01.03.2020, 15:53 | czytano: 3010

"Malarstwo, Scenografia" - prace Andrzeja Kreutz-Majewskiego (zdjęcia z wernisażu)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki otwarta została wystawa prezentująca dorobek jednego z najwybitniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej, Andrzeja Kreütz-Majewskiego. Ekspozycja jest elementem tegorocznej edycji Salonu Marcowego.
Andrzej Kreütz-Majewski był znakomitym scenografem, malarzem i pedagogiem. To twórca około 160 scenografii w teatrach operowych i dramatycznych, zaliczany do światowej czołówki plastycznych inscenizatorów teatru muzycznego drugiej połowy XX w.
Jako scenograf debiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oprawą plastyczną do dramatu Słowackiego „Horsztyński" (1959). Potem rozpoczął współpracę z warszawskim Teatrem Wielkim, by po kilku latach zostać naczelnym scenografem Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracował z czołowymi teatrami operowymi świata. Na swoim koncie ma również realizacje w zakopiańskim Teatrze im. Witkacego, m.in. spektakl „Np. Edyp”.

Prace eksponowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej oraz archiwum Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Na wystawie zostanie zaprezentowany film dokumentalny o Andrzeju Kreütz-Majewskim pt. „Pędzel i batuta” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego z 1993 roku.

Ekspozycja czynna będzie do 19 kwietnia br.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl