy. Szansą byłby większy sponsoring i zaangażowanie przedsiębiorców, ale oni odpowiadają, że nie widzą w tym korzyści marketingowych i podatkowych - mówił. Grzegorz Watycha dodał, że chciałby, aby powstała grupa robocza, która nadal będzie pracować i rozmawiać, jak i skąd pozyskiwać dodatkowe środki na sport w mieście. - Będziemy jednak nad tym pracować i dbać o to, by ten sport nadal był wizytówką naszego miasta - zapowiedział.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele kilkunastu nowotarskich klubów sportowych: Aeroklub Nowy Targ, Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ, KS Gorce Nowy Targ, KS Górale Nowy Targ, KS Nowy Targ AMK Gorce, MMKS Podhale Nowy Targ, NKP Podhale Nowy Targ, Nowotarski Klub Sportów Walki Hoły Team, Nowotarski Klub Kolarski, Stowarzyszenie Sportowe Karate YOKOZUNA, Szkółka Piłkarska Górale Nowy Targ, UKS Delfin Nowy Targ, Klub Przyjaciół Siatkówki Gorce oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego klubu Obidowiec Obidowa. Obecne były władze miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, przedstawiciele rady miasta, Starostwa Nowotarskiego i Rady Powiatu Nowotarskiego oraz wykładowcy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej i Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY.

Podczas spotkania reprezentanci każdego z przybyłych klubów zaprezentowali zakres działalności, swoje osiągnięcia, aktualne działania i plany rozwoju, a także napotykane problemy w funkcjonowaniu i szkoleniu kadr sportowych.
Wykładowcy PPUZ przedstawili zakres kierunków studiów dotyczących sportu, fizjoterapii i dietetyki, które związane są z działalnością sportową i mogą wesprzeć nowotarskie kluby. Jeden z referatów dotyczył także elementów procesu szkoleniowego w sporcie wyczynowym. Zaprezentowany został także Szlak wokół Tatr oraz rozwój infrastruktury rowerowej na terenie miasta i powiatu.

Jak zapowiedział dyrektor MCSiR Krzysztof Łapsa, konferencja inicjuje spotkania przedstawicieli klubów sportowych poświęcone ich działalności, wspieraniu ich rozwoju, współpracy miasta z klubami i spraw ważnych dla działalności sportowej na terenie Nowego Targu.

pyz, r/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
cyngiel20.02.2020, 23:25
O na sali pojawił się były dyrektor MCSiR, który przez rok pracował w MCSiR i własnej firmie. Dyro kwadrat a Watycha udawał że nic nie widzi choć przepisy mówią że powinien zrezygnować z działalności gospodarczej. No ale to koleś królowej i co roku dostaje kasę na zawody rowerowe W tym roku dla urzędników skarbowych
Biegiem do ogonka20.02.2020, 18:27
Unia już nie daje? Podobno teraz ma rozdawać swoją kasę Marcin Gortat.
Olka20.02.2020, 14:40
Pogadali a i tak zrobią swoje. Kolesiom i na imprezki. Bez ładu bez składu.
Tadek20.02.2020, 13:39
Konferencja w "klitce przy recepcji hotelu Gorce *** "
Z założenia promocja hotelu ...?????
Salka "zaplecze recepcji hotelu" tak mała ,że zaproszeni goście musieli stać przy drzwiach .

Kilka Klubów z nadzieją na dofinasowanie ale co tutaj dzielić na tą ilość chętnych Klubów.

Na jednym ze zdjęć "sławny dyrektor MCSiR" , który już ma skłócony personel na lodowisku , stadionie , basenie a w przygotowaniu "strajk" pracowników Hali Gorce .

Panie Burmistrzu ,czas się przyjrzeć kwalifikacją dyrektora MCSiR bo to jest "beztalencie w zarządzaniu i pewnie zrekrutowany z tz. ŁAPANKI"
Anty20.02.2020, 13:01
Oj ale sie znależli malkontenci i opozycjoniści którzy tylko myslą jak tutaj dopiec władzy. Nie ważne co się zrobi to i tak źle. Jak tak źle to sobie zmieńcie miejsce zamieszkania tam na pewno bedziecie mieć swoj ideał. Swoje kluby i dyscypliny dotowane w taki sposób w jaki sobie marzycie.
Andrzej20.02.2020, 12:21
Dokładnie Pani Zofia to wie jak zorganizować pieniązki.. ale dla Siebie. Bawić się można ale bawcie się za swoje, wyników nie widać prezesowania w kilku klubach.
natka20.02.2020, 12:18
Prezes jest tylko jeden - Zdzichu
do Nikol20.02.2020, 11:41
A toś mnie chłopie rozbawił.

Sądząc bo PR jaki robi im pewna miejska telewizja, to odnoszę wrażenie że jedyne na czym się znają to balowanie i jedzenie.
kalkulator20.02.2020, 10:16
Pomimo dofinansowania Hokeistów Podhala z kasy Miejskiej niebagatelną kwotą !!! - rodzice młodych hokeistów ogłosili na Facebook zrzutkę na pokrycie kosztów wyjazdu młodych hokeistów na Turniej Czerkawskiego do Warszawy - bo Klub dla dzieci NIE MA PIENIĘDZY !!!
zawodowiec20.02.2020, 10:05
chcą sie bawić niech sie bawią ZA SWOJE a nie za nasze pieniądze pseudofachofcy ps. błąd z premedytacją , znam sporo uczestników tego spotkania i stąd ta mija opinia
Kibic prawdziwy20.02.2020, 09:53
250 tysięcy podzielone na 40 stowarzyszeń sportowych wychodzi średnio po 6 tysięcy. Na zawody dla urzędników amatorów zza biurek Watycha chce wydać 80 tysięcy.
Z kolei te 850 tysięcy przeje klub hokejowy i pingpongiości ze stajni Mozdyniewicza. Kluczem rozdawnictwa publicznych środków będzie kolesiostwo.
bulas20.02.2020, 09:44
Radni i włodarze to ciekawe typy osobowościowe. Ludzie ich wybierają, dają im robotę za nie mała kasę. Nagel Ci zapominają o tym i obrastają w piórka i bezczelnie jeszcze ciągną od ludzi. Jakim prawem bezkarnie, bez żadnego obciachu wydają na hulanki i swawole. Mają dbać o nasze sprawy i w miarę możliwości odpowiadać na potrzeby mieszkańców.
proste20.02.2020, 09:31
Jak to skąd? Z olimpiady dla skarbowców.
sponsor20.02.2020, 08:56
Stale szukacie środków w biznesie .Bo biznes ma i da kolejny raz .
Załóżcie swoje biznesy urzędnicy (teraz to proste ) i dajcie .
Zbychu20.02.2020, 08:01
Dofinansowanie przede wszystkim powinno dotyczyć dzieci i młodzieży. Nie każdy musi być mistrzem Ale powinien być sprawny fizycznie.
Katon20.02.2020, 07:57
Na dzieci nie ma pieniędzy a na zawody dla urzędników skarbowych wydaje się 80 tys zł. Watycha odleciał.
Podatnik20.02.2020, 05:58
Skąd wziąć pieniądze? Proste, wystarczy nie kraść. 40 mln na MOk to jest właśnie kradzież. Nfz, Zus i Milion niepotrzebnych urzędasów, to jest właśnie kradzież. Po prostu system postkomunistyczny jest złodziejski. Zmienić system i po problemie,ino wtedy trzebabybyło pracować i to jest problem.
Kibic20.02.2020, 01:56
Nowa jakość dialogu między zainteresowanymi podmiotami, a i działacze sportowi z całego miasta mieli okazję się poznać.
Tytuł artykułu jest mylący bo też prowokacja dziennikarska miała sprowadzić dyskusję do kłótni o kasę, a tu zonk! Pełna kultura i szacunku dla organizatora, prelegentów i wszystkich uczestnikow kochających sport. Czekamy na kolejne edycje.
Wyrocznia19.02.2020, 22:49
Mam dobrą radę dla wszystkich, którzy chcą mieć jakieś dofinansowania - Weźcie się za ostre treningi. Jak po tych treningach przyjdą sukcesy, to uwierzcie mi, że wraz z nimi pojawią się pieniądze. Tylko nie trenujcie dyscyplin, które mało kogo interesują, bo z tego kasy nie będzie. Albo inaczej - trenujcie co chcecie, ale nie myślcie, że ktoś będzie chętny sponsorować wasze pasje.
Pstrąg chodnikowy19.02.2020, 22:38
Hala lodowa zamiast być nową, wielofunkcyjną to jak popadała w ruinę tak popada dalej. Tu trzeba wędki a nie ryby
Marta19.02.2020, 22:32
Kluby z Nowego Targu mam nadzieję, że dokładnie wsłuchały się w wystąpienia Pani Faron z Obidowca i Pana Gąsiora z Uczelni. To był dla Was istny przewodnik i drogowskaz działania.
Witek19.02.2020, 22:30
Da się normalnie pogadać a nie jak pewien pan dziennikarz myślał że będzie nie wiadomo co, albo jak radni opozycyjni na sesji myślał tylko jak tu przeczytać interpelacje. Brawo dla Dyrektora MCSiR za ciekawy pomysł na spotkanie a dla klubów za to, że nie dały się podpuścić do nie wiadomo jakich działań i oby wspólnie z władzami wreszcie wypracowano zasady obiektywne podziału środków dla małych i dużych klubów. Komentatorzy od wstążek i innych zabiegów personalnych niech idą zbierać petycje aby kasę ze smogu zabrać na sport a może na odwrót bo już ciężko połapać się za czym jesteście komentujący z opozycji.
Nikol19.02.2020, 22:25
Paralotniarz- akurat wymieniasz te osoby co o sporcie w miescie mają pojęcie a nie to co kiedyś za poprzednich władz się działo dla sportu i promocji jego. Cóż trzeba było sie podpisać dawni szefowie wracajcie do władzy!
Kajso19.02.2020, 22:22
Nie zycze sobie aby z budzetu kasa szła na sport zamiast na wydarzenia dla dzieci, na ferie i na kulture. Niech kluby zacznął pisac wnioski i pozyskiwać środki z ministerstwa, od marszałka i ze środków unijnych. Nie można tylko miastem się wysługiwac.
Paralotniarz19.02.2020, 21:57
Kasia się uśmiechnęła bo nie wie o co chodzi. Grzegorz też zadowolony, Joanna myślała o wstążka i alpakach a reszta poczytała z kartki. Dobra konferencja. Arek wie co robi i będzie dalej biegał
Olek19.02.2020, 21:56
Wystarczy nie wydawać na wstążki, raut burmistrza (25 tys), renifery św. Mikołaja (15 tys), alpaki dwa razy w roku (30 tys), targi bożonarodzeniowe i wielkanocne (120 tys), i inne bzdury pani Joanny (1.2 mln) i na wszystko starczy.
Poli19.02.2020, 21:30
Dziwny tytuł. Jakoś padly propozycje na spotkaniu by szukać środków w biznesie. By zorganizować spotkanie w tym celu. Nie wiem czemu ale mam wrazenie że dziennikarze obecni na spotkaniu oczekiwali krwi i ataków. Nie tędy droga panowie redaktorzy....media mają rolę nie tylko szukania sensacji
Z klubu19.02.2020, 21:27
Cenna konferencja i dobry początek do rozmów. Niektórzy oczekiwali wielkich awantur a widać że można zacząć budować coś ciekawego w oparciu o dialog. Oby tak dalej
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl